Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Piotr Mielec m.in. o propozycji bonu turystycznego…
2020-05-14, 09:09 Autor: Joanna Matlak

Piotr Mielec m.in. o propozycji bonu turystycznego, czyli 1000 złotych na wakacje

Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Mielec [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Myślę, że jest to krok w dobrym kierunku. Na razie są to wstępne założenia, czekamy więc na szczegóły. Wcześniej jako branża byliśmy pytani o propozycje i jednym z takich punktów był również bon turystyczny. Ciężko się odnosić, bo są to wstępne informacje, ale uważam, że to pomysł idący w dobrą stronę, choć trzeba dopracować szczegóły. Już pojawiają się pytania dlaczego brane są pod uwagę tylko osoby pracujące na etacie, co z innymi osobami, np. samozatrudnionymi? – mówił w porannej rozmowie Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pytany o bon turystyczny 1000 plus, nowy projekt Ministerstwa Rozwoju.
Założeniem programu jest pomoc branży turystycznej, która mocno ucierpiała wskutek koronawirusa. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że bon turystyczny ma być wsparciem dla finansowym w wysokości 1000 złotych, które będą mogły otrzymać osoby zarabiające maksymalnie 5200 zł brutto i które mają umowę o pracę. Pieniądze przeznaczone na ten program nie będą wypłacane bezpośrednio na konto pracownika: będą one realizowane w formie kart przedpłaconych (prepaid), którymi będzie można zapłacić w biurze podróży lub bezpośrednio w obiekcie noclegowym (jeżeli posiada terminal płatniczy).

– Wszyscy przewidujemy, że będziemy mieli wzrost cen za usługi turystyczne i jeśli diametralnie w jednym czasie wzrośnie popyt na usługi turystyczne w kraju, to wiadomo, że ci którzy będą ten bon honorować, mogą próbować podwyższać ceny. Należałoby więc pomyśleć o pewnych mechanizmach, które by temu przeciwdziałały – zwrócił uwagę nasz gość. – Jest też pytanie czy dobrym pomysłem jest przerzucanie kosztów na przedsiębiorców, obawy mogą mieć pracownicy czy związki zawodowe – dodał Mielec.

Operatorem programu ma być Polska Organizacja Turystyczna. – Z zapowiedzi wynika też, że pakiet czy też usługa musi się składać z noclegu i jakiejś innej usługi, więc to zmusi przedsiębiorców do kooperacji miedzy sobą, czego dzisiaj nie ma lub występuje w małym stopniu, mimo wielu lat szkoleń i wsparcia Unii Europejskiej. Z tego co wiemy i trochę się domyślamy, ten program ma się opierać na wcześniejszym programie „Polska – Weekend za pół ceny” i to na tej platformie internetowej te pakiety miałyby być dostępne. Jeśli tak, to pewnie będzie się od nas oczekiwać, że na naszym terenie będziemy zachęcać przedsiębiorców do wzięcia udziału w akcji. Ale to na razie domysły, bo oficjalnie informacji nie mamy – zaznaczył dyrektor OROT-u.

Dodajmy, że z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że o 65% spadła liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych w marcu 2020 r. względem marca 2019. Ponadto odnotowano 17% spadek wydatków turystów w Polsce w pierwszym kwartale względem roku poprzedniego. Dodatkowo Światowa Organizacja Turystyki oszacowała 60-80% spadek międzynarodowego ruchu turystycznego w 2020 roku.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »