Radio Opole » Audycje Radia Opole

OPOLSKIE KLASYCZNIE (DAB+)

Co by było, gdyby w czasach Bacha istniał ZAIKS? Co wiemy o najpopularniejszych fragmentach "Carmen"? Co ma wspólnego muzyka Chopina z jazzem i jakie może być zastosowanie maszyny do pisania w filharmonii?

To audycja odsłaniająca różne oblicza muzyki "klasycznej", a ta niejedno ma imię. Łamiemy w niej schematy i nieprawdziwe wyobrażenia dotyczące muzyki "poważnej" i udowadniamy, że ma ona wiele powiązań ze światem rozrywki. Nie zabraknie tu rozmów z twórcami i relacji z wydarzeń muzycznych w regionie. Będzie m.in. o opolskich wątkach w muzyce światowej czy tajnikach działania instrumentów muzycznych. Stałe elementy audycji to m.in.: Kartka z kalendarza i Muzyczne konteksty.

Audycja adresowana jest zarówno do znawców tematu, jaki i tych, którzy dopiero świat muzyki odkrywają.

Zaprasza do słuchania w niedzielę od 17:00 do 20:00 Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można się kontaktować pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka DAB+
Zobacz:
Ramówka 2018 - pasmo główne
2018-12-03, 18:46

Muzyka, która łączy od stuleci - rozdział historii Polski, jakiego nie znacie!

Koncert "100 lat raze. Uczcijmy Herberta Hoovera" w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "100 lat raze. Uczcijmy Herberta Hoovera" w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 118 (02/12/2018)
Niezależnie od pogody i zmieniających się pór roku OPOLSKIE rozbrzmiewa klasyką, w różnych jej odsłonach. Bardzo często jednak to, co opolskie wykracza poza granice województwa i kraju... a zdarza się nawet rozpęd za ocean! I poniekąd tak właśnie było 1 grudnia w Filharmonii Opolskiej, za sprawą koncertu poświęconego pamięci niezwykłej postaci i z udziałem wyjątkowego artysty: "100 lat razem. Uczcijmy Herberta Hoovera", choć prawdziwą gwiazdą wieczoru był Neal Larrabee - amerykański pianista, mocno związany z polską sceną koncertową.

Warto dodać, że recital pianisty był nie tylko kolejną odsłoną świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale przede wszystkim uświetniała 100. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Sprawa tym ciekawsza, że przecież wiele udało się zbudować właśnie na gruncie muzycznym, za sprawą kontaktów i przyjaźni Ignacego Jana Paderewskiego - m.in. z Herbertem Hooverem, 31. prezydentem USA, filantropem i przyjacielem Polski, który organizował pomoc materialną i humanitarną na rzecz Narodu Polskiego w I połowie XX wieku. Symbolikę tego wyjątkowego wieczoru podkreślił właśnie recital, podczas którego zabrzmiały zarówno dzieła polskich, jak i amerykańskich kompozytorów.

Szerzej o samym recitalu w kontekście wyjątkowych dla nas rocznic opowiedziała w audycji Katarzyna Wybraniec z Filharmonii Opolskiej. Ważne kwestie poruszyli także: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Dorota Michniewicz-Rybarz ze Stowarzyszenia Alumni, nie mogło również zabraknąć głosu solisty!
więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »