Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Badora o krajobrazowych konsekwencjach…
2017-07-04, 20:45 Autor: Ewa Skrabacz

Krzysztof Badora o krajobrazowych konsekwencjach elektrowni wiatrowych i o warunkach wietrznych na Opolszczyźnie

Dr Krzysztof Badora o tym dlaczego powstaje coraz mniej elektrowni wiatrowych
- Konflikty wokół budowy elektrowni wiatrowych biorą się z tego, że te inwestycje są bardzo spektakularne: wysokie na ok. 200 metrów konstrukcje, kilka do kilkunastu egzemplarzy, w otwartym krajobrazie rolniczym. Bardzo wpływają na kształt i odbiór krajobrazu przez społeczność lokalną. Wiele z argumentów przeciw elektrowniom wiatrowym to jednak mity, nie potwierdzają ich badania naukowe – tłumaczył dr Krzysztof Badora, autor wytycznych dotyczących oceny wpływu elektrowni wiatrowych na krajobraz, przygotowanych dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
- W Polsce do niedawna obowiązywał bardzo miękki model lokalizacji elektrowni wiatrowych, tzn. normowano tylko hałas i składowe pole elektryczne i magnetyczne. Szereg oddziaływań typu infradźwięki, efekt rzucania cienia, kwestie krajobrazowe nie były normowane. Stąd konflikty – dodał nasz gość.

Sytuację zmieniło wprowadzenie w zeszłym roku tzw. ustawy odległościowej, która uzależnia możliwość lokalizacji elektrowni wiatrowych od ich wysokości.

- Przykładowo: jeśli elektrownia ma wysokość 200 m, to musi stać 2 km od najbliższych zabudowań. Te przepisy silnie wyhamowały ruch inwestycyjny. W wielu przypadkach nie ma możliwości znalezienia takich przestrzeni. Rachunek ekonomiczny pokazuje, że opłaca się stawiać elektrownie, gdy jest ich kilkanaście, natomiast mając przestrzeń na jedną elektrownię inwestor wycofuje się, gdyż jest to działanie nieopłacalne. Taka jest m.in. sytuacja w wielu miejscach na Opolszczyźnie – tłumaczył dr Badora.

A czy nasz region ma dobre warunki, by czerpać energię z wiatru?

- Na Płaskowyżu Głubczyckim, na przedpolu gór Opawskich na wysokości powyżej 150-200 m warunki są bardzo dobre. Natomiast ogólnie Opolszczyzna nie jest wskazywana jako obszar o bardzo dobrych warunkach wietrznych – wyjaśniał ekspert.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »