Radio Opole » Gospodarka
2018-02-06, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Mikroprzedsiębiorcy muszą pamiętać o comiesięcznej wysyłce Jednolitego Pliku Kontrolnego

B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
Do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT zobowiązani są wysłać pierwszy Jednolity Plik Kontrolny - za styczeń. JPK to elektroniczny zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który trzeba wysyłać do 25 dnia każdego miesiąca.
Co ważne, obowiązek dotyczy wszystkich mikroprzedsiębiorców, niezależnie od miesięcznego lub kwartalnego okresu składania deklaracji.

Bożena Reclik, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, zaleca nie czekać na ostatnią chwilę z wysyłką.

- JPK można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, a przedsiębiorca musi go podpisać - podkreśla. - Do wyboru są dwie możliwości: albo zaopatrzy się w podpis kwalifikowany, albo podpisze się profilem zaufanym. O ile trochę potrwa uzyskanie takiego podpisu i trzeba liczyć się z kosztami, profil zaufany można zrobić praktycznie od ręki. Należy zalogować się na stronie profilu zaufanego i wybrać się do jednego z punktów, gdzie potwierdzimy dane identyfikacyjne.

Grzegorz Krukowski, kierownik w Opolskim Urzędzie Skarbowym, zwraca uwagę na E-mikrofirmę, aplikację przydatną do wysyłania JPK. W przypadku sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej należy zrobić jeden wpis do aplikacji z sumaryczną sprzedażą miesięczną. Są też inne wskazówki.

- Trzeba pamiętać, żeby nie dublować faktur. Jeżeli zaraportujemy dane ze sprzedaży z kasy fiskalnej, a następnie jakiś podmiot poprosi o fakturę VAT ujętą wcześniej w kasie fiskalnej, trzeba skorygować raport o odpowiednią wartość - wyjaśnia. - W innym przypadku wykażemy dochody podwójnie, a przez to przyjdzie nam zapłacić podatek. Należy więc dołożyć staranności technicznej.

Pracownicy urzędu skarbowego zalecają mikroprzedsiębiorcom udostępnienie adresu e-mail, który może znacznie przyspieszyć i ułatwić niezbędny kontakt.

Dodajmy, że istnieje też możliwość odroczenia złożenia JPK po napisaniu odpowiedniego wniosku.
Bożena Reclik
Grzegorz Krukowski

Gospodarka

2018-02-22, godz. 18:45 Opolscy samorządowcy rozmawiali o strategii rozwoju regionu pod kątem finansowania z Unii Europejskiej Opracowanie strategii, analiza tego, co zostało wykonane i z czym jeszcze trzeba się zmierzyć. Opolscy samorządowcy dyskutowali o realizacji z funduszy europe ... » więcej 2018-02-22, godz. 15:00 Jest chętny na kupno starego dworca w Kolonowskiem Są spore szanse, że niszczejący dworzec kolejowy w Kolonowskiem odzyska dawny blask. Jest chętny na kupno tego obiektu. Budynek od lat stoi pusty, jedyne prac ... » więcej 2018-02-22, godz. 11:14 Pociągi towarowe ze Śląska do Kędzierzyna-Koźla pojadą znacznie szybciej Remont linii kolejowej łączącej Rybnicki Okręg Węglowy i porty na Odrze idzie pełną parą. Na odcinku Toszek Północ, Rudziniec Gliwicki, Sławięcice, Stare Koźl ... » więcej 2018-02-22, godz. 05:00 Lepiej dmuchać na zimne, dlatego w Oleśnie rozmawiali o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń Zagrożenie afrykańskim pomorem świń zdominowało (21.02) posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Oleśnie. » więcej 2018-02-21, godz. 17:26 W tym roku kluczborska pływalnia nie zostanie rozbudowana. Inwestor dał cenę dwukrotnie większą od planowanej Zamiast gruntownej przebudowy, będzie niezbędny remont. Mieszkańcy Kluczborka na zapowiadaną modernizację pływalni będą musieli poczekać około dwóch lat. Inwe ... » więcej 2018-02-21, godz. 15:50 Uczniowie, nauczyciele i praktycy o ekonomii Po raz pierwszy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zorganizowano konferencję ekonomiczną. Wzięli w niej udział uczniowie szkół średnich, nauczyciele, ale rów ... » więcej 2018-02-21, godz. 07:45 Gmina Głuchołazy dofinansuje wymianę pieca. Trzeba się jednak spieszyć Głuchołazianie mają jeszcze niespełna tydzień, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany starego węglowego pieca na ogrzewanie ekologiczne. » więcej 2018-02-20, godz. 17:40 ZUS wysyła listy do zadłużonych płatników Do ponad 50 tys. opolskich przedsiębiorców trafią wkrótce listy z informacją o wysokości ich zadłużenia w ZUS. Będzie to rozliczenie styczniowej, pierwszej wp ... » więcej 2018-02-20, godz. 14:00 W tym roku kolejny etap przebudowy drogi 408 przez gminę Bierawa Lada moment ogłoszony ma być przetarg na przebudowę kolejnego fragmentu drogi wojewódzkiej 408. Tym razem wyremontowany będzie odcinek od Bierawy do osiedla K ... » więcej 2018-02-20, godz. 10:15 Porowska: Potrzebna jest racjonalizacja szpitalnych łóżek. Kolek: Potrzebna jest zmiana algorytmu stosowanego przez NFZ - Pożar w służbie zdrowia mamy ugaszony, ale na terenie województwa opolskiego nie można tego definiować jako pożary - tak do sytuacji w służbie zdrowia odnio ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »