Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » O Festiwalu 'Szanty w Operze' opowiada Krzysztof…
2017-06-05, 09:27 Autor: Ryszard Sobieszczański

O Festiwalu "Szanty w Operze" opowiada Krzysztof Ściepłek z zespołu North Cape

North Cape w Operze Śląskiej [fot. R. Sobieszczański]
North Cape w Operze Śląskiej [fot. R. Sobieszczański]
W Polsce rokrocznie odbywa się około 60 festiwali piosenki żeglarskiej i Szant.
Począwszy od "Shantis" w Krakowie, "Łikendu" we Wrocławiu czy "Kubryku" w Łodzi.
Jednym z nowych festiwali są: "Szanty w Operze" organizowane przez zespół North Cape i Opolskie Stowarzyszenie "Pieśni spod żagli"
Istotą tego festiwalu jest jego miejsce: Opera Śląska w Bytomiu.
Krzysztof Ściepłek o Festiwalu Szanty w Operze.
Przez wiele lat, piosenka żeglarska popularnie nazywana Szantami była biednym krewnym całego gatunku jakim jest folk. Można ją była spotkać w tawernach, na jachtach, w portach czy właśnie na festiwalach.
Nie wpuszczano jej do filharmonii, oper czy obiektów tzw. wysokiej kultury.

W 2013 roku Opolskie Stowarzyszenie "Pieśni spod żagli" wprowadziło cykl koncertów o tej samej nazwie do Opolskiej Filharmonii i przez dwa kolejne lata cieszyły się bardzo dobrą frekwencją. Był to pierwszy stały cykl poświęcony piosence żeglarskiej, który odbywał się w Filharmonii.

Zespół "North Cape" w swoim składzie posiada dwóch członków, którzy na co dzień śpiewają w Operze Śląskiej. Dzięki temu Opera Śląska dołączyła do grona tych instytucji, które nie wstydzą się realizacji koncertów z pieśnią żeglarską i szantami.

W składzie "North Cape" jest również nasz Opolanin - Krzysztof Ściepłek, lider opolskiego zespołu Shantażyści, który opowiedział nam o festiwalu.

Zobacz także

2017-07-22, godz. 14:20 45 lat opolskiego jachtu s/y Bies Opolskie żeglarstwo morskie przez ostatnie sześć dekad, mogło pochwalić się dwoma jednostkami pełnomorskimi. Pierwszą był legendarny s/y Dar Opola… » więcej 2017-07-15, godz. 14:20 Przez Pentland Firth do Fiddler's green W tym tygodniu dotarła do nas smutna wiadomość. 11 lipca odszedł na wieczną wachtę Aleksander Kaszowski. Znakomity żeglarz, założyciel Bractwa Kaphornowego… » więcej 2017-07-08, godz. 14:20 Mała Amazonka Opolska [ZDJĘCIA] Częsta zdarza się tak, że nasze żeglarskie pasje nie są podzielane przez członków rodziny. Najczęściej chodzi o drugą naszą połowę - tę lepszą… » więcej 2017-07-01, godz. 14:20 IX Regaty o Puchar Wójta Gminy Turawa [ZDJĘCIA] Jezioro Turawskie od lat 50 ub. wieku pełni rolę doskonałego miejsca do uprawiania sportów wodnych. Stało się również areną wielu prestiżowych imprez… » więcej 2017-06-24, godz. 14:20 Jubileuszowy rejs Klubu Żeglarskiego "Nauta"z Kędzierzyna Koźla. [ZDJĘCIA] Na Opolszczyźnie przez ostatnie 70 lat, funkcjonowało wiele klubów żeglarskich. Znaczna część powstała przy dużych zakładach pracy, które finansowały… » więcej 2017-06-17, godz. 14:20 Mija 55 lat od powstania Chorągwianego Ośrodka Wodnego ZHP w Turawie. O słynnym Chowie opowiadają: Mikołaj Jędrysik… W latach 60 i 70 ub. wieku Opolszczyzna należała do ścisłej czołówki regionów o bardzo rozwiniętej infrastrukturze dla żeglarzy. Przekładało się to… » więcej 2017-06-10, godz. 14:20 O pierwszym rejsie s/y Zawisza Czarny na Islandię, opowiada Opolanin - kpt. Władysław Lubczański [ZDJĘCIA] 1 lipca 1969 roku s/y Zawisza Czarny wypłynął w sześciotygodniowy rejs na Islandię. Była to pierwsza wyprawa harcerskiego szkunera za krąg polarny. By dostać… » więcej 2017-05-27, godz. 14:15 52 lata pracy społecznej dh Marysi Markuszewskiej Każde miejsce na ziemi ma swoją historię i symbole. Opole w tym roku obchodzi 800 - lecie. Ale jakim byłoby dziś miastem, gdyby nie jego mieszkańcy? To… » więcej 2017-05-20, godz. 14:20 O opolskim żeglarstwie sportowym i poczciwej "Omedze" opowiadają Krzysztof Sowa i Krzysztof Janiec [ZDJĘCIA] Żeglarstwo sportowe ma na Opolszczyźnie długą tradycję. Pierwsze regaty odbywały się w Opolu na Odrze na początku lat 50 ubiegłego wieku. Opolscy żeglarze… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »