Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek o kolejnych etapach 'odmrażania' e…
2020-05-15, 08:03 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek o kolejnych etapach "odmrażania" edukacji

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Trzymamy się kalendarza, który jest upubliczniony. To co nas czeka w najbliższym czasie to zajęcia praktyczne dla uczniów szkół policealnych, następne są szkoły branżowe, gdzie będzie umożliwione prowadzenie zajęć związanych z uzyskaniem prawa jazdy na motocykl i inne pojazdy. Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki i konsultacje dla uczniów klas maturalnych i ósmoklasistów - mówił w porannej rozmowie Michał Siek, opolski kurator oświaty. Z naszym gościem rozmawialiśmy o kolejnych etapach „odmrażania” edukacji.
Od 1 czerwca będą już możliwe konsultacje dla wszystkich uczniów. Jak przekazała rzecznika MEN Anna Ostrowska, nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach po 7 czerwca. Na razie zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja, a uczniowie korzystają ze zdalnej nauki. Rzeczniczka mówi, że resort przygotowuje rozporządzenie, w którym ograniczenia w funkcjonowaniu szkół zostaną przedłużone do 7 czerwca.

- Wszystko będzie zależało od tego jak będzie wygląda sytuacja epidemiczna, bo ona też nie jest w całym kraju taka sama. To też zależy od warunków w danej szkole i na danym terenie. Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i MEN, ale szczegółowe procedury musi ustalić każdy dyrektor z organem prowadzącym – dodał kurator Siek.

W przestrzeni publicznej pojawia się też pytanie czy jest sens powrotu uczniów do szkół. – Mówiąc o powrocie, chodzi bardziej o umożliwienie uczniom przeprowadzenia konsultacji, żeby np. wyjaśnić bardziej niezrozumiałe treści lub umożliwić poprawienie oceny. To jest to co można zrobić w małych grupach. Ale też chyba zdajemy sobie sprawę, że jeśli zgodnie z kalendarzem, w czerwcu mamy koniec roku to wiemy, że w tym ostatnim tygodniu spotykają się rady pedagogiczne i podejmowane są uchwały. Więc wydaje mi się, że to zbyt duże ryzyko i chyba też niepotrzebne w tym momencie, żeby zapraszać uczniów z powrotem do szkoły na normalne zajęcia na dwa tygodnie – mówił kurator Siek.

Naszego gościa pytaliśmy też o to, czy sprawdziła się nauka zdalna i czy jest prowadzony monitoring ewentualnych nieprawidłowości.

Zobacz także

2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i… » więcej 2020-06-29, godz. 09:21 Violetta Porowska o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich i kampanijnych emocjach – W drugiej turze Andrzej Duda skorzysta w znacznie większym stopniu z przepływu elektoratów. Rafał Trzaskowski może poprzeć jedynie część elektoratu… » więcej 2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba… » więcej 2020-06-27, godz. 08:30 Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu - Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków… » więcej 2020-06-26, godz. 09:11 Rafał Tkacz o tym jak bezpiecznie głosować i żeby oddać ważny głos Dziś jest ostatni dzień, w którym możemy odebrać zaświadczenie o głosowaniu - powiedział Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury KBW. To rada dla tych… » więcej 2020-06-25, godz. 08:55 Dr Artur Żurakowski o tym, w jakiej sytuacji gospodarczej jesteśmy i jakich impulsów potrzebujemy - W tej kampanii mamy jedno i drugie – powiedział w porannej rozmowie ekonomista dr Artur Żurakowski, zapytany czego jest więcej w programach gospodarczych… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***