Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Grzegorz Fuławka o
2020-10-15, 08:32 Autor: Joanna Matlak

Grzegorz Fuławka o

Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku

- Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza. Wydawało się, że przegrywamy na wszystkich frontach, a jednak wygraliśmy. Pozew był złożony chyba w lipcu czy w sierpniu 2010 i był to pierwszy pozew zbiorowy w Polsce - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku.

Sprawa powodzian z Kędzierzyna Koźla przeszła przez wszystkie szczeble procesowe: Sąd Okręgowy w Opolu, Apelacyjny we Wrocławiu i Najwyższy w Warszawie. Czy teraz powodzianie będą ubiegać się o odszkodowania?

- Trudno powiedzieć, na pewno zrobimy spotkanie naszej grupy powodzian i jakieś decyzje podejmiemy. Ale myślę, że to będą indywidualne sprawy. Każdy z nas otrzymał jakieś rekompensaty za ówczesne zniszczenia, były też ubezpieczenia, ale to co dalej, to już zależy od każdego z nas. Musimy też czekać na uprawomocnienie się wyroku – mówił Grzegorz Fuławka.

- Z tego co wiem, to miasto i powiat będą chyba taką kasację składać od tego wyroku – dodał nasz gość.

- Dokumenty wskazują na to, że Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości, wskazał co trzeba uzupełnić w Sądzie Apelacyjnym i to zrobiono na ostatniej rozprawie. Z tego, co usłyszeliśmy w ustnym uzasadnieniu wyroku to, że ta sprawa jest bezsporna i bezspornie ją wygrywamy.

W całym procesie ważna była ekspertyza biegłego prof. Czesława Szczegielniaka.

- Ona na pewno przeważyła. Profesor jest jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Co do jego opinii nikt nie miał zastrzeżeń, a ona jednoznacznie wskazywała na nasze racje. Były błędy popełniane przez ówczesne sztaby kryzysowe. Ekspertyza udowadnia, że zasadniczą przyczyną były nieaktualne plany reagowania kryzysowego, a w oparciu o nie podejmowano decyzje. Więc było wiadome, że te działania nie mogły być słuszne – dodał nasz gość.

Powódź miała miejsce w 2010 roku. Władze chcąc ratować centrum Kędzierzyna-Koźla, podjęły decyzję, aby wzdłuż wałów ustawić metalowe zapory. To spowodowało jednak spiętrzenie wody i podtopienie osiedla domków w Koźlu, ale też okolicznych wsi.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »