Roman Kirstein był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL i uczestnikiem protestów w sierpniu 1980 roku. Był też przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności ” w Opolu, a także wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Śląsk Opolski. W ostatnich latach aktywnie zabiegał o powstanie miejsca upamiętniającego wydarzenia i ludzi opolskiej Solidarności. Zmarł nagle rok temu w kwietniu i nie doczekał otwarcia Izy Pamięci Solidarności w Opolu, która znajduje się przy ul. Damrota w Centrum Dialogu Obywatelskiego.
Fundację stworzyła trójka jego dzieci: Piotr Kirstein, Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka.
– Nasza fundacja rozpoczęła działalność, kiedy nasz tato trochę nas zostawił z projektem, który był na ukończeniu, ale wymagał pewnego dopięcia. I to właśnie była Izba Pamięci Solidarności w Opolu. To jest i będzie nasze główne zadanie. Chcemy mocno rozpromować to miejsce, jesteśmy z niego dumni jako opolanie, dlatego, że jest to piękna, interaktywna wystawa opowiadająca współczesną historię lat 80. i tego co się działo w Opolu – mówiła Iwona Kirstein, prezes fundacji.
Fundacja prowadzi m.in. akcję społeczną „Mój postulat 2020”. Każdy opolanin może nagrać film w którym przedstawi swój postulat, który będzie najważniejszy dla środowiska, miasta czy też kraju – opowiadały córki Romana Kirsteina.
- Chcemy aktywizować, dawać przestrzeń opolanom, aby mogli sformułować takie postulaty po 40 latach, które wysunęliby jako społeczeństwo, aby żyło nam się lepiej – mówiła Agnieszka Rybka, wiceprezes fundacji.
Postulaty mieszkańców zostaną przedstawione 31 sierpnia na Moście Groszowym, gdzie o godzinie 9.00 otwarta zostanie instalacja miejska.
Na portalach społecznościowych fundacji oraz Izby Pamięci Solidarności publikowane są od 14 sierpnia kartki z kalendarza, które opisują kolejne dni strajku sprzed 40 lat.