Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla…
2020-03-27, 08:48 Autor: Maciej Wajler

Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa.

Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny obserwujemy duże spadki cen. Jest też grupa ludzi na rynku, tzw., dystrybutorów czy handlującym towarem, że wykorzystują sytuację związaną z koronawirusem i chcą rolnikom zapłacić mniej, za to, co rolnik wyhodował – - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Tomasz Ognisty, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.
Międzywojewódzkie Porozumienie Regionalne NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” opracowało dokument, który nazwano Rolniczą mapą Drogową. Jest to 29 postulatów, właściwie, które mają pomóc rolnikom w walce ze skutkami koronawirusem. Zawiera także kilka rozwiązań systemowych.

- Dokument został wysłany do premiera i prezydenta, będziemy dążyć do wdrożenia tego projektu - mówił przewodniczący Ognisty.

- Teraz musimy szybko reagować, mamy taką pierwszą sprawę, która dzisiaj jest bardzo ważna dla rolników, np. kwestia rolników mieszkających przy granicy polsko-czeskiej, a mających swoją ziemię rolną po stocnie czeskiej. Mamy pierwszą interwencję, przy której byliśmy wspierani przez samorząd lokalny, żeby uruchomić przejście dla rolników – mówił Ognisty.

Wśród postulatów nakreślonych w Rolniczej Mapie Drogowej jest np. zachowanie pierwszeństwa dla polskiej żywności w polskich sklepach.

Rolnicy wnioskują także o takie działanie administracji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które umożliwią na terenach objętych kwarantanną miedzy innymi odbiór produkcji czy zaopatrzenie w środki produkcji.

- Uważamy też, że pracownik, w tym obcokrajowiec, w czasie kryzysu, powinien mieć możliwość przedstawienia pisemnego oświadczenia, a nie zaświadczenia, o gotowości do pracy – mówił Ognisty i dodał, że rolnicza mapa ma być swego rodzaju Tarczą Antykryzysową, ale dla rolników.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »