Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-01-20, 14:06 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!
Tydzień po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza, w Niedzielnej Loży Radiowej zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić - w wymiarze indywidualnym, wspólnotowym, instytucjonalnym - by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.
- Chciałbym, żeby Gdańsk był dla nas mocnym symbolem i żebyśmy długo pamiętali o tej tragedii i wyciągnęli wnioski. Pamiętajmy, że możemy się różnić, ale nie możemy się dzielić. To jest najważniejsze. Różnorodność jest ważna, jednak musimy unikać podziałów - mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

- Krytyka może prowadzić do odnajdywania lepszych rozwiązań. Krytykujmy jednak poglądy, a nie ludzi. Za sposób, za język debaty odpowiadamy wszyscy. W każdym obozie są ludzie wypowiadający słowa niegodne. I może najlepiej byłoby krytykować nie tych z przeciwnej strony, lecz tych, którzy siedzą obok nas, bo na nich możemy wpływać - stwierdził Fabian Pszon z Solidarnej Polski.

- Ważne byśmy potrafili się pochylić nad tą sytuacją i byśmy umieli wyciągnąć wnioski. Powinniśmy się skupiać na pielęgnowaniu wartości w życiu publicznym. Ważna jest edukacja społeczna, by ludzie nie dawali przyzwolenia na internetowy hejt - podkreślił Mariusz Pinkowski z Kukiz’15.

- Jestem przeciwny zaostrzaniu prawa ad hoc. Ostatnie dni pokazują, że są przepisy umożliwiające skuteczne ściganie tych, którzy sięgają po mowę nienawiści. Używajmy tego sformułowania, bo ono jest mocniejsze, nie stosujmy eufemizmu sięgając po hasło ”hejt” - zaznaczył Piotr Wach z Nowoczesnej.

- Myślę, że w zaistniałej sytuacji absolutna większość Polaków zdała egzamin z przyzwoitości. To sytuacja tragiczna, nie do zaakceptowania. To morderstwo natury politycznej, bo zginął polityk na służbie. Mam nadzieję, ze zdamy też egzamin w kolejnych dniach, by udało się zmienić oblicze polskiej polityki, by trwający spór załagodzić - mówił Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

- Dopiero to nieszczęście pokazało nam, jakim człowiekiem był Paweł Adamowicz, jak wiele wspaniałych rzeczy zrobił. Jaką kadrę wychował i jakie miał poważanie w społeczeństwie. Jeżeli dziś nie przeanalizujemy dlaczego zdarzyła się ta tragedia, to istnieje zagrożenie, że taka sytuacja może się powtórzyć. Nienawiść jest potężną bronią i jest niedopuszczalne, by była podstawą polityki - stwierdził Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej.

- Cieszę się i jestem z tego dumna, że było ogólnokrajowe poruszenie i zjednoczenie. Również w parlamencie został oddany hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, odmówiona została modlitwa. Każdy z nas powinien przeprowadzić swego rodzaju analizę i samemu sobie wyznaczyć granicę, miejsce, w którym mówimy „stop”, tu trzeba się zatrzymać, tego mi nie wolno, bo to już za daleko idące stwierdzenie - zaznaczyła Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »