Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2017-07-30, 13:21 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 lipca 2017 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz Niedzielną Lożę Radiową (30.07.2017)
Wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej reformy, bo tego chcą Polacy - zgodnie stwierdzili uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej 30 lipca 2017 roku. Jednak ich wizje tej reformy były całkowicie odmienne. Głównym tematem debaty były scenariusze po podwójnym prezydenckim wecie.
Tydzień wcześniej żaden z polityków biorących udział w debacie nie przewidział, że prezydent Andrzej Duda zawetuje dwie z pakietu trzech ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. - Wziął na siebie wielką odpowiedzialność, musi przygotować własny projekt, który przeprowadzi potem przez Sejm. A to nie będzie łatwe, bo już widać, że każda część opozycji ma własny pomysł - stwierdził europoseł PiS Sławomir Kłosowski, dodając, że jeśli powstanie projekt, który spodoba się wszystkim, to "zmiany będą kosmetyczne", a nie tego oczekują Polacy.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński ripostował, że jego partia stworzyła zespół, w którym cała opozycja pracuje nad własnym projektem reformy. - Będzie on dotyczył usprawnienia pracy sądów a nie obsady Sądu Najwyższego - stwierdził, dodając, że podwójne prezydenckie weto to reakcja na masowe manifestacje. Także poseł PO Tomasz Kostuś przekonywał, że o decyzji prezydenta zadecydowały uliczne protesty oraz jednoznacznie negatywne stanowisko unii i USA. - Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, tego nikt nie neguje, ale te trzy ustawy przygotowane przez PiS były nie do przyjęcia - ocenia polityk PO.

Inaczej ocenił manifestacje Robert Tistek z formacji Kukiz '15. - Wyprowadzanie ludzi na ulice prowadzi do coraz bardziej agresywnych haseł - ostrzegł i przypomniał, że z prezydentem dyskutował o sądowych ustawach Paweł Kukiz i taka merytoryczna rozmowa, w jego ocenie, daje lepsze efekty niż demonstracje.

- Mamy prawo do manifestacji - komentował Antoni Konopka z PSL, przypominając także, że ludowcy zebrali 100 tysięcy podpisów pod protestem przeciw reformie PiS. - Zobaczymy teraz, czy prezydent przeciął pępowiną łączącą go z jego środowiskiem - dodał.

- Szkoda, że prezydent nie zawetował wszystkich trzech ustaw, bo wtedy mielibyśmy reset i moglibyśmy usiąść do merytorycznej pracy w normalnym trybie legislacyjnym - mówił z kolei poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

Goście programu debatowali także o brutalizacji języka debaty publicznej.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN) i Robert Tistek (Kukiz '15).

Zobacz także

2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej 2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej 2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »