Radio Opole » Gospodarka
2018-02-06, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Mikroprzedsiębiorcy muszą pamiętać o comiesięcznej wysyłce Jednolitego Pliku Kontrolnego

B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
Do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT zobowiązani są wysłać pierwszy Jednolity Plik Kontrolny - za styczeń. JPK to elektroniczny zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który trzeba wysyłać do 25 dnia każdego miesiąca.
Co ważne, obowiązek dotyczy wszystkich mikroprzedsiębiorców, niezależnie od miesięcznego lub kwartalnego okresu składania deklaracji.

Bożena Reclik, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, zaleca nie czekać na ostatnią chwilę z wysyłką.

- JPK można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, a przedsiębiorca musi go podpisać - podkreśla. - Do wyboru są dwie możliwości: albo zaopatrzy się w podpis kwalifikowany, albo podpisze się profilem zaufanym. O ile trochę potrwa uzyskanie takiego podpisu i trzeba liczyć się z kosztami, profil zaufany można zrobić praktycznie od ręki. Należy zalogować się na stronie profilu zaufanego i wybrać się do jednego z punktów, gdzie potwierdzimy dane identyfikacyjne.

Grzegorz Krukowski, kierownik w Opolskim Urzędzie Skarbowym, zwraca uwagę na E-mikrofirmę, aplikację przydatną do wysyłania JPK. W przypadku sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej należy zrobić jeden wpis do aplikacji z sumaryczną sprzedażą miesięczną. Są też inne wskazówki.

- Trzeba pamiętać, żeby nie dublować faktur. Jeżeli zaraportujemy dane ze sprzedaży z kasy fiskalnej, a następnie jakiś podmiot poprosi o fakturę VAT ujętą wcześniej w kasie fiskalnej, trzeba skorygować raport o odpowiednią wartość - wyjaśnia. - W innym przypadku wykażemy dochody podwójnie, a przez to przyjdzie nam zapłacić podatek. Należy więc dołożyć staranności technicznej.

Pracownicy urzędu skarbowego zalecają mikroprzedsiębiorcom udostępnienie adresu e-mail, który może znacznie przyspieszyć i ułatwić niezbędny kontakt.

Dodajmy, że istnieje też możliwość odroczenia złożenia JPK po napisaniu odpowiedniego wniosku.
Bożena Reclik
Grzegorz Krukowski

Gospodarka

2018-10-15, godz. 16:10 Obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla będzie gotowa w 2022 roku. W podpisaniu umowy wziął udział minister infrastruktury To już pewne - powstanie obwodnica północna dla Kędzierzyna-Koźla. Nowa droga, o długości prawie 15 kilometrów, ma być gotowa w 2022 roku. Trasa odciąży ruch ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:00 W Opolu powstaje najnowocześniejsza serwerownia w tej części kraju Budowa Budynku Wysokich Technologi IT w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu jest na półmetku. W tym obiekcie powstaje najbezpieczniejsza serwerownia w tej c ... » więcej 2018-10-13, godz. 13:30 Nyska PWSZ podpisała porozumienie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. "Mamy ambitny plan zostania doliną krzemo ... PWSZ w Nysie będzie współpracować z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Przy okazji oficjalnej inauguracji roku akademickiego podpisano umowę, porozumien ... » więcej 2018-10-12, godz. 18:19 Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla pewna. Na podpisanie umowy przyjedzie minister infrastruktury Umowa na budowę obwodnicy Kędzierzyna-Koźla będzie podpisana w najbliższy poniedziałek, 15 października.Inwestycji wartej 220 milionów złotych podejmie się ko ... » więcej 2018-10-12, godz. 16:15 Agrofestiwal a na nim zwierzęta hodowlane, występy artystyczne i pokazy kulinarne znanych kucharzy Ponad 800 dużych i małych zwierząt hodowlanych, a poza nimi występy artystyczne, muzyczne, kabaretowe i inne. Tak zapowiada się agrofestiwal w Zakrzowie. » więcej 2018-10-12, godz. 12:49 Firma Capgemini poszukuje pracowników Trwa ogólnopolska kampania rekrutacyjna do firmy Capgemini „Open for Open Minds”. » więcej 2018-10-12, godz. 09:29 Opolszczyzna prezentowała swoje tereny inwestycyjne na targach w Monachium - Targi Nieruchomości i Inwestycji w Monachium to największa tego typu impreza w Europie. Szukamy różnych możliwości zaprezentowania naszych terenów w Opolu - ... » więcej 2018-10-11, godz. 17:18 Ponad 1,5 miliona złotych dostały cztery opolskie szpitale na sprzęt do ratowania dzieci Umowy o dofinansowanie dla czterech opolskich szpitali podpisano w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Wsparcie z Ministerstwa Zdrowia trafi na szpitalne oddziały ... » więcej 2018-10-11, godz. 09:00 Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS-u. Przez maile chcą wyłudzić dane Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. W ostatnim czasie oszuści są szczególnie aktywni - wysyłają wiadomości dotyczące rzekomo 'za ... » więcej 2018-10-10, godz. 21:15 Liderzy rozwoju i popularyzacji ekoenergii odebrali nagrody. "Zielone Feniksy" rozdane po raz 10. Są krajowymi liderami w zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, rozwiązań i technologii służących jej oszczędzaniu, energooszczędnym budownictwie i ekomotor ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »