Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2018-12-09, 14:38 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku!
Nawet jeśli szczyty klimatyczne nie są w stanie wpłynąć na politykę największych trucicieli, nie można uciekać od tematu zagrożeń związanych z emisją gazów cieplarnianych. A każdy kolejny szczyt jest okazją do publicznej debaty na ten temat. Do takich wniosków doszli uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej 9 grudnia 2018 roku.

Tym razem podziały polityczne nie były tak oczywiste jak zazwyczaj. Choć goście programu różnili się w ocenach, zgodnie twierdzili, że troska o nasze środowisko jest czymś niezbędnym.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Szymon Ogłaza (PO), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Małgorzata Wilkos (SP), Łukasz Dymek (Nowoczesna), Marcin Oszańca (PSL), Jacek Banicki (Kukiz ’15) i Antoni Duda (PiS).
Szymon Ogłaza z PO podkreślał, że mało kto podważa ustalenia naukowców w sprawie globalnego ocieplenia, mówił także o tym, że nie należy traktować tego jako lewackiej propagandy, do czego mają skłonność niektórzy politycy. Także Łukasz Dymek z Nowoczesnej twierdził, że choć szczyt w Katowicach miał wywołać debatę na temat realizacji Porozumień Paryskich, to z powodu akcentowania znaczenia węgla przez organizatorów przypomina „spotkanie wegetarian w rzeźni”. O niefortunnym podkreślaniu znaczenia węgla ( choć - jak twierdził - od niego nie uciekniemy) i potrzebie edukacji na rzecz ochrony środowiska mówił także Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. Marcin Oszańca z PSL krytykował odwrócenie się obecnej ekipy rządzącej od zielonej energii, czego przykładem, w jego ocenie, jest wyłączenie prawie całego kraju spod możliwości rozwijania energetyki wiatrowej.

W innym tonie wypowiadali się politycy prawicy. Antoni Duda z PIS przypomniał, że polski rząd robi bardzo dużo na rzecz ograniczenia emisji CO2. Piotr Pancześnik z Porozumienia stwierdził, że za wzrost emisji dwutlenku węgla w ostatnich dekadach odpowiadają głównie Chiny, także Małgorzata Wilkos stwierdziła, że 45 proc. emisji to dzieło Chin, USA i Indii a Polacy wydobywają tylko 1 procent z 7 miliardów ton węgla, więc trudno, żeby to nasz kraj obarczać odpowiedzialnością za globalne ocieplenie. Z kolei Jacek Banicki z ruchu Kukiz ’15 apelował o konsekwentne działania samorządów i rządu, przypominając sprawę atomowej elektrowni w Żarnowcu, który to temat był wielokrotnie wywołany i porzucany.

Zobacz także

2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej 2024-09-08, godz. 12:57 Czy exposé marszałka Szymona Ogłazy to zapowiedź dynamicznego rozwoju regionu? Niedzielna Loża Radiowa - 08.09.20… Bezpieczeństwo, komunikacja i sprawy społeczne - to 3 główne filary rozwoju regionu, które w tym tygodniu w swoim exposé przedstawił Marszałek Szymon Ogłaza… » więcej 2024-09-01, godz. 12:39 Decyzja PKW w sprawie pieniędzy dla PiS i projekt budżetu państwa na 2025 rok - tematami Niedzielnej Loży Radiowej… W NLR Radia Opole poruszyliśmy dwa tematy: Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, co będzie skutkowało odebraniem partii części… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »