Radio Opole » Audycje Radia Opole

OPOLSKIE KLASYCZNIE (DAB+)

Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAIKS? Co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen"? Co ma wspólnego muzyka Chopina z jazzem i jakie może być zastosowanie maszyny do pisania w filharmonii?

To audycja odsłaniająca różne oblicza muzyki "klasycznej", a ta niejedno ma imię. Łamiemy w niej schematy i nieprawdziwe wyobrażenia dotyczące muzyki "poważnej" i udowadniamy, że ma ona wiele powiązań ze światem rozrywki. Nie zabraknie tu rozmów z twórcami i relacji z wydarzeń muzycznych w regionie. Będzie m.in. o opolskich wątkach w muzyce światowej czy tajnikach działania instrumentów muzycznych. Stałe elementy audycji to m.in.: Kartka z kalendarza i Muzyczne konteksty.

Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają.

Zaprasza do słuchania w niedzielę od 17:00 do 20:00 Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można się kontaktować telefonicznie 692 839 707 lub poprzez pocztę elektroniczną klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2018 - Radio Opole 2 (DAB+)
2018-03-26, 12:00

Audycja op. 76: pasjonujące spotkanie z muzyką Elsnera

Opolskie prawykonanie "Pasji" J. Elsnera © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolskie prawykonanie "Pasji" J. Elsnera © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 76 (25/03/2018)
"Historyczne wydarzenie" - to określenie dla wielu może wydawać się przesadzone. A jednak nie ulega wątpliwości, że pierwsze opolskie wykonanie monumentalnej Pasji op. 65 (właściwie Passio Domini Nostri Jesu Christi seu triumphus evangelii) to historyczny moment. Czy jednak wiemy kim tak naprawdę był Józef Elsner i dlaczego niektórzy oburzają się na fakt sprowadzania tej postaci do roli "nauczyciela Chopina"? Podpowiedzią może być opowieść Piotra Barona, zafascynowanego postacią Elsnera. Pozostałe ciekawostki wynikają z rozmów ze Zbigniewem Gracą, przeprowadzonych tuż przed opolskim prawykonaniem Pasji op. 65.
więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »