Kończący się rok rozpoczęliśmy od kryzysu w służbie zdrowia i sytuacją kryzysową go żegnamy. Na początku roku zawieszone były oddziały wewnętrzne w szpitalach w Kluczborku i Oleśnie. Potem w Głuchołazach, gdzie ostatecznie zlikwidowano oddział wewnętrzny. W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu wstrzymana była praca oddziału chirurgii. Na koniec roku niepokojące sygnały docierają do nas z Prudnika, gdzie pod znakiem zapytania stanęła przyszłość oddziału ginekologiczno-położniczego.
- Kryzys nam grozi nie tylko w powiatowej służbie zdrowia, proces kształcenia lekarzy to kilkanaście lat, więc to wymaga długiej ścieżki - mówi wicemarszałek Roman Kolek. - Ryczałtowe finansowanie szpitali to nie jest zły kierunek, ale samorządy ponoszą skutki, bo dokładają z własnej kieszeni, jeśli chcą utrzymać jednostki stwierdza.
- Podstawowy atrybut powiatu to był szpital. I teraz to wygląda, jak wygląda. A czy one wszędzie muszą być pełnoprofilowe? - pytał wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Życie to teraz weryfikuje, starzenie się lekarzy, deficyt na rynku - daje o sobie znać.
- Jako członek rady SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu patrzę na to. Wzrost nakładów jest znaczący. Na ostatniej sesji sejmiku mówiliśmy o tym też, zgłaszaliśmy postulat, by w szkole wyższej w Nysie zwiększyć możliwość kształcenia pielęgniarek. A i jeszcze zostaje temat składki zdrowotnej - dodawał Bogdan Tomaszek, radny wojewódzki.
- Ja uważam, że szpitale powiatowe są potrzebne, one się sprawdziły, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że jak nie będzie dofinansowania z powiatów, to te usługi będą na coraz niższym poziomie - mówi Jan Krzesiński z PSL. - Warto samorządowcom dać tę władzę, na pewno znajdą się tacy, którzy się z tym zadaniem uporają - zapewniał Krzesiński.
- Nie unikniemy konsolidacji leczenia, łóżek. Musimy mieć świadomość jednak, że nie wszystkie działania można konsolidować - podkreślał Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku. - Mówiąc o służbie zdrowia - ja mam żal do PiS, bo gospodarka kwitnie, więc jest to dobry moment na dokonanie trudnych reform, tu ich brakuje, brakuje wizji - dodawał Wach.
Goście Samorządowej Loży Radiowej rozmawiali również o podsumowaniu 2018 roku i perspektywie 2019 w temacie nakładów na infrastrukturę oraz rozwoju gospodarczym regionu.
GOŚĆMI SAMORZĄDOWEJ LOŻY RADIOWEJ BYLI:
- Szymon Ogłaza, Platforma Obywatelska, wicemarszałek województwa opolskiego
- Roman Kolek, Mniejszość Niemiecka, wicemarszałek województwa opolskiego
- Bogdan Tomaszek, Prawo i Sprawiedliwość, radny wojewódzki
- Piotr Wach, Nowoczesna, wiceprzewodniczący sejmiku
- Jan Krzesiński, Polskie Stronnictwo Ludowe
Audycję prowadzili Agnieszka Stefaniak i Jan Poniatyszyn