Powrócimy do wizyty pewnej rosyjskiej pianistki w Opolu, a pretekstem będzie rocznica nowojorskiej premiery jednego z koncertów fortepianowych Piotra Czajkowskiego. Sprawdzimy też jak brzmi listopad. Ten miesiąc to czas wstrzymanego oddechu i niespiesznego kroku. Zatrzymamy się więc na moment w jazzowej zadumie nad utworami Agnieszki Osieckiej. Zastanowimy się też nad kondycją muzyków i spytamy czy w świecie niezłomnego ćwiczenia gam jest czas na oddech, wakacje, chwile wytchnienia. Ponadto zajrzymy do klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, gdzie uczy się pewien zdolny akordeonista Lukas Gogol. Powrócimy też na moment do Filharmonii Opolskiej, na koncert "65 lat minęło"...
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!