Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Anna Zacharków-Leja o jednolitym pliku kontrolny ...
2018-02-06, 14:30 Autor: Marek Świercz

Anna Zacharków-Leja o jednolitym pliku kontrolnym oraz czynnym żalu za grzeszki skarbowe

Anna Zacharków-Leja o tzw. jednolitym pliku kontrolnym
- Płatnik, który nie wyśle w terminie jednolitego pliku kontrolnego, może uniknąć odpowiedzialności, jeśli wykaże tak zwany czynny żal - mówiła w Loży Radiowe Anna Zacharków-Leja, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej. Jak się okazuje, to nieco malownicze określenie to urzędowy termin na oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego, które winien złożyć niesolidny albo zapominalski podatnik.
Jednolity plik kontrolny w formie elektronicznej zestawia wszystkie informacje o transakcjach zakupu i sprzedaży, które są ewidencjonowane w rejestrach VAT-owskich. Jak zapewnia fiskus, jest to rozwiązanie korzystne i dla podatnika, i dla służb skarbowych. Ponieważ wszystkie dane są zebrane w jednym miejscu, przedsiębiorca ma przysłowiowy porządek w papierach, a fiskusowi łatwiej będzie sprawdzić, czy coś nie pasuje i wysłać kontrolę nie w ciemno, ale do konkretnego podatnika, u którego znaleziono jakiś błąd.

Od lipca 2016 roku jednolity plik kontrolny obowiązywał duże firmy, od stycznia zeszłego roku przedsiębiorców średnich i małych a od stycznia tego roku - mikroprzedsiębiorców, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i mające obroty do 2 milionów euro rocznie.

- Jest ich w Polsce 1 600 tysięcy, z czego milion to osoby samodzielnie prowadzące działalność. Około 670 tysięcy z nich osobiście prowadzi księgowość - mówi nasz gość. - Im jest trudniej niż dużym przedsiębiorcom, którzy mają własny dział księgowości albo korzystają z pomocy biur księgowych. Dlatego kampania informacyjna skierowana do tej grupy musi być szczególna.

Skarbówka z myślą o nich organizuje w soboty 17 i 24 lutego dni otwarte - w każdym urzędzie skarbowym od 8:00 do 14:00 czekać będą na mikroprzedsiębiorców eksperci.

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »