Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2018-12-16, 14:15 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku!
Dzieciobójstwo w Ciecierzynie pod Byczyną, które wstrząsnęło całą Polską, a także projekt budżetu na 2019 rok były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 16 grudnia 2018 roku.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodnie uznali, że zamach na życie własnych dzieci jest czymś nie do pojęcia. Padło pytanie, dlaczego otoczenie dzieciobójczyni nie było w stanie albo nie chciało dostrzec, że kobieta jest w ciąży, a nie pojawia się żadne dziecko.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski stwierdziła, że jest to tym bardziej dziwne, że w grę nie wchodziła rodzina patologiczna. Ryszard Wilczyński z PO mówił, że konieczna jest edukacja: kobiety muszą wiedzieć, gdzie mogą zwrócić się po pomoc, stwierdził też, że sprawę winni zbadać nie tylko śledczy, ale także socjolodzy i psycholodzy. Ryszard Galla z MN zauważył, że sprawa jest o tyle dziwna, że małe wiejskie społeczności są zwykle zwarte.
Nie zgodził się z tym Wilczyński, przekonując, że w takich małych zamkniętych społecznościach często obowiązuje zmowa milczenia. Wilczyński starł się także z Kamilem Bortniczukiem z Porozumienia, który przekonywał, że takie zbrodnie to odosobnione przypadki, bo polska rodzina jest zasadniczo zdrowa. Zdaniem posła PO, nie jest tak dobrze. Grzegorz Peczkis z PiS zauważył, że brak reakcji otoczenia to dowód na znieczulicę społeczną, z którą koniecznie trzeba walczyć. Szymon Godyla z Nowoczesnej przypomniał, że dzieciobójczyni pracowała tylko do marca, więc ludzie mogli ciąży nie zauważyć, pytał też, jak się odnajdzie po odbyciu kary. Uczestników debaty zbulwersował radykalny Paweł Gadżała z Kukiz ’15, który powiedział, że prawa człowieka tylko w teorii są niezbywalne, w praktyce takie czyny sprawiają, że zbrodniarz tego człowieczeństwa się wyrzeka.

Uczestników programu poróżniła także ocena projektu budżetu państwa. Przedstawiciele koalicji przekonywali, że budżet jest najlepszy od dawna, ma najniższy deficyt w historii, co potwierdziła nawet antyrządowa „Gazeta Wyborcza”. Politycy opozycji się z nimi nie zgodzili. Tylko Galla ocenił, że budżet ma wady, ale w sumie jest dobrze skonstruowany. Pytał za to, czy przesunięcie głosowania na nowy rok nie oznacza przypadkiem pomysłu na wcześniejsze wybory. Politycy PO i Nowoczesnej mówili, że budżet obciążony jest koniecznością spłaty rosnącego zadłużenia i pokazuje, że w czasach prosperity rząd chętnie wydaje pieniądze zamiast szykować się na bessę, jak robią inne kraje unii. Gadżała stwierdził, że skoro koniunktura jest tak dobra, to rząd powinien ciąć podatki.

Gośćmi Marka Świercza byli: Grzegorz Peczkis (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Szymon Godyla (Nowoczesna), Paweł Gadżała (Kukiz ’15), Małgorzata Wilkos (SP), Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cięciu wydatków i kryzysie w TK. Niedzielna Loża Radiowa (24.11.2024) To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś (24.11) poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »