Radio Opole » Patronaty - polecamy
2019-06-04, 12:39 Autor: Agnieszka Lubczańska

Mija 100 lat od wybuchu I Powstania Śląskiego. Wojewódzkie obchody odbędą się w piątek w Oleśnie

Dziedzice, wrzesień 1919 roku, Komitet Opieki nad Powstańcami. Od prawej Stanisław Krzyżowski (inicjator I Powstania Śląskiego) i Maria Stryczek (jego narzeczona) [fot. https://commons.wikimedia.org/wiki]
Dziedzice, wrzesień 1919 roku, Komitet Opieki nad Powstańcami. Od prawej Stanisław Krzyżowski (inicjator I Powstania Śląskiego) i Maria Stryczek (jego narzeczona) [fot. https://commons.wikimedia.org/wiki]
W tym roku mija 100 lat od wybuchu I Powstania Śląskiego. Wojewódzkie obchody tej rocznicy odbędą się w najbliższy piątek (07.06) w Oleśnie. „Wydarzenie ma na celu uhonorowania wysiłku, jaki nasi Rodacy ze Śląska podjęli 100 lat temu walcząc o kształt Rzeczypospolitej oraz dla przypomnienia bohaterstwa ludu śląskiego, w szczególności mieszkańców dzisiejszego województwa opolskiego” – czytamy na stronie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

100 lat temu polscy patrioci ze Śląska podjęli walkę militarną w celu włączenia Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego. Pragnieniem życia w granicach odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej były działania powstańcze polskiej ludności, która zamieszkiwała po I wojnie światowej teren Górnego Śląska. W nocy z 7 na 8 czerwca 1919 r. we wsi gminy Olesno - Łowoszowie wybuchło tzw. powstanie oleskie. Ten zryw poprzedził powstania śląskie. Dlatego też zdecydowano, że wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbędą się w Oleśnie.


Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym. Patriotyzm powstańców, ich umiłowanie polskości, rozsądek oraz hart ducha tworzą ciągle aktualny wzorzec do naśladowania” - głosi fragment uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich.

Uroczystości w Oleśnie rozpoczną się o godz. 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich w Kościele Bożego Ciała. W samo południe na Cmentarzu Komunalnym nastąpi część oficjalna, następnie uroczystości kontynuowane będą w Miejskim Domu Kultury, gdzie o 13:00 przewidziano m.in. spotkanie muzealne dotyczące powstań śląskich, a wieczorem koncerty – najpierw wystąpi Wind Band, a na koniec Marcin Wyrostek z zespołem Corazon. Szczegóły programu zamieszczamy poniżej.


Organizatorami wojewódzkich obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego są Wojewoda Opolski wraz z Burmistrzem Olesna. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Radio Opole patronuje medialnie uroczystościom.

Program wojewódzkich obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego:

11:00 Kościół Bożego Ciała w Oleśnie (ul. Pieloka 5)
Msza Święta w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich
12:00 Cmentarz Komunalny w Oleśnie (ul. Powstańców Śląskich)
  • Uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich
  • Wystąpienie Burmistrza Olesna
  • Wystąpienie Wojewody Opolskiego
  • Program patriotyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Śląskich w Oleśnie
13:00 Miejski Dom Kultury w Oleśnie (ul. Wielkie Przedmieście 31)
  • Przemówienie Burmistrza i zaproszonych Gości
  • Spotkanie Muzealne pn. „O Powstaniach Śląskich”
18.00 Miejski Dom Kultury w Oleśnie
  • Koncert Wind Band
  • Koncert Marcin Wyrostek z Zespołem CORAZON
[źródło: https://www.opole.uw.gov.pl/wojewodzkie-obchody-setnej-rocznicy-wybuchu-i-powstania-slaskiego]

Patronaty - polecamy

2024-10-02, godz. 15:53 Rusza kampania „W Betanii jest życie” „Radość pomagania” - pod takim hasłem rusza tegoroczna kampania społeczna „W Betanii jest życie”. Jej ideą jest zwiększenie świadomości społecznej… » więcej 2024-10-02, godz. 14:49 22. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy - zobacz, co w programie! Od 4 do 12 października potrwa 22. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. To okazja obejrzenia projekcji światowej oraz polskiej kinematografii, wzięcia udziału w… » więcej 2024-10-02, godz. 11:50 Październik w WBP - zobacz, co się szykuje! Dlaczego październik to dobry czas, by odwiedzić Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu? Przede wszystkim z powodu spotkań autorskich (będzie ich aż… » więcej 2024-10-01, godz. 15:29 Wystawa malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego - wernisaż już w sobotę W 95. urodziny artysty Mariana Szczerby, a właściwie w przeddzień urodzin, czyli już w najbliższą sobotę (05.10) w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego zostanie… » więcej 2024-10-01, godz. 14:33 Powstańcy Warszawscy w Lamsdorf – 80. rocznica pierwszego transportu W nocy z 6 na 7 października 1944 r. do Stalagu 344 Lamsdorf przybył pierwszy transport Powstańców Warszawskich. W 80. rocznicę tego wydarzenia Centralne… » więcej 2024-10-01, godz. 13:40 Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka - można już się zgłaszać na październikowe przesłuchania! Ruszyła rejestracja dla wszystkich chętnych wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa… » więcej 2024-10-01, godz. 12:04 Koncert symfoniczny na inaugurację XXI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim już w piątek To już tradycja, że Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim inauguruje oficjalnie koncert w Filharmonii Opolskiej. Nie inaczej będzie w tym roku. Już… » więcej 2024-10-01, godz. 09:58 Piosenka religijna już wkrótce zabrzmi w Komprachcicach 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' - to hasło Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej, który już po raz 26. odbędzie się w Komprachcicach. Przegląd… » więcej 2024-09-30, godz. 15:00 Skansen w Opolu - warto tam zajrzeć w niedzielę na jesienne Targi Miodów i Rękodzieła Ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa w Muzeum Wsi Opolskiej już w najbliższą niedzielę (06.10) i tradycyjnie będzie to gratka dla wszystkich pasjonatów… » więcej 2024-09-30, godz. 13:41 IX Festiwal Mikołaja z Koźla, czyli 4 koncerty podczas 3 dni z muzyką dawną Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »