Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na…
2020-07-30, 08:52 Autor: Witold Żurawicki

Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel

Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel
– W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
W efekcie zanieczyszczenie naszego powietrza jest spore. I nie ma co ukrywać – w najbliższych latach sytuacja nie ulegnie znacznej poprawie.

– Ogrzewanie indywidualne i transport – to dwa główne źródła zanieczyszczenia powietrza – ocenił Manfred Grabelus.

Każda z tych dziedzin z zanieczyszczeniami radzi sobie w różny sposób. Transport – poprzez coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin. Sęk w tym, że mnóstwo starych aut poruszających się po naszych drogach norm nie spełnia. Natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie indywidualne, to w grę wchodzi wymiana pieców węglowych na ekologiczne. Jednak na przykład wymianę pieców na olejowe wstrzymała podwyżka cen oleju opałowego. Zaś wielu z nas w swoich piecach węglowych spala nie tylko węgiel – często śmieci. Na dodatek znacznie obniżyła się jakość np. ekogroszku.

Jest kilka programów zmierzających do poprawy powietrza – głównie poprzez wymianę pieców. Tak gminnych jak i centralnych, dofinansowanych z budżetu państwa, ewentualnie z funduszy UE. Samorząd przygotował Program Ochrony Powietrza, w którym oszacowano, że wymiana wszystkich tzw. kopciuchów, czyli nieekologicznych pieców starszej generacji kosztowałaby w regionie 1 miliard 100 milionów złotych.

Zobacz także

2020-09-30, godz. 08:34 Dr Stanisław Niewiński o tym, jaki wpływ na świat może może nieść ze sobą konflikt zbrojny: Azerbejdżan-Arme… Kolejna gwałtowna wymiana ognia. Azerbejdżan i Armenia w konflikcie zbrojnym o Górny Karabach już od wielu lat. Tli się jeszcze konflikt między Chinami i… » więcej 2020-09-29, godz. 08:47 Elżbieta Kaczorowska-Rams o możliwości zwolnienia ze składek zdrowotnych - W naszym regionie wnioski dotyczące zwolnienia z opłacania składek za miesiąc marzec złożyło około 35 tysięcy osób - przypomniała Elżbieta Kaczorowska-Rams… » więcej 2020-09-28, godz. 09:24 Agnieszka Harnus o tym, jak dotychczas przebiegała pandemia w naszym regionie - W tej chwili jest zakaz organizowania kongresów i targów, zakaz organizowania wesołych miasteczek, parków rozrywki, wydarzeń kulturalnych – powiedziała… » więcej 2020-09-27, godz. 08:35 Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce - Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchy… » więcej 2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej 2020-09-24, godz. 08:37 Przemysław Zych o podwyżkach dla pracowników opolskiego MOPR-u Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Na temat podwyżek nie powinniśmy spoglądać tylko przez pryzmat jednej jednostki, bo mamy ich w Opolu 104, a pracowników… » więcej 2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***