Radio Opole » Gospodarka
2018-02-06, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Mikroprzedsiębiorcy muszą pamiętać o comiesięcznej wysyłce Jednolitego Pliku Kontrolnego

B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
Do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT zobowiązani są wysłać pierwszy Jednolity Plik Kontrolny - za styczeń. JPK to elektroniczny zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który trzeba wysyłać do 25 dnia każdego miesiąca.
Co ważne, obowiązek dotyczy wszystkich mikroprzedsiębiorców, niezależnie od miesięcznego lub kwartalnego okresu składania deklaracji.

Bożena Reclik, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, zaleca nie czekać na ostatnią chwilę z wysyłką.

- JPK można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, a przedsiębiorca musi go podpisać - podkreśla. - Do wyboru są dwie możliwości: albo zaopatrzy się w podpis kwalifikowany, albo podpisze się profilem zaufanym. O ile trochę potrwa uzyskanie takiego podpisu i trzeba liczyć się z kosztami, profil zaufany można zrobić praktycznie od ręki. Należy zalogować się na stronie profilu zaufanego i wybrać się do jednego z punktów, gdzie potwierdzimy dane identyfikacyjne.

Grzegorz Krukowski, kierownik w Opolskim Urzędzie Skarbowym, zwraca uwagę na E-mikrofirmę, aplikację przydatną do wysyłania JPK. W przypadku sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej należy zrobić jeden wpis do aplikacji z sumaryczną sprzedażą miesięczną. Są też inne wskazówki.

- Trzeba pamiętać, żeby nie dublować faktur. Jeżeli zaraportujemy dane ze sprzedaży z kasy fiskalnej, a następnie jakiś podmiot poprosi o fakturę VAT ujętą wcześniej w kasie fiskalnej, trzeba skorygować raport o odpowiednią wartość - wyjaśnia. - W innym przypadku wykażemy dochody podwójnie, a przez to przyjdzie nam zapłacić podatek. Należy więc dołożyć staranności technicznej.

Pracownicy urzędu skarbowego zalecają mikroprzedsiębiorcom udostępnienie adresu e-mail, który może znacznie przyspieszyć i ułatwić niezbędny kontakt.

Dodajmy, że istnieje też możliwość odroczenia złożenia JPK po napisaniu odpowiedniego wniosku.
Bożena Reclik
Grzegorz Krukowski

Gospodarka

2018-08-14, godz. 18:00 Kluczbork wyróżniony za działania proekologiczne Gmina Kluczbork z nagrodą EkoJanosik. To wyróżnienie, które przyznawane jest za obniżanie poziomu niskiej emisji, działania na rzecz edukacji ekologicznej ora ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:00 Droga nie dla wszystkich, ale bardzo ważna Zakończyła się budowa drogi pomiędzy miejscowością Wysoka w gminie Leśnica a Niwkami w gminie Strzelce Opolskie. » więcej 2018-08-14, godz. 12:00 Opolski urząd statystyczny przeprowadza spis rolniczy dotyczący tegorocznych zbiorów zbóż i rzepaku Urząd Statystyczny w Opolu pyta rolników o zbiory zbóż i rzepaku w tym roku. Listy z prośbą o takie informacje trafiły do około tysiąca wylosowanych rolników ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:25 Stacja wodociągowa w gminie Zębowice będzie energooszczędna i mniej awaryjna. Trwa przebudowa Trwa gruntowna modernizacja stacji wodociągowej i budowa niemal 170 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Zębowice. » więcej 2018-08-13, godz. 21:00 1000 osób nie ma pracy w powiecie oleskim. To najmniejsza liczba bezrobotnych od wielu lat 4,2 procent to aktualna stopa bezrobocia w powiecie oleskim. Bez pracy pozostaje tysiąc osób, spośród których 2/3 to kobiety. » więcej 2018-08-13, godz. 18:00 Wiadukt w Gogolinie poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu. "To bardzo ważne zadanie dla powiatu i regionu" Dwa wiadukty i drogi doprowadzające poprawią bezpieczeństwo i usprawnią ruch. Dzisiaj (13.08) podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę ... » więcej 2018-08-13, godz. 18:00 Prudnik: nie będzie konsekwencji wobec francuskiej firmy, która redukuje ponad połowę załogi Firma Artech Polska zwolni 150 pracowników. Burmistrz Prudnika mógłby ją pozbawić obiektu przy ulicy Meblarskiej. Możliwość taką daje mu umowa najmu tej nieru ... » więcej 2018-08-13, godz. 15:30 Ruszył nabór wniosków do IV edycji Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego Od dzisiaj (13.08) mieszkańcy gminy Kluczbork mogą zgłaszać swoje propozycje do Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie to IV edycja. » więcej 2018-08-13, godz. 09:59 Urząd Statystyczny pyta rolników o zbiory Urząd Statystyczny pyta rolników o zbiory zbóż i rzepaku w tym roku. Listy z prośbą o takie informacje trafiły do 1/3 rolników w regionie a badanie potrwa do ... » więcej 2018-08-12, godz. 16:00 Czy przebudowa DW 419 w Branicach pozwala na normalne funkcjonowanie mieszkańcom? Interwencja Radia Opole Remont prowadzony jest na całej szerokości drogi. Równolegle prace wykonywane są na poboczu - pozrywane chodniki i zlikwidowane przejścia dla pieszych. Do nas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »