Audycja op. 42 (10/09/2017) Dwa tematy. Tylko tyle i aż tyle. Druga, wrześniowa niedziela, była zaproszeniem do muzycznych wspomnień, podsumowań i refleksji nad tym co tak niedawno muzycznie wstrząsnęło Opolszczyzną. Po pierwsze obiecana swego czasu "Fantazja na temat blachy", czyli garść słów i dźwięków na temat tegorocznej Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu. Po wtóre, drobne akcenty dotyczące zakończonego w sobotę (09.09) XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku.
O IX Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych - w wersji angielskiej 9th Summer Brass Academy (SBA) - było już co nieco w naszej audycji. Niektórzy mogli by powiedzieć, że nawet sporo. A ja mam poczucie ciągłego niedosytu. Jak wiele może się wydarzyć w jeden tydzień? Przekonajcie się za sprawą dźwiękowej namiastki. A ściślej mojej radiowej fantazji na temat Summer Brass Academy.
PS Po przemyśleniu sprawy produkcja otrzymała jednak nazwę "Radiowa fantazja na temat blachy".
Beethoven. To nazwisko przez wiele dni było w Głogówku odmieniane przez wszystkie przypadki. Dzień po zakończeniu XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku (10.09) nie było jednak w audycji relacji z tego muzycznego święta. Nie tym razem. Pojawiło się za to zupełnie inne spojrzenie na to wydarzenie. Mówi się, że prawdziwa muzyka istnieje, dzieje się.. między dźwiękami. Między dźwiękami dzieje się też wiele innych rzeczy. Jakich? Przekonajcie się sami słuchając zapisu rozmowy z członkiem festiwalowej rady programowej. Przewodnikiem po niezwykłym świecie jest profesor Adam Wibrowski.
PS W audycji zagościł nie tylko profesor, ale też jego kolega po fachu. Ludwig. Ludwig van Beethoven. Panów łączy nie tylko fortepian i świat muzyki. Łączy ich także wątek biograficzny z panoramą Głogówka w tle! ;-)
Czym tętni muzyczne życie? Próba odpowiedzi na to pytanie, to podstawa programu. Bogactwo i unikatowość świata muzyki prowokuje jednak do poszukiwań ciekawostek. Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAiKS albo co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen" i czy maszyna do pisania może być instrumentem solowym!? To tylko niektóre z nurtujących pytań! Słowem - klasyka!
Audycja odsłania różne oblicza muzyki "klasycznej" (bo przecież nie... poważnej!), a ta niejedno ma imię. Muzyka istnieje także na boisku sportowym i w gabinecie lekarskim. Łamanie schematów!? To jedno z głównych założeń! Nie zabraknie tu jednak rozmów z ciekawymi ludźmi i relacji z wydarzeń muzycznych. Audycja składa się ze stałych elementów ("Kartka z kalendarza", "Płytomaniak", "Gra w klasy" etc.), ale - podobnie jak muzyka - bywa też nieprzewidywalna i może wymknąć się ze schematu... ;-)
Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają. W nowej odsłonie stanowi przede wszystkim źródło informacji o świecie muzyki - tym aktualnym i historycznym, regionalnym i globalnym. A w świąteczne wieczory zatopimy się w niebanalnej muzyce...!