Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 6 grudnia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Ewa Śnieżanka - 1989
Po wielu latach kariery i próbach szukania repertuaru w nowoczesnych stylach Ewa Śnieżanka powraca na tej płycie z utworami, które przyniosły jej największą popularność i których najczęściej domagali się fani na koncertach, a są to tanga i walce (płyta jest tak podzielona, że walce wypełniają stronę pierwsza, a tanga drugą). I czuć, że ona sama czuje się w takich piosenkach najlepiej, z czym doskonale współgrają teksty, a wszystko nosi znamiona ponadczasowości i klasyczne melodie wiecznie są żywe, co płyta udowadnia pomimo roku wydania, w którym świat muzyki rozrywkowej był już w innym miejscu.

Lou Reed - Blue Mask
Po wielu perypetiach w karierze solowej, od szczytu po pełne mielizn rozterki okraszone używkami, Lou Reed wrócił do klasycznego rocka i ustatkował się osobiście, ale artystycznie okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo na początku lat 80., gdzie wielu zachwyciło się syntezatorami, takie gitarowe brzmienie z mocnymi i szczerymi do bólu tekstami musiało przypaść do gustu każdemu wrażliwemu wielbicielowi rocka.

Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Święty Mikołaj może nas zainspirować zawsze i pod każdą geograficzną szerokością. Piękne przykłady znajdziemy w naszym radiowym archiwum i w takim dniu jak ten warto po nie sięgnąć.

Zapytajmy na początek, czy tysiące kilometrów nie są przeszkodą? Czy ludzie pochodzący z jakże różnych światów mogą stać się dla siebie (jak w rodzinie) bliscy? By znaleźć odpowiedzi, warto posłuchać reportażu Barbary Tyslik "Listy do córki" (premiera w roku 2012). To niezwykła i urocza historia adopcji na odległość. Alicja Paciorek z Opola opowiedziała reporterce, jak opiekuje się swoją przybrana córką, Immaculee Furaha, która mieszka w rwandyjskim mieście Ginsenyi i jakie są konsekwencje takiego postępowania. Rzecz jasna, jak to w życiu, nie wszystko jest proste...

Podobny (i jakże inny zarazem) jest reportaż Danuty Starzec: "Moja Lotika" (premiera w roku 2002). Bohaterka tej audycji, Monika Witek, dołączyła do akcji, którą zorganizowali misjonarze i nazwali ją "Adopcja serca". Przez pięć lat, co miesiąc, przesyłała pieniądze na utrzymanie hinduskiej dziewczynki, Lotiki, która przebywała w ośrodku dla trędowatych. Los sprawił, że w końcu gnana tęsknotą, udała się do Indii, do "tej swojej córeczki".

A zanim zamkniemy drzwi do Studia Reportażu, spotka nas rozśpiewana niespodzianka, którą, rzecz jasna, tylko święty Mikołaj mógł nam podpowiedzieć.

Od 21:15 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »