Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 8 sierpnia 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Rodion Szczedrin należy do najpopularniejszych współczesnych kompozytorów rosyjskich. Jego muzyka jest wyjątkowo silnie zakorzeniona w narodowej tradycji. Szczedrin często nawiązuje do rosyjskiej muzyki dawnej, ludowej i cerkiewnej. Wczesny kontakt z folklorem zawdzięczał pobytom na wsi u dziadka, który był popem. W okresie studiów dokumentował folklor okręgu nadwołżańskiego i wtedy zainteresowały go czastuszki czyli improwizowane przyśpiewki. Czastuszki stały się charakterystycznym elementem wielu wczesnych utworów Szczedrina. Według niego muzyka winna docierać do możliwie szerokiej publiczności. W tym celu winna zachowywać więź z tradycją oraz przykuwać uwagę słuchaczy obfitością i różnorodnością pomysłów. Z tego powodu Szczedrin przez długie lata kształtował formę utworów w postaci montażu krótkich, szybko zmieniających się epizodów.

Julian Gembalski, ps. Stanisław Drawski – polski muzyk, kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

18:00 PUBLICYSTYKA W RADIU OPOLE
Coraz częściej narzekamy na zbyt wysokie temperatury, czy zatem kwestie związane z łagodzeniem ich skutków powinny zostać uregulowane w kodeksie pracy? Nad takimi rozwiązaniami pracuje obecnie rząd, który proponuje między innymi dodatkowe przerwy, skrócenie czasu pracy i montaż klimatyzatorów w firmach. Czy dziś, pomimo braku regulacji w tym zakresie, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę ze znaczenia komfortu termicznego pracowników? O to zapytamy w czwartkowe popołudnie.

W programie zastanowimy się też nad planowanymi regulacjami dotyczącymi kontroli w firmach. Wśród planowanych rozwiązań znajduje się utworzenie trzech grup ryzyka, do których będą przypisywane firmy. Im mniejsze, tym rzadziej w danym przedsiębiorstwie będzie można prowadzić działania sprawdzające. Część przedsiębiorców wskazuje jednak, że może to rodzić nadużycia. Czy te obawy są słuszne i jak prowadzić walkę z nieuczciwymi firmami, by jednocześnie nie osłabiać tych uczciwych? To kolejna kwestia, którą rozważymy w naszej debacie.

Do słuchania od 18:00 do 19:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:

daniel.klimczak@radio.opole.pl



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »