Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 7 czerwca 2020 roku

19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY
W programie opowiemy o Buczaczu, mieście nad rzeką Strypą. W przeszłości tamtejsza twierdza, broniąc południowo-wschodnich rubieży Rzeczpospolitej, powstrzymywała ataki Tatarów, Turków, Mołdawian i Kozaków. W historii Buczacza zapisała się Teresa Potocka, która podczas jego oblężenia napisała słynny list do sułtana tureckiego, który potem odstąpił od zdobywania miasta. Wg podań po Wiktorii Wiedeńskiej przybył tam Jan III Sobieski i poił konie w miejscowym źródle. Była to niegdyś rezydencja kontrowersyjnego magnata Mikołaja Bazylego Potockiego. Ziemia ta zawdzięcza mu liczne fundacje. O dziejach Buczacza prof. Stanisław Sławomir Nicieja napisał w XIV tomie swojego cyklu „Historia i Mitologia Miast Kresowych”. Nazywa to miasto podolską perłą rokoko.

W programie
historyk opowie o tamtejszych, nietuzinkowych zabytkach oraz o słynnych ludziach, absolwentach buczackiego gimnazjum. Wśród nich są Kornel Ujejski, nazywany czwartym wieszczem, Samuel Agnon, laureat literackiej Nagrody Nobla, Emanuel Ringelblum, historyk i twórca archiwum warszawskiego getta, Szymon Wiesenthal, tropiciel hitlerowskich zbrodniarzy wojennych. W tej szacownej szkole uczył się też pisarz Jerzy Janicki, scenarzysta seriali „Dom” i „Polskie drogi”. W historii Kresów zapisał się ks. infułat Ludwik Rutyna. Po wojnie niósł on posługę kapłańską na Opolszczyźnie, a po przejściu na emeryturę wyjechał do Buczacza. Jego zasługą jest m.in. wyremontowanie tamtejszego kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii.

Filmowe nagranie rozmowy z profesorem
Stanisławem Sławomirem Nicieją będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych i na stronie Radia Opole.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »