Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej…
2020-04-04, 08:24 Autor: Ewa Skrabacz

Katarzyna Małkowska o codziennej służbie medycznej w szeregach wojska

Młodszy chorąży Katarzyna Małkowska, 10. Brygada Logistyczna [zdjęcie z prywatnego albumu]
Młodszy chorąży Katarzyna Małkowska, 10. Brygada Logistyczna [zdjęcie z prywatnego albumu]
W dniu Święta Wojskowej Służby Zdrowia rozmawialiśmy z młodszym chorążym Katarzyną Małkowską z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Pielęgniarka-żołnierz opowiadała o codziennej służbie medycznej, a także o wyzwaniach związanych z wyjazdami na misje.
- Zadania Wojskowej Służby Zdrowia różnią się od tych, które ma cywilna służba zdrowia. Oczywiście nie pod względem typowo medycznym, ale zadaniami dodatkowymi, wśród których jest np. zabezpieczanie misji pokojowych poza granicami czy zabezpieczanie żołnierzy podczas ćwiczeń w kraju, podczas różnego typu szkoleń – wyjaśniała Małkowska.

- Byłam już na około dziesięciu misjach. Był to m.in. Liban, Irak, Afganistan czy Kosowo. Jest to wyjazd na ok. pół roku, ale może być dłużej. Moja pierwsza misja była w Libanie i przebywałam tam przez rok, bo takie było zapotrzebowanie – opowiadała pielęgniarka-żołnierz.

- Ten czas poza krajem jest trudny, zwłaszcza, gdy się zostawia tu rodzinę. Nie ma dobrego momentu na rozstanie z rodziną, z dziećmi. Czy to są małe czy dorosłe dzieci, mają swój konkretny etap życiowy i zawsze rodzic jest potrzebny. Ostatecznie jest to do pogodzenia. Ma to też pewne plusy, bo dzieci szybko stają się samodzielne – mówiła młodszy chorąży Małkowska.

- Taką pracę, służbę pełnimy, taką wybraliśmy. Wiedziałam na co się decyduję i zaakceptowałam to i ja i moja rodzina. Teraz przygotowuję się do półrocznej misji w Rumunii – dodała Katarzyna Małkowska.

Zobacz także

2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej 2020-05-20, godz. 08:20 Roman Kolek o współpracy pomiędzy opolskimi lekarzami i lekarzami z chińskiego Fujian Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - W całej prowincji Fujian są dwa szpitale zakaźne, które łącznie liczą 1100 łóżek. Przypomnę, że ta chińska… » więcej 2020-05-19, godz. 08:37 Jakub Roszuk o sytuacji w branży rybackiej w związku z suszą oraz zarybianiu stawów i rzek – Jeśli chodzi o stawy hodowlane, to skutki suszy już odczuwamy. Część z nich nie jest zalana, nie ma skąd nabrać wody i w części stawów jest problem jak, np… » więcej 2020-05-18, godz. 09:36 Przemysław Zych o tym, na jakich zasadach Opole otwiera żłobki i przedszkola - Biorąc pod uwagę wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, na 468 miejsc w żłobkach publicznych byliśmy w stanie uruchomić 192 miejsca. Natomiast żłobki niepubliczne… » więcej 2020-05-17, godz. 08:20 Tomasz Turba o społeczeństwie informatycznym i zagrożeniach czyhających w sieci – Informatyka jako dziedzina zawodowa stałą się dziedziną życia – podkreślił informatyk Tomasz Turba. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »