Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 9 lipca 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Jak zmieniała się perspektywa i codzienna rzeczywistość aktywnego muzyka pod wpływem "zamrożenia" życia kulturalnego w związku z pandemią? Jak ważne jest tworzenie muzyki i organizowanie wydarzeń muzycznych szczególnie teraz, pomimo wciąż istniejących ograniczeń? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wspólnie z Piotrem Kosargą, skrzypkiem i wykładowcą Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Nasz gość, który nie tylko pochodzi z Opolszczyzny, ale też niemal każdego roku koncertuje w rodzinnych stronach, opowie także o niezwykle interesującym festiwalu, jaki współorganizuje w Wielkopolsce.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Czasy podróżom, zwłaszcza tym dalekim, nie sprzyjają, ale marzyć zawsze można. Nasz teatr wyobraźni jest ku temu najlepszym miejscem. A któż z nas nie chciałby dotrzeć do najodleglejszych zakątków na kuli ziemskiej? Opolance, Alicji Paciorek, takie marzenie o podróży na "koniec świata" pięknie się spełniło. Za sprawą magii radia i reportażu Barbary Tyslik z roku 2011 proponujemy podróż bez biletu do krainy wulkanów, gejzerów, rybnych rzek i niedźwiedzi. Ta kraina powstała z połączenia ognia i wody. To Kamczatka. A sam reportaż nosi tytuł, "Moja Kamczatka".

A do naszych braci Czechów mamy znacznie bliżej, choć i w przypadku tej drugiej wyprawy, nasza wyobraźnia może pracować na najwyższych obrotach. Zanim "złoty pociąg" spod Wałbrzycha zostanie odkopany i zanim okaże się, że to opóźniony pośpieszny relacji Szczecin - Przemyśl z lat 80. minionego wieku, przypomnijmy sobie mój reportaż, "Gorączka złota". To opowieść o cennym kruszcu za naszą południową granicą, także o tym, jak grupy młodych Czechów (nielegalnie) przesiewają stare hałdy kopalniane w okolicy Zlatych Hor. Czasem znajdują okazałe samorodki, które przemycają do Polski i sprzedają polskim jubilerom. Wierzyć, nie wierzyć - podczas wakacji szczególnie dobrze się słucha.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***