Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Agnieszka Gabruk o kurierze społecznym oraz webinariach…
2020-04-07, 09:56 Autor: Joanna Matlak

Agnieszka Gabruk o kurierze społecznym oraz webinariach dla seniorów

Agnieszka Gabruk [fot. Łukasz Fura]
Agnieszka Gabruk [fot. Łukasz Fura]
- Do naszego systemu trafiają pierwsze nowe osoby, choćby z powodu utraty pracy, ale do tej pory pomoc społeczna koncentruje się na tych osobach, które już korzystały z niej wcześniej. Na pewno coraz bardziej widoczny jest problem przemocy w rodzinie w związku z izolacją. Teraz w trudnej sytuacji są ofiary przemocy - mówiła w porannej rozmowie Agnieszka Gabruk, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.
Jak zwróciła uwagę wicedyrektor ROPS, poszczególne służby nie są w stanie dojść do konkretnego domu z różnych powodów i to powoduje bezkarność sprawców.

– Nie ukrywam, że od dwóch dni spędza mi to sen z powiek. Rozmawiam z różnymi specjalistami i na pewno rozwiązanie które można przyjąć „na już”, to uruchomienie infolinii i szeroką kampanię upowszechniającą. Zastanawiamy się czy do tego celu nie wykorzystać też naszych kurierów społecznych, których w tej chwili zatrudniamy w gminach, aby roznosili dodatkowe ulotki, na których będą informacje gdzie można się zwrócić po pomoc – mówiła wicedyrektor Gabruk.

Naszego gościa pytaliśmy, jakie są zadania kuriera społecznego. – Jest to osoba odpowiedzialna za szeroką pomoc osobom niesamodzielnym, starszym, niepełnosprawnym i samotnym. Chodzi o osoby, które w tej chwili nie mają możliwości wyjścia z domu, bądź mają z tym trudności. Kurier może zrobić zakupy, dowieźć różne artykuły, ciepłe posiłki, leki i udzielić doraźnej pomocy. To są nowe miejsca pracy. To jest pomoc osobom, które np. utraciły pracę, żeby od kwietnia do czerwca mogły mieć jakąś formę zatrudnienia. Zatrudniamy te osoby na umowę zlecenia – mówiła wicedyrektor Agnieszka Gabruk.

Funkcja kuriera społecznego jest uruchomiona na trzy miesiąca (od kwietnia do czerwca) poprzez współpracę z gminami. W tej chwili z ROPS-em współpracuje 39 gmin, usługi świadczy 82 kurierów społecznych, którzy obejmują swoim wsparciem 1900 osób.

Ponadto, podpisano umowy z 45 podmiotami gospodarczymi, czyli np. restauracjami, które przygotowują posiłki. – Mamy zakontraktowane, że przez 3 miesiące wydamy ponad 130 tys. posiłków – dodała Agnieszka Gabruk.

ROPS prowadzi także regularnie webinaria na swoich profilach społecznościowych, które mają pomóc np. osobom starszym z Alzheimerem czy ich opiekunom.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »