Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA…
2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2018-12-05, godz. 10:50 "Błoto słodsze niż miód" - Małgorzata Rejmer o komunistycznej Albanii Reportażystka i pisarka Małgorzata Rejmer opowiedziała w "Rewirach kultury" o książce "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii". To reportaż, który… » więcej 2018-11-13, godz. 10:54 Tomasz Michniewicz o książce "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" Tomasz Michniewicz - reportażysta, podróżnik, radiowiec - był gościem "Rewirów kultury". W programie opowiedział o swojej najnowszej książce "Chrobot. Życie najzwyklejszych… » więcej 2018-10-25, godz. 16:49 Dwie gitary, dwa głosy i tysiąc historii, czyli Janek Samołyk o płycie "Sam & Bart" O płycie "Sam & Bart" - nagranej wspólnie z Szymonem Bartkowiakiem - opowiadał w audycji "Rewiry kultury" gitarzysta, autor tekstów i kompozytor - Janek Samołyk… » więcej 2018-10-17, godz. 11:16 Ołtarz Stanisława Majewskiego w posiadaniu Muzeum Wsi Opolskiej O ołtarz wykonany przez ludowego twórcę Stanisława Majewskiego wzbogaciły się zbiory Muzeum Wsi Opolskiej. Sylwetkę twórcy oraz jego dzieło przybliżył słuchaczom… » więcej 2018-09-29, godz. 16:20 "Sacrum Śląskie - Utopce Nadodrzańskie", czyli jak promują kulturę lokalną Teatr oparty na gwarze śląskiej czy warsztaty kulinarne - tak promuje się lokalną tradycję w Bierawie. To wszystko w ramach inicjatywy "Sacrum Śląskie - Utopce… » więcej 2018-09-14, godz. 11:30 Wierzenia i ośrodki kultu. Artur Wasążnik o Słowianach X wieku O wierzeniach Słowian zamieszkujących w X wieku Połabie i ważnych ośrodkach kultu rozmawialiśmy z Arturem Wasążnikiem. Nasz gość napisał powieść przygodowo-historyczną… » więcej 2018-07-26, godz. 10:50 Czy podróż daje poznanie? Patryk Szymański o przemierzaniu świata Na ile jesteśmy w stanie poznać kulturę krajów, które odwiedzamy w podróży? A może jest to bardziej spotkanie z samym sobą niż z "obcym"? Ten filozoficzny wątek… » więcej 2018-07-17, godz. 11:09 Świat pogańskich Słowian w książce Artura Wasążnika "Przemienienie. Zakładnik obietnicy" Średniowieczny targ niewolników w Magdeburgu - w tym miejscu rozpoczyna się akcja książki "Przemienienie. Zakładnik obietnicy". W tej powieści aż roi się od spisków… » więcej 2020-01-24, godz. 11:19 Książka pod choinkę? Witold Sułek rekomenduje ciekawe lektury! Z opolskim księgarzem, filozofem i poetą Witoldem Sułkiem rozmawialiśmy o książkach. To jeden z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. Co warto o nich… » więcej 2018-06-27, godz. 21:24 Janek Samołyk gościem "Rewirów kultury". O włoskich papierosach i innych piosenkach O pierwszym singlu po włosku, punkowym "skoku w bok" w "Nadmorskim miasteczku" i elektronicznym "Wyprowadzam się" rozmawialiśmy z Jankiem Samołykiem. Wrocławski… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***