Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-20, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza

Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 [fot. Barbara Więcek]
Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.
Dr Piotr Wach, przedstawiciel Nowoczesnej, ocenił, że cały Gdańsk stanął na wysokości zadania.

- Gdańszczanie byli zbudowani również tym, że czuli wsparcie nas wszystkich - całego kraju. Łączyliśmy się w bólu i cierpieniu, fizycznym wręcz, z mieszkańcami Gdańska, a przede wszystkim z rodziną pana prezydenta Adamowicza.

Zdaniem Kamila Bortniczuka, reprezentującego Porozumienie, w obliczu tej tragedii egzamin zdała absolutna większość Polaków.

- Oczywiście, jak zawsze, ujawnia się także margines. Po obu stronach są ludzie niepotrafiący uszanować tej tragedii, którzy wykorzystują ją do jeszcze większego nakręcania spirali nienawiści, niechęci i hejtu.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, zwrócił z kolei uwagę, że bardzo ważne jest wyciągnięcie wniosków.

- Chciałbym, żeby każdy zaczął od siebie. Najpierw powinniśmy zrobić rachunek sumienia, a później podjąć silne postanowienie poprawy. To nie bierze się znikąd, ale zależy od nas wszystkich.

Zdaniem Mariusza Pinkowskiego, reprezentującego ruch Kukiz'15, w takich sytuacjach Polacy nie chowają głowy w piasek, bo z natury są obdarzeni współczuciem.

- Mobilizujemy się, aby być lepszymi i dawać przykład. Szkoda tylko, że to jest chwilowe i nie trwa długo. Po jakimś czasie przechodzimy do porządku dziennego nad pewnymi sprawami, a dobre podejście umyka.

Z kolei Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że w tej sytuacji nie można przemilczeć faktów, które złożyły się na tę tragedię.

- Jeżeli dzisiaj nie będziemy mówić o tych rzeczach, jeżeli nie położymy ich na stół i nie przeanalizujemy, dlaczego to się zdarzyło, moim zdaniem, istnieje poważne zagrożenie powtórki takiej sytuacji.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że prowadzenie wielu publicznych dyskusji na ten temat, nie sprzyja bliskim zmarłego prezydenta.

- W takich sytuacjach żałobę powinno się przeżywać w spokoju i ciszy. Niestety, wszystkie podobne debaty wzniecają emocje, które właśnie nie pomagają najbliższym zmarłego.

Fabian Pszon, reprezentujący Solidarną Polskę, zwraca uwagę na wiele wzruszających scen z minionego tygodnia.

- Nieważne, w którym polskim mieście doszłoby do takiej tragedii, zawsze będzie miejsce na podobne obrazki. My nie spodziewamy się takich tragedii, nie myślimy o nich na co dzień, ale jednak dochodzi do nich. Pocieszające jest, że wtedy potrafimy wznieść się ponad podziały.
Piotr Wach
Kamil Bortniczuk
Ryszard Galla
Mariusz Pinkowski
Rajmund Miller
Katarzyna Czochara
Fabian Pszon

Wiadomości z regionu

2020-02-25, godz. 08:00 W Prudniku zastosują edukacyjne rozwiązania podpatrzone w Izraelu Szkolne inkubatory przedsiębiorczości powstaną w Prudniku i czeskim Bruntalu. Przedsięwzięcie to uzyskało ponad 1,5 mln euro unijnego dofinansowania. Partnerami… » więcej 2020-02-25, godz. 07:00 Początek końca Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu? Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu może być zlikwidowany. Szkoła od kilku lat boryka się z problemem małej liczby uczniów, a koszty utrzymania placówki… » więcej 2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »