Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' o handlu na ...
2019-04-06, 11:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach
Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inwestować w modernizację targowisk. O związanych z tym problemach rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, zadania własne gminy obejmują także sprawy targowisk. Jaka jest przyczyna ich regresu? Sytuację w Brzegu przedstawił Jacek Niesłuchowski z Platformy Obywatelskiej, przewodniczący tamtejszej rady miejskiej: - Mamy jedno targowisko miejskie. Znajduje się ono na prywatnym terenie. Tam odbywa się sprzedaż detaliczna prowadzona przez kupców. Targowiska powstały w czasach starożytnych, a dzisiaj struktura handlu jest zupełnie odmienna. Obserwujemy związany z tym regres. Większość kupujących wybiera sieci handlowe, dyskonty i tam kupowane są artykułypierwszej potrzeby. To wynika z wygody i konkurencyjności. Targowiska pracują też tylko w określone dni tygodnia. Oferowane przez nie produkty np. warzywa, owoce można też kupić po konkurencyjnych cenach w dyskontach. Z targowiskiem w naszym mieście sąsiaduje też sklep znanej sieci handlowej.


- Kiedyś na targowiskach kupowało się głównie produkty regionalne – mówiła Genowefa Prorok, sekretarz powiatu brzeskiego. - Np. wiosną chętniej kupujemy sadzonki na targowisku niż w sklepach. Sprzedaż w takich miejscach cieszy się mniejszą popularnością zimą, co wynika z braku zaplecza np. toalet. Rozmawiałam z burmistrzami okolicznych miast m.in. Lewina Brzeskiego, Namysłowa i Grodkowa. W większości miast naszego powiatu nie pobiera się opłaty targowej. Targowisko spełnia też funkcje społeczne. Możliwość dorobienia mają emeryci, którzy przynoszą swoje, ekologiczne produkty z działek. Np. w Lewinie Brzeskim w modernizację targowiska zainwestowano ponad 300 tysięcy złotych. Z rządowego programu wspierającego rozwój takich miejsc handlu skorzystało na Opolszczyźnie osiem miast. W ramach rewitalizacji otrzymały one w sumie 4,6 mln złotych dofinansowania. W czwartki obserwowane jest duże zainteresowanie targowiskiem w Grodkowie. Przyjeżdża okoliczna ludność, bo jest tam taniej. Jednak sprzedaje się głównie odzież i buty. Niestety przy targowiskach brakuje parkingów, co też wpływa na ich obroty.

Np. Głuchołazy do niedawna miały dwa miejskie targowiska. Teraz mają jedno. Jego powierzchnia wykorzystywana jest w małej części i miejsce to będzie poddane rewitalizacji. W ramach rządowego programu „Mój rynek” w 2013 roku powstało nowe targowisko wGłogówku. Wydano na to ponad 330 tysięcy złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niestety nowe targowisko w tym mieście nie spotkało się z zainteresowaniem rolników oraz kupców i będzie likwidowane. Czy zatem każde miasto musi mieć targowisko.

- Dzięki położeniu na historycznych szlakach handlowych wiele zyskała Nysa – mówi Paweł Nakonieczny, przewodniczący tamtejszej rady miejskiej z Prawa i Sprawiedliwości. - Dzięki temu miasto się rozwinęło. Uważam, że miasta słusznie robią utrzymując targowiska. To nie są miejsca, gdzie ludzie przychodzą jedynie na zakupy. To są też miejsca spotkań, rozmów, a więc są one elementem kultury. Dziwię się samorządom, które rezygnują z tego przywileju prowadzenia targowiska. Do tego potrzeba niewiele, a korzyści są wymierne, jak np. wpływy od kupców. Nysa nie zarabia dużo na targowisku. Wystarcza to na jego utrzymanie. Miejsce to jest wielkim atutem naszego miasta, przewijają się tam tłumy kupujących i jest duży obrót pieniądza.

- Przykład z Głogówka pokazuje, że na rynku decyduje prawo popytu i podaży - stwierdził Przemysław Pytlik, radny Opola z Nowoczesnej. - W mniejszych miejscowościach takie targowiska powinny funkcjonować. Powinno się podnosić standard tych miejsc. Natomiast, czy znajdują one uznanie u klientów, to o tym decyduje już rynek. Założenia mogą być dobre, ale nie przyjąć się u kupujących. W Opolu miasto planuje zlikwidować jedno z dwóch targowisk. Mam związane z tym wątpliwości. W miejscu likwidowanego targowiska będą mogły powstać mieszkania i usługi. Ale to miejsce handlu oddano do użytku niedawno i jest w bardzo dobrym stanie. Jest to teren zadaszony z duży parkingiem nieopodal.

Z badań Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wynika, że udział handlu targowiskowego w detalicznym obrocie wynosi do siedmiu procent i dotyczy przede wszystkim produktów rolno-spożywczych. Regularnie miejsca takie odwiedza blisko 15 procent konsumentów. W handlu targowiskowym uczestniczą głównie małe, rodzinne gospodarstwa rolne.

Zobacz także

2019-06-15, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (15.06) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na Opolszczyźnie przybywa miejsc opieki nad osobami w podeszłym wieku, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Nie likwiduje to jednak kolejek oczekujących na ... » więcej 2019-06-08, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o umowach partnerskich z Ukrainą i Niemcami Współpraca opolskich samorządów lokalnych z ich partnerami na Ukrainie jest potrzebna, ale też wzbudza kontrowersje związane z gloryfikowaniem przez naszych w ... » więcej 2019-06-01, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych Stan dróg lokalnych ciągle jest znaczącym problemem, z którym borykają się gminy i powiaty. O dofinansowanie tych zadań mogą ubiegać się z państwowego Fundusz ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »