Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów…
2020-06-04, 08:30 Autor: Joanna Matlak

Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu"

Jarosław Gałęza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Gałęza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej

- Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś wielka klęska. Odwiedziło nas 200 osób w ciągu tygodnia, a jednocześnie na terenie naszego skansenu może przebywać 100 osób. Uważam jednak, że ta liczba jest znacznie zaniżona, spokojnie mogłoby to być kilkaset osób więcej – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.

Naszego gościa pytaliśmy o pierwsze tygodnie funkcjonowania muzeum po „odmrożeniu” kultury, kondycję finansową placówki i plany na kolejne miesiące.

Z rozmowy z naszym gościem wynika, że jest zadowolony z dotacji jaką otrzymało muzeum z budżetu samorządu województwa.

– Otrzymaliśmy przyzwoitą dotację, udało nam się też aplikować do kilku projektów zewnętrznych, w których otrzymaliśmy dofinansowanie więc zapowiada się ciekawy rok, choć rzeczywiście sytuacja w marcu, kwietniu i maju zmieniła nasze myślenie o tym roku – mówił dyrektor Gałęza i dodał, że katastrofy finansowej nie będzie, ale ważne jest racjonalne myślenie o bieżących wydatkach.

Przychody muzeum w około 20% stanowią przychody z biletów, a dotację roczną przyznaje samorząd województwa. W tym roku to kwota około 2,5 mln złotych.

– Trzeba pamiętać, że my organizując wystawy, konkursy czy lekcje muzealne, też ponosimy koszty i nie zawsze się to bilansuje – dodał nasz gość.

Jarosław Gałęza wspomniał też o pozyskiwaniu pieniędzy zewnętrznych m.in. z Ministerstwa Kultury. Na jesień zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej kroszonce, a w ramach programu transgranicznego wspólnie z Muzeum w Rymarzowie realizowany jest wspólny projekt dotyczący popularyzacji tożsamości kulturowej obu regionów.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »