Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2018-12-09, 14:38 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku!
Nawet jeśli szczyty klimatyczne nie są w stanie wpłynąć na politykę największych trucicieli, nie można uciekać od tematu zagrożeń związanych z emisją gazów cieplarnianych. A każdy kolejny szczyt jest okazją do publicznej debaty na ten temat. Do takich wniosków doszli uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej 9 grudnia 2018 roku.

Tym razem podziały polityczne nie były tak oczywiste jak zazwyczaj. Choć goście programu różnili się w ocenach, zgodnie twierdzili, że troska o nasze środowisko jest czymś niezbędnym.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Szymon Ogłaza (PO), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Małgorzata Wilkos (SP), Łukasz Dymek (Nowoczesna), Marcin Oszańca (PSL), Jacek Banicki (Kukiz ’15) i Antoni Duda (PiS).
Szymon Ogłaza z PO podkreślał, że mało kto podważa ustalenia naukowców w sprawie globalnego ocieplenia, mówił także o tym, że nie należy traktować tego jako lewackiej propagandy, do czego mają skłonność niektórzy politycy. Także Łukasz Dymek z Nowoczesnej twierdził, że choć szczyt w Katowicach miał wywołać debatę na temat realizacji Porozumień Paryskich, to z powodu akcentowania znaczenia węgla przez organizatorów przypomina „spotkanie wegetarian w rzeźni”. O niefortunnym podkreślaniu znaczenia węgla ( choć - jak twierdził - od niego nie uciekniemy) i potrzebie edukacji na rzecz ochrony środowiska mówił także Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. Marcin Oszańca z PSL krytykował odwrócenie się obecnej ekipy rządzącej od zielonej energii, czego przykładem, w jego ocenie, jest wyłączenie prawie całego kraju spod możliwości rozwijania energetyki wiatrowej.

W innym tonie wypowiadali się politycy prawicy. Antoni Duda z PIS przypomniał, że polski rząd robi bardzo dużo na rzecz ograniczenia emisji CO2. Piotr Pancześnik z Porozumienia stwierdził, że za wzrost emisji dwutlenku węgla w ostatnich dekadach odpowiadają głównie Chiny, także Małgorzata Wilkos stwierdziła, że 45 proc. emisji to dzieło Chin, USA i Indii a Polacy wydobywają tylko 1 procent z 7 miliardów ton węgla, więc trudno, żeby to nasz kraj obarczać odpowiedzialnością za globalne ocieplenie. Z kolei Jacek Banicki z ruchu Kukiz ’15 apelował o konsekwentne działania samorządów i rządu, przypominając sprawę atomowej elektrowni w Żarnowcu, który to temat był wielokrotnie wywołany i porzucany.

Zobacz także

2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej 2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »