Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej…
2020-03-28, 08:20 Autor: Maciej Wajler

Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety

Waldemar Fedak
Waldemar Fedak
W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a także o najbardziej przyjaznej energii dla naszej planety opowiedział Waldemar Fedak, doktorant z Katedry Inżynierii Środowiska Politechniki Opolskiej.
- Warto wyłączyć urządzenia na godzinę. Jestem za tym, by wszystkie surowce, energię oszczędzać jak najbardziej. Ważne są pobudki, dla których to robimy. Taką najważniejszą pobudką nie jest moda, to że wszyscy to robią, ale fakt, że jednak kochamy naszą Ziemię i chcemy dla niej zrobić to, co najlepsze – stwierdził Fedak.- Warto wyrobić sobie taki nawyk, by raz dziennie, zamiast siedzieć i oglądać telewizję, wyłączyć ją, wyłączyć wszystkie urządzenia i pomyśleć chwilę nad tym, co jest sensem życia, nad relacjami. Nie w każdej chwili potrzebuję prądu, a energię powinniśmy oszczędzać – dodał Waldemar Fedak.- Najbardziej korzystna dla Ziemi jest oczywiście energia odnawialna, choć oczywiście trzeba zrozumieć, że ściąganie do Polski łupin kokosowych z Konga, jako źródła odnawialnego, nie jest właściwe. W Kongo one są odnawialne, ale u nas kokosy nie rosną. Starajmy się szukać lokalnych źródeł, takich jak energia wiatrowa. Niewielkie turbiny wiatrowe można postawić właściwie na każdym budynku – zachęcał naukowiec.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »