Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-20, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza

Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 [fot. Barbara Więcek]
Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.
Dr Piotr Wach, przedstawiciel Nowoczesnej, ocenił, że cały Gdańsk stanął na wysokości zadania.

- Gdańszczanie byli zbudowani również tym, że czuli wsparcie nas wszystkich - całego kraju. Łączyliśmy się w bólu i cierpieniu, fizycznym wręcz, z mieszkańcami Gdańska, a przede wszystkim z rodziną pana prezydenta Adamowicza.

Zdaniem Kamila Bortniczuka, reprezentującego Porozumienie, w obliczu tej tragedii egzamin zdała absolutna większość Polaków.

- Oczywiście, jak zawsze, ujawnia się także margines. Po obu stronach są ludzie niepotrafiący uszanować tej tragedii, którzy wykorzystują ją do jeszcze większego nakręcania spirali nienawiści, niechęci i hejtu.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, zwrócił z kolei uwagę, że bardzo ważne jest wyciągnięcie wniosków.

- Chciałbym, żeby każdy zaczął od siebie. Najpierw powinniśmy zrobić rachunek sumienia, a później podjąć silne postanowienie poprawy. To nie bierze się znikąd, ale zależy od nas wszystkich.

Zdaniem Mariusza Pinkowskiego, reprezentującego ruch Kukiz'15, w takich sytuacjach Polacy nie chowają głowy w piasek, bo z natury są obdarzeni współczuciem.

- Mobilizujemy się, aby być lepszymi i dawać przykład. Szkoda tylko, że to jest chwilowe i nie trwa długo. Po jakimś czasie przechodzimy do porządku dziennego nad pewnymi sprawami, a dobre podejście umyka.

Z kolei Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że w tej sytuacji nie można przemilczeć faktów, które złożyły się na tę tragedię.

- Jeżeli dzisiaj nie będziemy mówić o tych rzeczach, jeżeli nie położymy ich na stół i nie przeanalizujemy, dlaczego to się zdarzyło, moim zdaniem, istnieje poważne zagrożenie powtórki takiej sytuacji.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że prowadzenie wielu publicznych dyskusji na ten temat, nie sprzyja bliskim zmarłego prezydenta.

- W takich sytuacjach żałobę powinno się przeżywać w spokoju i ciszy. Niestety, wszystkie podobne debaty wzniecają emocje, które właśnie nie pomagają najbliższym zmarłego.

Fabian Pszon, reprezentujący Solidarną Polskę, zwraca uwagę na wiele wzruszających scen z minionego tygodnia.

- Nieważne, w którym polskim mieście doszłoby do takiej tragedii, zawsze będzie miejsce na podobne obrazki. My nie spodziewamy się takich tragedii, nie myślimy o nich na co dzień, ale jednak dochodzi do nich. Pocieszające jest, że wtedy potrafimy wznieść się ponad podziały.
Piotr Wach
Kamil Bortniczuk
Ryszard Galla
Mariusz Pinkowski
Rajmund Miller
Katarzyna Czochara
Fabian Pszon

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 10:23 W Racławicach Śląskich trwają wojewódzkie obchody upamiętniające „Marsze Śmierci” [ZDJĘCIA] Przez nasz region pod koniec II wojny światowej Niemcy pędzili więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wyda ... » więcej 2019-02-22, godz. 10:01 Twój E-PIT już dostępny na podatki.gov.pl W tym roku po raz pierwszy przy rozliczaniu podatku możemy skorzystać z usługi Twój E-PIT. » więcej 2019-02-22, godz. 09:44 Ginekologia w Kluczborku nadal zawieszona. Kolejne 2 tygodnie na znalezienie lekarza Opolskie szpitale nadal mają spore problemy kadrowe. Na kolejne dwa tygodnie zostanie zawieszony oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem neonatologii ... » więcej 2019-02-22, godz. 08:00 Radni w Grodkowie dostaną tablety Idzie nowe w grodkowskim magistracie. Niewykluczone, że już na kwietniowej sesji tamtejsi radni będą mogli oddawać głosy drogą elektroniczną. Z takiego rozwią ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:30 Zielone światło za krótkie dla pieszych na przejściu przy ul. 1 Maja i Reymonta w Opolu Sprintem na drugą stronę, byleby zdążyć przed czerwonym. W ten sposób wielu opolan bez względu na wiek pokonuje przejście dla pieszych przy zbiegu ulic 1 Maja ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:05 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 Darmowe porady prawne nie ściągają tłumów do sądu W Prudniku umiarkowane jest zainteresowanie sądową akcją koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Również na Opolszczyźnie organizowany jest „Tydzień ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 "Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci - Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:00 Do szkoły w Starym Koźlu wprowadzą się przedszkolaki Od września część budynku szkoły podstawowej w Starym Koźlu zajmą przedszkolaki. Obiekt będzie przebudowany tak, żeby uczniowie nie mieszali się z maluszkami. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »