Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Paweł Kurtasz: Nasi pracownicy w punkcie recepcyjnym…
2022-03-16, 09:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Kurtasz: Nasi pracownicy w punkcie recepcyjnym zbierają informacje, kto przyjechał, jakie ma kompetencje i parują z firmami szukającymi pracowników

Paweł Kurtasz: Nasi pracownicy w punkcie recepcyjnym zbierają informacje, kto przyjechał, jakie ma kompetencje i parują z firmami szukającymi pracowników
Paweł Kurtasz wiceprezes WSSE Invest-Park.
- Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, działająca także na terenie Opolszczyzny pomaga uchodźcom w znalezieniu pracy.
- WSSE Invest-Park pomaga firmom przenieść swoją działalność z Ukrainy do Polski
- Do Polski przyjechało 2 mln ludzi, ale część wyjechała. Nie ma jeszcze dokładnych statystyk, ile osób opuściło firmy
- Nasi pracownicy w punkcie recepcyjnym w Wałbrzychu zbierają informacje na temat tego, kto przyjechał, jakie ma kompetencje i parują te informacje z firmami, które poszukują pracowników - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Paweł Kurtasz wiceprezes WSSE Invest-Park.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, działająca także na terenie Opolszczyzny włączyła się w pomoc uchodźcom. Oprócz zbiórek pieniędzy, darów i udostępnienia noclegów pomaga w znalezieniu pracy.

- Mówimy o tym, że do Polski przyjechało 2 mln ludzi, ale nie mówimy o tym, że część wyjechała. Mężczyźni, którzy wyjechali pracowali w różnych segmentach gospodarki - powiedział gość Radia Opole.

Jego zdaniem trudno będzie zastąpić mężczyzn w branży budowlanej, ale na przykład w nowoczesnych fabrykach produkcyjnych już tak. Tam kobiety są potrzebne.
- Praca w hali produkcyjnej przypomina prace biurowe lub te, które wykonujemy w domu. Linia produkcyjna nie jest hałaśliwa, pracownicy nie wykonują operacji, które wymagają siły, raczej wymagają precyzji i sumienności - zaznaczył.

WSSE Invest-Park pomaga także firmom przenieść swoją działalność z Ukrainy do Polski.
- Pierwszy kontakt z takimi firmami ma Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zebrał już informację od firm w strefach ekonomicznych w Polsce o dostępnych terenach inwestycyjnych lu dostępnych halach - wyjaśnił Paweł Kurtasz.

- Pojawiły się już pytania od firm, które chciałby się przenieść do Polski. Rozmawiamy w tej chwili z pięcioma firmami, jedna już jest blisko decyzji. W większości są to firmy zachodnioeuropejskie, które produkowały na Ukrainie. Założenie jest takie, żeby przechować potencjał ukraiński u nas, a potem móc skalować go na Ukrainę. Tylko, że może wydarzyć się tak, że firmy powrócą na Ukrainę z nowymi zakładami produkcyjnymi, a te, które przeniosły do Polski tu zostaną. Może się tak wydarzyć - uważa wiceprezes Invest-Park.

W internetowej części rozmowy Paweł Kurtasz powiedział, że nie ma jeszcze dokładnych statystyk, ile osób opuściło firmy. - To dane, które zbieramy. Wiemy, że rynek (tereny WSSE, red.) będzie potrzebował około 3 tys. osób ponad te, które już były zatrudnione.

Gość Radia Ople zwrócił także uwagę na to, że pandemia pokazała, że nie da się skrócić łańcucha dostaw, można go tylko relokować. Firmy z Azji, które uważały, że tam mogą produkować i przewozić produkt do Europy za pomocą frachtu lub linii kolejowych widzą, że fracht stał się niewydolny, a linie kolejowe zablokowane przez wojnę.
- Presja do inwestowania w Europie, a Polska jest najlepszym do tego miejscem, jest jeszcze większa. Firmy azjatyckie chcą tu inwestować, a firmy europejskie chcą pozostać w Europie, bo to tańsze ze względu na logistykę.

Zobacz także

2024-11-06, godz. 09:28 "Wygląda na to, że wszystko już jasne". Adam Drosik o wyborach prezydenta w USA - Mam nadzieję, że przegrana osoba uzna wygraną kontrkandydata, co będzie z korzyścią nie tylko dla samej Ameryki - mówił w Porannej Rozmowie RO politolog… » więcej 2024-11-05, godz. 08:54 Filip Tereszkiewicz o "grillowaniu" kandydatów na komisarzy UE i europejskich konsekwencjach wyborów w USA Konieczność zacieśniania współpracy w obrębie Unii Europejskiej m.in. w obszarze obronności, to zdaniem gościa Porannej Rozmowy Radia Opole dra Filipa… » więcej 2024-11-04, godz. 08:30 "To jest nieprawdopodobny zasób". Adriana Porowska o wyjątkowej sprawności organizacji pozarządowych w czasie powo… - Organizacje pozarządowe nie tylko teraz, ale i we wcześniejszych kryzysach pokazały po prostu swoją ogromną moc sprawczą. Ja byłam właśnie teraz w tych… » więcej 2024-10-31, godz. 08:36 "Żeby nas wewnętrznie skłócić, bo wtedy będziemy słabsi". Bartosz Maziarz o rosyjskich wpływach w Polsce Komisja pod kierownictwem szefa kontrwywiadu wojskowego przedstawiła (30.10) raport dotyczący rosyjskich i białoruskich wpływów na instytucje państwa. To… » więcej 2024-10-30, godz. 08:41 Czy wybory w Gruzji zostały sfałszowane? Senator Piotr Woźniak gościem Porannej Rozmowy Radia Opole - Miałem okazję być obserwatorem w ramach zgromadzenia parlamentarnego państw Paktu Północnoatlantyckiego. Mieliśmy taką misję obserwacyjną przez kilka… » więcej 2024-10-28, godz. 11:33 "400 milionów złotych na działania na terenach powodziowych". Andrzej Buła o finansowaniu odbudowy po przejściu … Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był europoseł Andrzej Buła, który pełnił poprzednio funkcję marszałka woj. opolskiego. Przyznał na wstępie, że… » więcej 2024-10-28, godz. 09:40 "Z końcem roku wzrośnie bezrobocie". Dariusz Brzęczek o przewidywanej sytuacji na rynku pracy Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Dariusz Brzęczek, przewodniczący regionu opolskiego NSZZ Solidarność, którego pytaliśmy m.in o referendum, w którym… » więcej 2024-10-25, godz. 09:04 "To jest przykra sytuacja". Marcelina Zawisza o rozłamie w partii Razem 27 osób, w tym grupa parlamentarzystek, odeszła z partii Razem, w przeddzień kongresu, podczas którego miano decydować o tym, czy wyjść ze wspólnego klubu… » więcej 2024-10-24, godz. 08:47 "Negocjacje wciąż trwają". Zuzanna Donath - Kasiura o płaceniu za nadwykonania dla opolskich szpitali Polskie Centrum Onkologii i Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup otrzymało wsparcie na inwestycje ze strony Samorządu Województwa Opolskiego. O tym na co przeznaczone… » więcej 2024-10-23, godz. 09:30 "Problem kadrowy narasta tragicznie". Aleksander Iszczuk o luce pokoleniowej w szkołach Średnia wieku polskiego nauczyciela to około 50 lat i jest to problem sygnalizowany przez środowisko nauczycielskie od lat. Może gdzieś koło 2010 roku jeszcze… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »