Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. 'Społec ...
2018-12-07, 11:12 Autor: Agnieszka Stefaniak, Ireneusz Prochera

Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem dla XXI wieku" na Politechnice Opolskiej

Prof. Maria Kalczyńska, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk o nowych mediach w edukacji
O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem XXI wieku.

Jak mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji dr hab. Maria Kalczyńska, prof. PO takie konferencje, jak ta opolska, pozwalają się starszemu pokoleniu wsłuchać w głos i oczekiwania młodych. A to ważne także w procesie edukacji. W tym kontekście uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk mówiły o tym, że od nauczycieli oczekuje się, że dostosują proces uczenia
do nawyków uczniów, na co dzień wiele czasu spędzających w świecie wirtualnym.
Stąd też, jak przekonywał inny z uczestników dyskusji, Krzysztof Krawczyk (PLO V w Opolu) internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo.

Mgr Iwona Wilczek (ASP w Katowicach) przedstawiła wyniki swoich badań, podczas których mówiła m.in. o tym, że obcowanie z wirtualnym światem ma wpływ na kształtowanie się zdolności poznawczych młodych ludzi. Zwróciła również uwagę na rosnącą liczbę osób uzależnionych od oglądania seriali.

Uczennice Natalia Kurek i Patrycja Nikisz (PLO VI w Opolu) mówiły o tym, że coraz częściej uczniowie nieufnie podchodzą do treści znajdowanych w internecie, wskazywały więc, że w edukacji swoją ważną rolę do odegrania mają nadal klasyczne podręczniki.

Inni z młodych uczestników konferencji, Piotr Rędziński, Michał Cekus oraz ich opiekun naukowy Krzysztof Nicpoń zachęcali do zainteresowania się możliwościami jakie stwarzają kryptowaluty.

O zmieniających się zadaniach bibliotek oraz wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych opowiadała natomiast mgr Katarzyna Pawluk, która podkreślała, że współczesny czytelnik coraz częściej sięga po czytnik zamiast klasycznej książki oraz, że książka cyfrowa ma swoich zwolenników również wśród starszych czytelników, którym pozwala np. na dostosowanie wielkości czcionki do możliwości wzroku.

Konferencja odbyła się Politechnice Opolskiej pod honorowym patronatem wicewojewody opolskiej mgr Violetty Porowskiej, prorektora PO prof. dr hab. Krzysztofa Malika, dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania prof. dr hab. inż. Janusza Wielkiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadinsp. Jarosława Kalety, dyr. Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacyjnego w Opolu mgr Lesława Tomczyka oraz dyr. Biblioteki Głównej PO mgr Anny Jańdziak.

Patronem medialnym konferencji było Radio Opole.
Iwona Wilczek o tym, jak internet zmienia nasze mózgi i postrzeganie świata
Natalia Kurek i Patrycja Nikisz o wykorzystaniu internetu w szkole
Katarzyna Pawluk o wyzwaniach dla bibliotek w cyfrowym świecie
Krzysztof Nicpoń, Piotr Rędziński i Michał Cekus o przyszłości kryptowalut w edukacji
Krzysztof Krawczyk o tym, że internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo

Zobacz także

2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-06, godz. 13:44 Michał Siek o tym, że dla żadnego absolwenta miejsca w opolskich szkołach nie zabraknie - Nie ma obaw, że uczniowie nam się w szkołach nie pomieszczą, bo idą równocześnie dwa roczniki: absolwenci ósmej klasy i gimnazjum. Na szczęście są to roczni ... » więcej 2018-12-06, godz. 14:24 Marcin Szpanko o o rozwoju polskiego programu kosmicznego -Obecnie wiemy tylko ułamek tego, co jest faktycznie. Mamy ogólne pojęcie o kosmosie, ale jest jeszcze wiele do odkrycia - zapewniał w Loży Radiowej Marcin Sz ... » więcej 2018-12-05, godz. 14:33 Prof. Tadeusz Burzyński o wyzwaniach stojących przed rodzimą branżą turystyczną - Właściciele hoteli i restauracji będą potrzebowali już nie zwykłego kelnera, ale doradcy smaku, który będzie potrafił ocenić, jakie wino podać do jakiej pot ... » więcej 2018-12-05, godz. 13:32 Jacek Ruszczewski o regionalnym programie ochrony zdrowia psychicznego - Szykowana reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego jest wręcz rewolucyjna, co nas w gruncie rzeczy trochę niepokoi, bo lepsze byłyby zmiany ewolucyjne, ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Mariola Sibilska o tym, że powinniśmy przygotować się do starości - Nie jesteśmy przygotowani na nadejście starości i na to, co się z nią wiąże. Powinniśmy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej - mówiła w Loży Radiowej Mariol ... » więcej 2018-12-04, godz. 15:17 Adrian Czubak o tym, czego powinniśmy oczekiwać po szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach - Szczyt klimatyczny w Katowicach jest bardzo ważny, bo ma przekuć założenia tzw. Paryskiego Porozumienia w konkretny plan działania - mówił w Loży Radiowej w ... » więcej 2018-12-03, godz. 15:21 Tomasz Kostuś o spotkaniach z Polakami na Ukrainie i o niezbędnej pomocy dla nich - Na Wschodzie żyje około 1,5 mln naszych rodaków. 900 tys. na Ukrainie. Ich problemy są związane głównie z sytuacją bytową, socjalną. Zadaniem naszego rządu, ... » więcej 2018-12-03, godz. 14:11 Paweł Grabowski o podróżach po Opolszczyźnie, II Zakładzie Karnym w Brzegu i nowym pomyśle na walkę z sitwą Pod znakiem zapytania stanął temat budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. Radni Brzegu cofnęli decyzję sprzed roku ws. przekazania gruntów pod drugie więzien ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »