Radio Opole » Gospodarka
2017-07-05, 11:25 Autor: Katarzyna Doros

Gdzie można budować farmy wiatraków? Odpowiedź przygotował naukowiec UO

Tam cię jeszcze nie było - Elektrownia wiatrowa [fot. A.Szostok]
Tam cię jeszcze nie było - Elektrownia wiatrowa [fot. A.Szostok]
Wiatraki w niemieckiej gminie Gehrden © (fot. z archiwum gminy Kolonowskie)
Wiatraki w niemieckiej gminie Gehrden © (fot. z archiwum gminy Kolonowskie)
Dr Krzysztof Badora z Uniwersytetu Opolskiego przygotował dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wytyczne dotyczące oceny wpływu elektrowni wiatrowych na krajobraz. Dotychczas GDOŚ normowała tylko hałas oraz składowe pole energetyczne i magnetyczne. W ubiegłym roku pojawiła się tzw. ustawa odległościowa, która uzależniała możliwość lokalizacji elektrowni wiatrowych od ich wysokości. - To niestety silnie wyhamowało ruch inwestycyjny. Cały szereg oddziaływań typu infradźwięki, efekt rzucania cienia, czy kwestie krajobrazowe w ogóle nie były normowane. Wielokrotnie powodowało to konflikty przestrzenne - tłumaczy dr Krzysztof Badora z Uniwersytetu Opolskiego.
- Szedłbym raczej właśnie w kierunku takiego normowania tych poszczególnych oddziaływań i pozostawienia pewnych rzeczy konsultacjom społecznym. Tam, gdzie rzeczywiście ludzie tego nie chcą, samorządy lokalne tego nie chcą, tam elektrownie by nie powstawały. Natomiast tam, gdzie chcą, a są takie gminy u nas na Opolszczyźnie, gdzie nie było protestów i społeczności lokalne się zgadzały z tym, to taki rozwój tej energetyki wiatrowej byłby pożądany.

Kraje anglosaskie próbują normować każdy z tych oddziaływań, by maksymalnie niwelowało szkody i negatywny wpływ na krajobraz. - Wykorzystuje się do tego metody stosowane przez architekturę krajobrazu - dodaje dr Badora.

- Generalnie te wytyczne wskazują na sposób postępowania, taką metodę oceny, w jaki sposób wpłyną na krajobraz i jak urzędnik oraz społeczności lokalne mają się do tego ustosunkować. Pozwolenie środowiskowe w zależności od tego, jaki jest typ krajobrazu, czyli z tych wytycznych badamy najpierw jakość tego krajobrazu, walory wizualne, kulturowe, przyrodnicze tego krajobrazu. Następnie wstawiamy tam projekt, czyli jeszcze przed wybudowaniem wstawiamy tę elektrownię i badamy jak to wpłynie na te walory krajobrazowe.

Wytyczne zostały rekomendowane do stosowania w całej Polsce. Każdy zainteresowany może się z nimi zapoznać na stronach GDOŚ. Przypomnijmy, że do 2020 roku Polska zobowiązała się wprowadzać do sieci energię pozyskaną w 20% z zielonych źródeł.
dr Krzysztof Badora
dr Krzysztof Badora 2

Gospodarka

2024-04-23, godz. 18:00 W Nysie debatowano o kierunkach rozwoju biznesu Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie, ale przede wszystkim postępująca reindustrializacja, która wpływa na rozwój lokalnych przedsiębiorstw -… » więcej 2024-04-23, godz. 13:00 Nowy okres rozliczeniowy w programie „Rodzina 800+”. Wnioski do końca kwietnia Został tydzień na złożenie wniosku o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18… » więcej 2024-04-23, godz. 09:30 "E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm". Opolska Izba Gospodarcza zaprasza na szkolenie - Nie najlepsze są nastroje w polskim biznesie. Koniunktura w wielu branżach jest słaba - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes… » więcej 2024-04-22, godz. 17:31 Opole: rozpoczęła się trzydniowa konferencja branżowa inżynierów budownictwa 28 referatów o bardzo szerokiej tematyce zostanie wygłoszonych przez trzy dni podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej ECCE 2024 w Opolu… » więcej 2024-04-19, godz. 13:57 Jak zachęcić nastolatków do wyboru szkół branżowych? Deficyt fachowców na rynku pracy to jeden z głównych tematów 7. Warsztatów Orientacji Zawodowej w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opolu. » więcej 2024-04-19, godz. 06:07 MZK w Nysie świętuje 70. urodziny. Zaczynali bez rozkładu, dziś obsługują wszystkie sołectwa 70 lat działalności na rynku świętuje Miejski Zakład Komunikacji w Nysie. Spółka powstała w lutym 1954 roku. Kursowały wtedy autobusy Mavag o mocy 105… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Ruszyły szparagowe żniwa. Szybciej niż w zeszłym roku Szparagowe żniwa w tym roku o prawie miesiąc szybciej. Jest to spowodowane przede wszystkim wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku… » więcej 2024-04-17, godz. 10:00 Delikatny spadek liczby ubezpieczonych obcokrajowców na Opolszczyźnie Ponad 1,3 miliona cudzoziemców jest ubezpieczonych w całym kraju w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na Opolszczyźnie to nieco ponad 23 tys. osób, ale… » więcej 2024-04-16, godz. 17:00 Znamy szczegóły prac przy zabytkach w centrum Olesna Ponad półtora miliona złotych kosztuje gminę Olesno remont dachu szkoły podstawowej nr 1 i modernizacja elewacji bocznej ratusza. » więcej 2024-04-15, godz. 15:41 Uniwersytet WSB Merito kupił działkę przy CUP w Opolu Uniwersytet WSB Merito kupił od Opola działkę w okolicach Centrum Usług Publicznych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »