Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych…
2024-05-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
Obecnie stawka ta wynosi 4242 złote brutto a od lipca będzie to 4300. Obecna minimalna płaca to 52,7 procent przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał.

Propozycja pani minister jest wyższa od tego, co w negocjacjach z rządem proponują przedsiębiorcy. Ci chcą zachowania stawki z drugiego półrocza bieżącego roku. Także związkowcy obstają za niższą stawką niż ministerstwo, proponując 4650 złotych brutto.

Czy najmniej zarabiającym pracownikom potrzeba aż tak dużego skoku wynagrodzeń i jaki miałby o wpływ na gospodarkę? O to pytaliśmy w naszej cotygodniowej debacie.

W programie poruszyliśmy też wątek prac nad ustawą regulującą zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Jej projekt ma być gotowy w III kwartale. Mówi się tu przede wszystkim o poprawie warunków pracy i życia tych osób w naszym kraju, ale też o uszczelnieniu granic Unii. "Zdarza się, że cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski, aby pracować u danego pracodawcy, nie są u niego zatrudniani na warunkach określonych w zezwoleniu, lecz trafiają do szarej strefy" - informuje resort pracy, cytowany przez portal Money.pl. Według wstępnych doniesień, w myśl nowych przepisów zezwolenia mają trafiać tylko do tych firm, które rzeczywiście chcą zatrudniać pracowników spoza wspólnoty. Przedsiębiorcy wskazują natomiast, że nowe zapisy mogą znacząco utrudnić im prowadzenie działalności. Kontrowersje budzą między innymi proponowane zapisy o nieudzielaniu pozwoleń, jeśli okaże się, że firma pośrednicząca w zatrudnieniu to "podmiot, który działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Odmowy mogą być też udzielane w przypadku "udostępniania pracowników pod pozorami tzw. outsourcingu pracowniczego". Zmienić ma się tżz sposób kontrolowania firm zatrudniających cudzoziemców - przede wszystkim te mają być niezapowiadane,a nieprawidłowości - surowiej karane.

Czy dodatkowe obostrzenia w tym zakresie są potrzebne? A może problem związany z niekontrolowanym napływem migrantów da się rozwiązać w inny sposób? To kolejne pytania, które zadaliśmy naszym ekspertom.

W dyskusji wzięli udział:

- Grzegorz Kuliś - Business Centre Club
- Piotr Pancześnik - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
- Dr Artur Żurakowski - ekonomista

Zobacz także

2024-06-20, godz. 19:00 Grecja wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Czy podobny pomysł dotrze do Polski? Podczas gdy w Polsce trwa dyskusja na temat 4-dniowego tygodnia pracy, Grecy idą w drugą stronę i od lipca norma czasu pracy wyniesie tam 48 godzin przez maksymalnie… » więcej 2024-06-19, godz. 19:00 Dariusz Madera o planach na rozwój Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dokładnie 7 lat temu Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zmieniło swoją nazwę, stając się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Czy zmiana szyldu przyniosła… » więcej 2024-06-19, godz. 20:00 Antoni Konopka: Mam nadzieję, że koalicjanci docenią nasze atuty We wtorek radni sejmiku regionu udzielili absolutorium i wotum zaufania zarządowi województwa, choć w dyskusji nie brakowało krytyki wobec władz regionu… » więcej 2024-06-18, godz. 18:30 Wojciech Komarzyński: Donald Tusk żąda wyrżnięcia z administracji ludzi związanych z poprzednim rządem We wtorek radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali między innymi w sprawie absolutorium dla zarządu regionu. W porządku obrad znalazł się także… » więcej 2024-06-18, godz. 18:45 Daria Pawlak: Staram się zastępować wójta jak najlepiej. Wszystkie zadania są realizowane We wtorkowe popołudnie pytamy o przyszłość gminy Chrząstowice. Jej wójt, ze względów zdrowotnych, nie może pełnić swoich obowiązków, dlatego w najbliższym… » więcej 2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach: urząd konserwatora ma godzić interes właściciela zabytku i nauki w imię dziedzictwa - Nie można decyzji konserwatorskich podejmować pochopnie. Urząd konserwatora musi wyważyć racje. Nie może być to decyzja na zasadzie "wydaje-mi-się"… » więcej 2024-06-17, godz. 19:15 Piotr Bloszczyk: Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego ma być niepolityczny - Nasi młodzieżowi radni będą prawdopodobnie podpisywali oświadczenia, że nie będą wykorzystywali działalności w Sejmiku do celów politycznych. Chcemy… » więcej 2024-06-13, godz. 18:55 Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa o biurokracji, reformie polityki imigracyjnej i szkolnictwie zawodowym Czy polscy przedsiębiorcy "toną w papierach"? Firmy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na obowiązki podatkowe. - wynika z raportu opracowanego… » więcej 2024-06-12, godz. 19:15 Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Niedzielny wynik Polexit`u może sugerować negatywną… » więcej 2024-06-12, godz. 18:45 "Nie przekonaliśmy ludzi swoimi czynami. Każdy powinien uderzyć się w pierś". Piotr Fitowski o wyniku Polski 2050… Gościem Radia Opole był Piotr Fitowski z Polski 2050, który w niedzielę bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Polityk, zapytany o słaby wynik jego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »