Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i trady ...
2018-10-20, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło / Polské a české umělecké a tradiční řemeslo

Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło [fot. Marta Klubkowska]
Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło [fot. Marta Klubkowska]
W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach spotkali się przedstawiciele tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego z Polski i Czech. Miłośników kowalstwa, rzeźby w drewnie, garncarstwa, haftu krzyżykowego, koronki klockowej, przędzenia na kołowrotku, wyplatania koszy, malowania na jedwabiu oraz innych rzemiosł zaprosiliśmy do naszej audycji, by opowiedzieli o ich pasji i cechach charakterystycznych wzorów polskich i czeskich. Rozmawialiśmy też o tym, co daje wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń. Spotkanie w opolskim skansenie było podsumowaniem wspólnych projektów realizowanych przez muzealników po obu stronach granicy. Ich współpraca rozpoczęła się wiele lat temu, ale w ostatnich dwu latach zaowocowała wieloma wspólnymi działaniami, a także bardzo konkretnymi planami na kolejne lata.
Posłuchaj audycji MOST z 20.10.2018
Poslouchej pořad MOST z 20.10.2018
Polské a české umělecké a tradiční řemeslo
V Muzeu opolského venkova v Bierkowicích se potkali představitele uměleckého a tradičního řemesla z Polska a ČR. Pozvali jsme do našeho pořadu nadšence pro kovářství, sochařství, hrnčířství, křížkovou výšivku, paličkované krajky, spřádání s kolovrátkem, košíkářství, malbu na hedvábí a jiná řemesla, aby nám řekli o své vášni a charakterizovali české a polské motivy. Bavili jsme se i o tom, co dává vzájemná spolupráce a výměna zkušenosti. Setkání v opolském skanzenu sloužilo shrnutí společných projektů muzejních pracovníků na obou stranách hranice. Jejich spolupráce začala před mnoha lety, a během posledních dvou vyústila mnohými společnými aktivitami a také přesnými plány do budoucna.

Zobacz także

2019-01-19, godz. 09:30 Łączy nas kultura / Pojí nás kultura W dobie internetu coraz łatwiej jest poznawać czeską kulturę nawet nie wychodząc z domu. Coraz częściej na Opolszczyźnie goszczą zespoły muzyczne czy teatry z ... » więcej 2019-01-12, godz. 09:30 Czeskie propozycje dla narciarzy biegowych / Česká nabídka pro běžkaře Czeskie szlaki są jak co roku wyśmienicie przygotowane do uprawiania turystyki narciarskiej. Wiedzą o tym doskonale członkowie Klubu Turystyki Narciarskiej dz ... » więcej 2019-01-05, godz. 09:30 Jak na narty - to do Czech! / Lyžování jen v ČR! Na Opolszczyźnie miejsc gdzie można poszaleć na zjazdówkach niestety nie ma. Za to tuż za miedzą są czeskie ośrodki narciarskie. Od wielu lat Polacy upodobali ... » więcej 2018-12-29, godz. 09:30 Czeskie przysmaki na sylwestrową zabawę / Silvestrové oslavy s českými dobrotami Czesi, tak jak i Polacy, lubią domówki. Impreza w gronie znajomych, we własnym domu, bez względu na okazję – przywitanie Nowego Roku, urodziny czy inne święto ... » więcej 2018-12-22, godz. 09:30 Nasze Boże Narodzenie / Naše "Boże Narodzenie" Vánoce – to czeki odpowiednik świąt Bożego Narodzenia. Tuż przed świętami postanowiliśmy się przyjrzeć tradycjom, które są kultywowane za naszą południową gra ... » więcej 2018-12-15, godz. 09:30 Praski Jarmark w pigułce / Pražský vánoční trh v kostce Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pokochali wyjazdy do Czech. Rano wsiadają w autobus MZK, jadą zwiedzać, kupić pamiątki, zjeść knedliki albo smażony ser i wieczor ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:30 W Polsce – strażacy, w Czechach – hasiči / V Polsku - strażacy, v Česku - hasiči Odwiedzają się przy okazji świąt państwowych, zapraszają wzajemnie na zawody i jubileusze. Dyskutują o nowych systemach linii ssawnych i zmianach w regulamina ... » więcej 2018-12-01, godz. 09:30 Legendy Księstwa Nyskiego / Legendy Niského knížectví Jednym z kierunków naszych wyjazdów zagranicznych zimowych jest Ramzová. Gdy następnie wjedziemy kolejką krzesełkową na Šerák, możemy wybrać się na pieszą węd ... » więcej 2018-11-24, godz. 09:30 Destynacja Turystyczna na polsko-czeskim przygraniczu / Turistická destinace na česko-polském pohraničí Po czeskiej stronie granicy Euroregion Pradziad z dużym powodzeniem prowadzi dla gestorów turystyki z okolic Jesenika, Bruntala i Krnova Destynację Turystyczn ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:30 Najważniejsza w życiu jest harmonia / V životě je nejdůležitější harmonie Jedną z październikowych audycji poświęciliśmy kobietom mieszkającym na Opolszczyźnie. Opowiadały o tym, co dla nich ważne, z czym najtrudniej jest im się mie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »