Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2017-07-30, 13:21 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 lipca 2017 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz Niedzielną Lożę Radiową (30.07.2017)
Wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej reformy, bo tego chcą Polacy - zgodnie stwierdzili uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej 30 lipca 2017 roku. Jednak ich wizje tej reformy były całkowicie odmienne. Głównym tematem debaty były scenariusze po podwójnym prezydenckim wecie.
Tydzień wcześniej żaden z polityków biorących udział w debacie nie przewidział, że prezydent Andrzej Duda zawetuje dwie z pakietu trzech ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. - Wziął na siebie wielką odpowiedzialność, musi przygotować własny projekt, który przeprowadzi potem przez Sejm. A to nie będzie łatwe, bo już widać, że każda część opozycji ma własny pomysł - stwierdził europoseł PiS Sławomir Kłosowski, dodając, że jeśli powstanie projekt, który spodoba się wszystkim, to "zmiany będą kosmetyczne", a nie tego oczekują Polacy.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński ripostował, że jego partia stworzyła zespół, w którym cała opozycja pracuje nad własnym projektem reformy. - Będzie on dotyczył usprawnienia pracy sądów a nie obsady Sądu Najwyższego - stwierdził, dodając, że podwójne prezydenckie weto to reakcja na masowe manifestacje. Także poseł PO Tomasz Kostuś przekonywał, że o decyzji prezydenta zadecydowały uliczne protesty oraz jednoznacznie negatywne stanowisko unii i USA. - Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, tego nikt nie neguje, ale te trzy ustawy przygotowane przez PiS były nie do przyjęcia - ocenia polityk PO.

Inaczej ocenił manifestacje Robert Tistek z formacji Kukiz '15. - Wyprowadzanie ludzi na ulice prowadzi do coraz bardziej agresywnych haseł - ostrzegł i przypomniał, że z prezydentem dyskutował o sądowych ustawach Paweł Kukiz i taka merytoryczna rozmowa, w jego ocenie, daje lepsze efekty niż demonstracje.

- Mamy prawo do manifestacji - komentował Antoni Konopka z PSL, przypominając także, że ludowcy zebrali 100 tysięcy podpisów pod protestem przeciw reformie PiS. - Zobaczymy teraz, czy prezydent przeciął pępowiną łączącą go z jego środowiskiem - dodał.

- Szkoda, że prezydent nie zawetował wszystkich trzech ustaw, bo wtedy mielibyśmy reset i moglibyśmy usiąść do merytorycznej pracy w normalnym trybie legislacyjnym - mówił z kolei poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

Goście programu debatowali także o brutalizacji języka debaty publicznej.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN) i Robert Tistek (Kukiz '15).

Zobacz także

2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »