Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Łukasz Denys o Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości…
2020-05-12, 09:28 Autor: Joanna Matlak

Łukasz Denys o Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Opolu

Łukasz Denys [fot. Witold Wośtak]
Łukasz Denys [fot. Witold Wośtak]
– W województwie opolskim nie ma szkoły rzemieślniczej, pozwolę sobie powiedzieć, że to pierwsza tego typu szkoła w regionie, a nawet może i kraju – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Łukasz Denys, dyrektor Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości, która powstała w Opolu. Nauka rozpocznie się we wrześniu.
– To pierwsza placówka, którą tworzy samorząd gospodarczy, czyli Izba Rzemieślnicza z kluczową uczelnią techniczną, czyli Politechniką Opolską – mówił nasz gość.

Akademia Rzemiosła i Przedsiębiorczości to 3 szkoły publiczne w jednym stworzone przy Politechnice Opolskiej. Będzie to placówka publiczna, a zatem nieodpłatna i powszechnie dostępna.

Pierwszym typem jest szkoła branżowa, a więc szkoła zawodowa. – Będziemy kształcić w 35 zawodach, głównie w zawodach rzemieślniczych, budowlanych i usługowych typu fryzjer. Także w zawodach mechanicznych: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, lakiernik, blacharz czy mechanik motocyklowy – powiedział Łukasz Denys.

Drugim typem jest technikum, które będzie kształciło w zawodzie technik informatyk, logistyk i technik usług fryzjerskich, a trzeci typ to szkoła policealna dla dorosłych kształcąca w zawodzie florysty i technika BHP.

Akademia będzie funkcjonowała w ścisłej współpracy z Politechniką Opolską, która zapewni m.in. kadrę pedagogiczną. Prócz nich będą to też przedsiębiorcy i specjaliści z wielu branż.

– Czekamy na terminy rekrutacji, ale już dziś mogę zaprosić na Dni Otwarte online w dniach 21-22 maja – powiedział Denys.

Łukasz Denys zwrócił uwagę na trend jaki jest widoczny w ostatnich latach. – Dzisiaj trendem jest szkolnictwo zawodowe na poziomie szkoły branżowej albo technikum a potem kontynuowanie swojej pasji właśnie na uczelniach. Uczelnie tworzą system kształcenia dualnego i też biorą przykład z kształcenia zawodowego – dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »