Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-20, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza

Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 [fot. Barbara Więcek]
Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.
Dr Piotr Wach, przedstawiciel Nowoczesnej, ocenił, że cały Gdańsk stanął na wysokości zadania.

- Gdańszczanie byli zbudowani również tym, że czuli wsparcie nas wszystkich - całego kraju. Łączyliśmy się w bólu i cierpieniu, fizycznym wręcz, z mieszkańcami Gdańska, a przede wszystkim z rodziną pana prezydenta Adamowicza.

Zdaniem Kamila Bortniczuka, reprezentującego Porozumienie, w obliczu tej tragedii egzamin zdała absolutna większość Polaków.

- Oczywiście, jak zawsze, ujawnia się także margines. Po obu stronach są ludzie niepotrafiący uszanować tej tragedii, którzy wykorzystują ją do jeszcze większego nakręcania spirali nienawiści, niechęci i hejtu.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, zwrócił z kolei uwagę, że bardzo ważne jest wyciągnięcie wniosków.

- Chciałbym, żeby każdy zaczął od siebie. Najpierw powinniśmy zrobić rachunek sumienia, a później podjąć silne postanowienie poprawy. To nie bierze się znikąd, ale zależy od nas wszystkich.

Zdaniem Mariusza Pinkowskiego, reprezentującego ruch Kukiz'15, w takich sytuacjach Polacy nie chowają głowy w piasek, bo z natury są obdarzeni współczuciem.

- Mobilizujemy się, aby być lepszymi i dawać przykład. Szkoda tylko, że to jest chwilowe i nie trwa długo. Po jakimś czasie przechodzimy do porządku dziennego nad pewnymi sprawami, a dobre podejście umyka.

Z kolei Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że w tej sytuacji nie można przemilczeć faktów, które złożyły się na tę tragedię.

- Jeżeli dzisiaj nie będziemy mówić o tych rzeczach, jeżeli nie położymy ich na stół i nie przeanalizujemy, dlaczego to się zdarzyło, moim zdaniem, istnieje poważne zagrożenie powtórki takiej sytuacji.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że prowadzenie wielu publicznych dyskusji na ten temat, nie sprzyja bliskim zmarłego prezydenta.

- W takich sytuacjach żałobę powinno się przeżywać w spokoju i ciszy. Niestety, wszystkie podobne debaty wzniecają emocje, które właśnie nie pomagają najbliższym zmarłego.

Fabian Pszon, reprezentujący Solidarną Polskę, zwraca uwagę na wiele wzruszających scen z minionego tygodnia.

- Nieważne, w którym polskim mieście doszłoby do takiej tragedii, zawsze będzie miejsce na podobne obrazki. My nie spodziewamy się takich tragedii, nie myślimy o nich na co dzień, ale jednak dochodzi do nich. Pocieszające jest, że wtedy potrafimy wznieść się ponad podziały.
Piotr Wach
Kamil Bortniczuk
Ryszard Galla
Mariusz Pinkowski
Rajmund Miller
Katarzyna Czochara
Fabian Pszon

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »