Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu…
2020-07-01, 08:42 Autor: Joanna Matlak

Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność”

Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu

- Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu. – Jednocześnie wystawa będzie też odsłaniana w kolejnych 16 miastach, a jej ideą jest pokazanie ogromu jakim był fenomen Solidarności – mówił w porannej rozmowie dr Tomasz Grenich, naczelnik IPN w Opolu, pytany o wystawę plenerową „Tu solidarność”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
Nasz gość zwrócił uwagę, że takiego przedsięwzięcia IPN jeszcze nie przeprowadzał. – To jest opowieść o zakładach pracy, w których latem 1980 roku Polacy podnieśli bunt, w konsekwencji czego rodziła się „Solidarność” – podkreślił dr Greniuch.

- Nie skupiamy się na wielkich ośrodkach pracy czy miejscach, które są symbolami narodzin „Solidarności” jak Trójmiasto czy też osoby, które są powszechnie znane – mówił naczelnik IPN w Opolu.

Wystawa składa się z trzech segmentów: ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym.

- Segment lokalny to Opole, ale też Brzeg i Nysa. Wyszliśmy z założenia, że te 3 miasta były kluczowe w narodzinach Solidarności. Genezą w naszej ocenie był czyn braci Kowalczyków, czyli wysadzenie auli WSB w 1971 roku i to było paliwo do protestów, które rozpoczęły się 10 lat później.

Wystawę w Opolu będzie można oglądać od dziś do 20 lipca, tego dnia zostanie przeniesiona do Brzegu, a następnie 14 sierpnia zawita do Nysy. – 30 sierpnia, w tę symboliczną datę odsłonięta zostanie wystawa w Warszawie, gdzie pojadą wszystkie segmenty ze wszystkich regionów – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »