Założeniem programu jest pomoc branży turystycznej, która mocno ucierpiała wskutek koronawirusa. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że bon turystyczny ma być wsparciem dla finansowym w wysokości 1000 złotych, które będą mogły otrzymać osoby zarabiające maksymalnie 5200 zł brutto i które mają umowę o pracę. Pieniądze przeznaczone na ten program nie będą wypłacane bezpośrednio na konto pracownika: będą one realizowane w formie kart przedpłaconych (prepaid), którymi będzie można zapłacić w biurze podróży lub bezpośrednio w obiekcie noclegowym (jeżeli posiada terminal płatniczy).
– Wszyscy przewidujemy, że będziemy mieli wzrost cen za usługi turystyczne i jeśli diametralnie w jednym czasie wzrośnie popyt na usługi turystyczne w kraju, to wiadomo, że ci którzy będą ten bon honorować, mogą próbować podwyższać ceny. Należałoby więc pomyśleć o pewnych mechanizmach, które by temu przeciwdziałały – zwrócił uwagę nasz gość. – Jest też pytanie czy dobrym pomysłem jest przerzucanie kosztów na przedsiębiorców, obawy mogą mieć pracownicy czy związki zawodowe – dodał Mielec.
Operatorem programu ma być Polska Organizacja Turystyczna. – Z zapowiedzi wynika też, że pakiet czy też usługa musi się składać z noclegu i jakiejś innej usługi, więc to zmusi przedsiębiorców do kooperacji miedzy sobą, czego dzisiaj nie ma lub występuje w małym stopniu, mimo wielu lat szkoleń i wsparcia Unii Europejskiej. Z tego co wiemy i trochę się domyślamy, ten program ma się opierać na wcześniejszym programie „Polska – Weekend za pół ceny” i to na tej platformie internetowej te pakiety miałyby być dostępne. Jeśli tak, to pewnie będzie się od nas oczekiwać, że na naszym terenie będziemy zachęcać przedsiębiorców do wzięcia udziału w akcji. Ale to na razie domysły, bo oficjalnie informacji nie mamy – zaznaczył dyrektor OROT-u.
Dodajmy, że z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że o 65% spadła liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych w marcu 2020 r. względem marca 2019. Ponadto odnotowano 17% spadek wydatków turystów w Polsce w pierwszym kwartale względem roku poprzedniego. Dodatkowo Światowa Organizacja Turystyki oszacowała 60-80% spadek międzynarodowego ruchu turystycznego w 2020 roku.