Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. 'Społec ...
2018-12-07, 11:12 Autor: Agnieszka Stefaniak, Ireneusz Prochera

Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem dla XXI wieku" na Politechnice Opolskiej

Prof. Maria Kalczyńska, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk o nowych mediach w edukacji
O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwaniem XXI wieku.

Jak mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji dr hab. Maria Kalczyńska, prof. PO takie konferencje, jak ta opolska, pozwalają się starszemu pokoleniu wsłuchać w głos i oczekiwania młodych. A to ważne także w procesie edukacji. W tym kontekście uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, Agata Krasek i Magdalena Szewczyk mówiły o tym, że od nauczycieli oczekuje się, że dostosują proces uczenia
do nawyków uczniów, na co dzień wiele czasu spędzających w świecie wirtualnym.
Stąd też, jak przekonywał inny z uczestników dyskusji, Krzysztof Krawczyk (PLO V w Opolu) internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo.

Mgr Iwona Wilczek (ASP w Katowicach) przedstawiła wyniki swoich badań, podczas których mówiła m.in. o tym, że obcowanie z wirtualnym światem ma wpływ na kształtowanie się zdolności poznawczych młodych ludzi. Zwróciła również uwagę na rosnącą liczbę osób uzależnionych od oglądania seriali.

Uczennice Natalia Kurek i Patrycja Nikisz (PLO VI w Opolu) mówiły o tym, że coraz częściej uczniowie nieufnie podchodzą do treści znajdowanych w internecie, wskazywały więc, że w edukacji swoją ważną rolę do odegrania mają nadal klasyczne podręczniki.

Inni z młodych uczestników konferencji, Piotr Rędziński, Michał Cekus oraz ich opiekun naukowy Krzysztof Nicpoń zachęcali do zainteresowania się możliwościami jakie stwarzają kryptowaluty.

O zmieniających się zadaniach bibliotek oraz wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych opowiadała natomiast mgr Katarzyna Pawluk, która podkreślała, że współczesny czytelnik coraz częściej sięga po czytnik zamiast klasycznej książki oraz, że książka cyfrowa ma swoich zwolenników również wśród starszych czytelników, którym pozwala np. na dostosowanie wielkości czcionki do możliwości wzroku.

Konferencja odbyła się Politechnice Opolskiej pod honorowym patronatem wicewojewody opolskiej mgr Violetty Porowskiej, prorektora PO prof. dr hab. Krzysztofa Malika, dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania prof. dr hab. inż. Janusza Wielkiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadinsp. Jarosława Kalety, dyr. Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacyjnego w Opolu mgr Lesława Tomczyka oraz dyr. Biblioteki Głównej PO mgr Anny Jańdziak.

Patronem medialnym konferencji było Radio Opole.
Iwona Wilczek o tym, jak internet zmienia nasze mózgi i postrzeganie świata
Natalia Kurek i Patrycja Nikisz o wykorzystaniu internetu w szkole
Katarzyna Pawluk o wyzwaniach dla bibliotek w cyfrowym świecie
Krzysztof Nicpoń, Piotr Rędziński i Michał Cekus o przyszłości kryptowalut w edukacji
Krzysztof Krawczyk o tym, że internet w edukacji to zarówno ciężar, jak i błogosławieństwo

Zobacz także

2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:00 Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odno ... » więcej 2019-10-09, godz. 13:17 DEBATA: Antoni Duda z PiS i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej W przedostatniej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się posłowie ubiegający się o reelekcję: Ryszard Galla, kandydujący z "jedynki" listy Mniejszości ... » więcej 2019-10-08, godz. 13:30 DEBATA: Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej i Paweł Grabowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Pols ... W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się poseł PO Ryszard Wilczyński, startujący z pozycji czwartej listy Koalicji Obywatelskiej, oraz poseł ... » więcej 2019-10-07, godz. 13:38 Katarzyna Czochara o doświadczeniach sejmowych i bilansie prac poselskich - Zostałam zaprzysiężona 9 grudnia 2015 roku i od tego czasu starałam się bardzo ciężko pracować zarówno w naszym polskim sejmie uczestniczyć w wielu komisjac ... » więcej 2019-10-04, godz. 12:53 Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko, dr Ewa Kosowska-Korniak i były sędzia Ryszard Janowski o trudnej pracy kuratora s ... Loża Radiowa odwiedziła dziś Opolski Urząd Wojewódzki, gdzie odbywały się obchody 100 –lecia Polskiej Kurateli Sądowej. Naszymi gośćmi byli m.in. prof. Stanis ... » więcej 2019-10-03, godz. 13:41 DEBATA: Teresa Barańska z PiS oraz Stanisław Rakoczy z PSL - KP W kolejnej debacie przedwyborczej spotkali się ze sobą Teresa Barańska, która kandyduje z pozycji 9 listy Prawa i Sprawiedliwości, oraz Stanisław Rakoczy, kan ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »