Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej…
2020-04-01, 09:21 Autor: Joanna Matlak

Ks. Arnold Drechsler o opolskiej odsłonie ogólnopolskiej akcji #PomocdlaSeniora

Ks. dr Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. dr Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Cartias Polska przeznacza 1 milion złotych na nową akcję #Pomoc Dla Seniora. Pieniądze trafiły też do opolskiej Stacji Caritas. - Ten milion złotych podzielono na 44 diecezje, czyli na każdą wychodzi mniej więcej 25 tysięcy złotych. My te pieniądze już otrzymaliśmy, a parafialne zespoły Caritas przesłały nam listę pół tysiąca seniorów. Musieliśmy wyselekcjonować tę grupę do seniorów w najbardziej dramatycznych sytuacjach bytowych i zdrowotnych i powstała grupa 140 osób. Do nich trafią ciepłe posiłki i prowiant. Ale pomoc jest wciąż potrzebna, zachęcamy do wpłat – mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.
W związku z zagrożeniem pandemią, opolska Stacja Caritas przeorganizowała swoją działalność. Część warsztatów, centrów rehabilitacji czy domów samopomocy jest nieczynnych, ale funkcjonują np. łaźnia dla bezdomnych czy kuchnie. Zmiany zaszły także w nowym hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu. - Wczoraj zgłosił się do nas wojewoda, żeby długo oczekiwane hospicjum, które miało być w Kędzierzynie-Koźlu, zamienić na izolatorium dla szpitala w Koźlu, aby trafiali tam pacjenci, którzy przechodzą zakażenie łagodnie albo czekają na drugi negatywny wynik wymazu. Mamy przygotowanych 13 łóżek. Wcześniej szpitalowi oddaliśmy materace i koncentratory tlenowe, a teraz oddajemy piękny ośrodek – mówił ks. Drechsler.

Nasz gość zwrócił także uwagę, na olbrzymią prace jaką wykonują pielęgniarki Caritas. Zaapelował też do seniorów. – Na polu walki pozostało 120 pielęgniarek, 20 osób opiekuje się dziećmi w domu. Te pielęgniarki absolutnie nie zostawiają naszych seniorów. Ale pielęgniarka, która idzie do chorego w domu najpierw przeprowadza wywiad epidemiologiczny i bardzo prosimy i apelujemy do naszych babć, żeby były szczere jak na spowiedzi. Musimy wiedzieć czy nie mają objawów, jak kaszel czy temperaturę lub czy czasem nie przyjechał ktoś z zagranicy albo był w kwarantannie – mówił dyrektor opolskiej Caritas.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »