Radio Opole » Gospodarka
2018-02-06, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Mikroprzedsiębiorcy muszą pamiętać o comiesięcznej wysyłce Jednolitego Pliku Kontrolnego

B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
B. Reclik i G. Krukowski [fot. Witold Wośtak]
Do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT zobowiązani są wysłać pierwszy Jednolity Plik Kontrolny - za styczeń. JPK to elektroniczny zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który trzeba wysyłać do 25 dnia każdego miesiąca.
Co ważne, obowiązek dotyczy wszystkich mikroprzedsiębiorców, niezależnie od miesięcznego lub kwartalnego okresu składania deklaracji.

Bożena Reclik, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, zaleca nie czekać na ostatnią chwilę z wysyłką.

- JPK można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, a przedsiębiorca musi go podpisać - podkreśla. - Do wyboru są dwie możliwości: albo zaopatrzy się w podpis kwalifikowany, albo podpisze się profilem zaufanym. O ile trochę potrwa uzyskanie takiego podpisu i trzeba liczyć się z kosztami, profil zaufany można zrobić praktycznie od ręki. Należy zalogować się na stronie profilu zaufanego i wybrać się do jednego z punktów, gdzie potwierdzimy dane identyfikacyjne.

Grzegorz Krukowski, kierownik w Opolskim Urzędzie Skarbowym, zwraca uwagę na E-mikrofirmę, aplikację przydatną do wysyłania JPK. W przypadku sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej należy zrobić jeden wpis do aplikacji z sumaryczną sprzedażą miesięczną. Są też inne wskazówki.

- Trzeba pamiętać, żeby nie dublować faktur. Jeżeli zaraportujemy dane ze sprzedaży z kasy fiskalnej, a następnie jakiś podmiot poprosi o fakturę VAT ujętą wcześniej w kasie fiskalnej, trzeba skorygować raport o odpowiednią wartość - wyjaśnia. - W innym przypadku wykażemy dochody podwójnie, a przez to przyjdzie nam zapłacić podatek. Należy więc dołożyć staranności technicznej.

Pracownicy urzędu skarbowego zalecają mikroprzedsiębiorcom udostępnienie adresu e-mail, który może znacznie przyspieszyć i ułatwić niezbędny kontakt.

Dodajmy, że istnieje też możliwość odroczenia złożenia JPK po napisaniu odpowiedniego wniosku.
Bożena Reclik
Grzegorz Krukowski

Gospodarka

2019-01-22, godz. 19:30 Park Przemysłowy zaprasza na V Bal Biznesu Są jeszcze wolne miejsca na V Bal Biznesu, który organizuje Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. W czasie balu wręczone będą statuetki dla zwycięzców ple ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Mieszkańcy Jemielnicy chcą przyłączenia do sieci gazowej Mieszkańcy Jemielnicy chcą móc przyłączyć się do sieci gazowej. Coraz częściej pytali o taką możliwość w urzędzie gminy. W ostatnim czasie wójt zorganizował s ... » więcej 2019-01-22, godz. 15:30 W Strzeleczkach w tym roku powstanie PSZOK Do tej pory mieszkańcy gminy Strzeleczki kilka razy w roku mogli oddać np. stare meble w czasie mobilnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. W tym roku to się ... » więcej 2019-01-22, godz. 13:30 Wybudują kanalizację taniej niż planowali Samorządowcy zacierają ręce, bo ogłaszane teraz przetargi w końcu udaje się rozstrzygać bez konieczności dokładania pieniędzy z budżetu. Znacznie więcej niż c ... » więcej 2019-01-22, godz. 11:30 "Pakiet na rzecz bezpieczeństwa komunikacyjnego mieszkańców". W powiecie namysłowskim stawiają na drogi, oświatę i słu ... - Chcemy połączyć działania starostwa i gmin powiatu, aby lepiej realizować potrzeby mieszkańców - powiedział w 'Poglądach i osądach' Konrad Gęsiarz, starosta ... » więcej 2019-01-22, godz. 07:00 Gmina Zdzieszowice nie bierze kredytów, bo szykuje się do wielkich wydatków w przyszłych latach Kolejny rok z rzędu budżet gminy Zdzieszowice jest „na plusie”. Samorząd spłaca ostatnie raty starych kredytów, ale nie zaciąga nowych. Burmistrz Sybila Zimer ... » więcej 2019-01-22, godz. 06:00 KRUS i ZAK SA wspólnie w kwestii bezpieczeństwa Będą wspólnie dbać o bezpieczeństwo i profilaktykę. Opolski oddział KRUS podpisał umowę partnerską z Grupą Azoty ZAK SA, która zakłada wspólne organizowanie s ... » więcej 2019-01-21, godz. 23:00 Zniknęły ruiny wypalonej restauracji w centrum Kolonowskiego Ponad dekadę od dużego pożaru zniknęły ruiny szpecące centrum Kolonowskiego. Estetyka miejscowości znacznie się poprawiła, co cieszy władze gminy, które mają ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:00 Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla chcą placu do gry w bule i symulatora zagrożeń pożarowych Tylko do końca miesiąca mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą zgłaszać propozycje zadań do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 1,7 mln zł ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:44 Opole: będzie duża bonifikata za przekształcenie gruntów na własność 95 proc. bonifikaty - na tyle mieszkańcy Opola będą mogli liczyć przy przekształcaniu gminnych gruntów z użytkowania wieczystego na pełną własność. Taką ulgę ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »