Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Tomasz Krzemienowski o tym, jak w czasach epidemii…
2020-04-09, 09:06 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Krzemienowski o tym, jak w czasach epidemii wygląda praca inspektorów pracy

Tomasz Krzemienowski [fot. Barbara Więcek]
Tomasz Krzemienowski [fot. Barbara Więcek]
– Inspekcja pracuje teraz na nieco zwolnionych obrotach. Jeśli chodzi o biuro to jest nas tutaj trzon niezbędny do funkcjonowania urzędu, niemniej inspektorzy wykonują pracę zdalną. Czyli „obrabiamy” wcześniej wytworzone dokumenty, odpowiadamy też na liczne zapytania, które do nas wpływają, pojawiamy się też w terenie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu, zapytany jak w czasach epidemii wygląda praca inspektorów.
Początkowo najwięcej pytań kierowanych do inspekcji pracy dotyczyło kwestii związanych z badaniami okresowymi.

– Dość szybko okazało się, że nie będzie się dało przeprowadzić takich badań. Jak stanowi Kodeks Pracy, nie można go dopuścić do pracy bez aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Jeśli chodzi o badania okresowe, których termin upływa, one zostały przez specustawę zawieszone. Obowiązek przeprowadzenia badań powstanie maksymalnie do 60 dni od ustania stanu epidemii – mówił inspektor Krzemienowski.

– Natomiast jeśli chodzi o wstępne badania, to tutaj jest problem bo nie możemy nowego pracownika przyjąć bez tych badań. Ale jest wstępne ułatwienie zarówno przy badaniach wstępnych, jak i kontrolnych, tzn. ustawodawca dopuścił, że mogą one zostać przeprowadzone przez każdego lekarza, nie musi to być lekarz profilaktyk – powiedział nasz gość.

Naszego gościa pytaliśmy też o kwestie związane z odmową przyjścia do pracy przez pracownika czy skierowaniem pracownika na urlop.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »