Radio Opole » RTT - artykuły
2019-07-10, 15:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Ocalić od zapomnienia. Fundacja Silesia sprząta cmentarz żydowski pod Niezdrowicami

Sprzątanie cmentarza żydowskiego w Niezdrowicach [fot. A. Pospiszyl]
Sprzątanie cmentarza żydowskiego w Niezdrowicach [fot. A. Pospiszyl]
W lesie za Niezdrowicami, dobry kilometr od ostatnich domów, znajduje się stary, zapomniany cmentarz żydowski. Raz na kilka lat ktoś go odwiedza. Kiedyś nawet pojawiła się młodzież żydowska, ze szkoły współpracującej z liceum w Strzelcach Opolskich, ale już dawno żaden pobożny Żyd nie odmówił tam kadiszu, czyli modlitwy za zmarłych.
Cmentarzem zainteresowali się członkowie Fundacji Silesia, która zajmuje się pielęgnacją nekropolii na naszym terenie i jednocześnie propagowaniem historii naszego regionu. W miniony weekend rozpoczęło się sprzątanie żydowskiego cmentarza w Niezdrowicach. Pracujących przy tym Andrzeja Latuska, Waldemara Gollascha oraz mieszkańców Niezdrowic odwiedziła Agnieszka Pospiszyl.

Dodajmy, że na terenie powiatu strzeleckiego niegdyś znajdowały się jeszcze dwa podobne cmentarze. Jeden, nieopodal Leśnicy, zachował się do dzisiaj. Drugi znajdował się w Strzelcach Opolskich i graniczył z katolickim cmentarzem komunalnym. Został zrównany z ziemią, obecnie w jego miejscu jest market, parking i zielony skwer.
Fundacja Silesia sprząta cmentarz żydowski pod Niezdrowicami [autor: Agnieszka Pospiszyl]

RTT - artykuły

2020-10-19, godz. 15:00 Koronawirus: zdalna lub hybrydowa nauka w szkołach średnich Od dzisiaj (19.10) zmiana systemu nauczania w szkołach średnich. W strefach żółtych placówki pracują w systemie hybrydowym, a w strefie czerwonej przeszły… » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 Miłośnicy gór, trekkingu i wspinaczki spotkali się na 9. Opolskim Festiwalu Gór Za nami IX Opolski Festiwal Gór, który z powodu pandemii koronawirusa zorganizowano w opolskim amfiteatrze. To m.in. właśnie z powodu obostrzeń i zablokowanych… » więcej 2020-10-16, godz. 14:50 Nowy podział, nowe strefy, nowe obostrzenia Powiaty głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki od jutra (17.10) wchodzą do strefy czerwonej… » więcej 2020-10-13, godz. 14:45 Michałowski kościół Pomnikiem Historii? Pierwszy krok w kierunku zrobiony W kościele w Michałowie rozpoczął się obóz badawczy mający przybliżyć dzieje jednej z najciekawszych budowli sakralnych w powiecie brzeskim. » więcej 2020-10-13, godz. 14:30 Ratownicy świętują... w pracy! Skuteczna praca pod ogromną presją, odpowiednia decyzja, gdy decydują minuty, a ważą się losy ludzkiego życia. W dodatku od ponad pół roku działają… » więcej 2020-10-12, godz. 15:00 Dali nura do wody. W Opolu zorganizowano amatorskie zawody nurkowania w basenie 42 zawodników stanęło na starcie 2. Amatorskich Mistrzostw w Nurkowaniu Sprawnościowym. Nie na otwartym akwenie bo pogoda już nie ta a na krytej pływalni… » więcej 2020-10-12, godz. 14:45 Sprzętu nie zabraknie, ale co z ludźmi? Zapełniają się oddziały prowadzące pacjentów zakażonych koronawirusem. Dyrektor kędzierzyńskiego szpitala wzywa do zawodowej solidarności i przyjęcia… » więcej 2020-10-09, godz. 15:15 Co opolanie chcą zmienić w swojej okolicy? Poznaliśmy listę projektów zgłoszonych do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego… Mieszkańcy Opola od wtorku (13.10) będą mogli głosować na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe w ramach 7 budżetu obywatelskiego. Przeznaczono na nie blisko… » więcej 2020-10-08, godz. 15:30 "Opolskie ze Smakiem", czyli stare przepisy w nowej wersji Nadziewany gołąb i pierogi z wątróbką i kaszą gryczaną - te potrawy wygrały w 20 konkursie 'Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Opolskie ze Smakiem”, który… » więcej 2020-10-07, godz. 15:15 Autobus zielony i ekologiczny przez ulice Strzelec Opolskich mknie Bez rury wydechowej i w pełni ekologiczny. PKS w Strzelcach Opolskich testuje elektryczny autobus czeskiego producenta SOR EBN 11. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***