Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i trady ...
2018-10-20, 09:30 Autor: Ewelina Rusin-Różycka (oprac. Jacek Łuczak, tł. Ewa Małachowicz)

Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło / Polské a české umělecké a tradiční řemeslo

Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło [fot. Marta Klubkowska]
Polskie i czeskie rękodzieło artystyczne i tradycyjne rzemiosło [fot. Marta Klubkowska]
W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach spotkali się przedstawiciele tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego z Polski i Czech. Miłośników kowalstwa, rzeźby w drewnie, garncarstwa, haftu krzyżykowego, koronki klockowej, przędzenia na kołowrotku, wyplatania koszy, malowania na jedwabiu oraz innych rzemiosł zaprosiliśmy do naszej audycji, by opowiedzieli o ich pasji i cechach charakterystycznych wzorów polskich i czeskich. Rozmawialiśmy też o tym, co daje wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń. Spotkanie w opolskim skansenie było podsumowaniem wspólnych projektów realizowanych przez muzealników po obu stronach granicy. Ich współpraca rozpoczęła się wiele lat temu, ale w ostatnich dwu latach zaowocowała wieloma wspólnymi działaniami, a także bardzo konkretnymi planami na kolejne lata.
Posłuchaj audycji MOST z 20.10.2018
Poslouchej pořad MOST z 20.10.2018
Polské a české umělecké a tradiční řemeslo
V Muzeu opolského venkova v Bierkowicích se potkali představitele uměleckého a tradičního řemesla z Polska a ČR. Pozvali jsme do našeho pořadu nadšence pro kovářství, sochařství, hrnčířství, křížkovou výšivku, paličkované krajky, spřádání s kolovrátkem, košíkářství, malbu na hedvábí a jiná řemesla, aby nám řekli o své vášni a charakterizovali české a polské motivy. Bavili jsme se i o tom, co dává vzájemná spolupráce a výměna zkušenosti. Setkání v opolském skanzenu sloužilo shrnutí společných projektů muzejních pracovníků na obou stranách hranice. Jejich spolupráce začala před mnoha lety, a během posledních dvou vyústila mnohými společnými aktivitami a také přesnými plány do budoucna.

Zobacz także

2018-11-17, godz. 09:30 Najważniejsza w życiu jest harmonia / V životě je nejdůležitější harmonie Jedną z październikowych audycji poświęciliśmy kobietom mieszkającym na Opolszczyźnie. Opowiadały o tym, co dla nich ważne, z czym najtrudniej jest im się mie ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:30 Bogactwo za Morawską Bramą / Bohatství za Moravskou bránou Podczas koncertu w Studiu „M” im. SBB, 26 października, zaproszeni słuchacze spotkali się z zespołem „Chwila Nieuwagi i Kubą Blokeszem, by posłuchać programu ... » więcej 2018-11-03, godz. 09:30 Cmentarz Żydowski w Krnovie / Židovský hřbitov v Krnově W refleksyjnym, listopadowym klimacie, w audycji MOST odwiedzimy Cmentarz Żydowski w Krnovie i poznamy jego historię. Do dzisiaj zachowało się tam około 150 n ... » więcej 2018-10-27, godz. 09:30 Wolność niejedno ma kobiece imię / Svoboda má mnohá ženská jména „Było mnóstwo pozytywnej energii, śmiechu, mody i oryginalności, kobiecości i seksapilu” mówi Iwona Łęc-Wylęgała, inicjatorka i koordynatorka darmowych warszt ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:30 Rynek pracy pogranicza polsko-czeskiego / Pracovní trh polsko-českého pohraničí Podczas XXIV Spotkań Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbywały się w Ostravie, jeden z uczestników tej konferencji, Pan Romuald Jończy, profesor nauk e ... » więcej 2018-10-06, godz. 09:30 Kultura w społeczności przygranicza / Kultura v pohraniční společnosti O tym, jak ważne jest budowanie własnej tożsamości i wiedza skąd się wywodzimy, przekonać się mogli uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Jarnołtówku. W ich ... » więcej 2018-09-29, godz. 09:30 Faunapark w Lipova-lazne / Faunapark v Lipová-lázně W malowniczej wiosce Lipova-lazne niedaleko Jesenika, od kilkunastu lat Petr Augustin prowadzi Faunapark, czyli mini zoo. Zanim powstało, jeździł po szkołach, ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:30 Artystyczne mapowanie regionu Morawsko-Śląskiego i Opolskiego / Umělecké mapování regionů Moravskoslezského a Opolského Roczny projekt artystyczny „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje” dobiega końca. Jego zwieńczeniem był siedmiodniowy plener fotograficzny, w czasie którego ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:30 „Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej / „Art Brut“ v Muzeu opolského venkova W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach otwarto polsko-czeską wystawę pt. ”Kwiaty i bukiety w twórczości ludowej, naiwnej i Marie Kodovskiej”. Wystawa powstała ... » więcej 2018-09-08, godz. 09:30 O mniejszości polskiej w Republice Czeskiej / O polské menšině v ČR W naszym cyklu „MOST- polsko-czeska współpraca redakcji”, odpoczniemy dziś od zwiedzania i spotkamy się z Martyną Radłowską-Obrusnik, dziennikarką z Czeskiego ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »