Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla…
2020-03-27, 08:48 Autor: Maciej Wajler

Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa.

Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny obserwujemy duże spadki cen. Jest też grupa ludzi na rynku, tzw., dystrybutorów czy handlującym towarem, że wykorzystują sytuację związaną z koronawirusem i chcą rolnikom zapłacić mniej, za to, co rolnik wyhodował – - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Tomasz Ognisty, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.
Międzywojewódzkie Porozumienie Regionalne NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” opracowało dokument, który nazwano Rolniczą mapą Drogową. Jest to 29 postulatów, właściwie, które mają pomóc rolnikom w walce ze skutkami koronawirusem. Zawiera także kilka rozwiązań systemowych.

- Dokument został wysłany do premiera i prezydenta, będziemy dążyć do wdrożenia tego projektu - mówił przewodniczący Ognisty.

- Teraz musimy szybko reagować, mamy taką pierwszą sprawę, która dzisiaj jest bardzo ważna dla rolników, np. kwestia rolników mieszkających przy granicy polsko-czeskiej, a mających swoją ziemię rolną po stocnie czeskiej. Mamy pierwszą interwencję, przy której byliśmy wspierani przez samorząd lokalny, żeby uruchomić przejście dla rolników – mówił Ognisty.

Wśród postulatów nakreślonych w Rolniczej Mapie Drogowej jest np. zachowanie pierwszeństwa dla polskiej żywności w polskich sklepach.

Rolnicy wnioskują także o takie działanie administracji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które umożliwią na terenach objętych kwarantanną miedzy innymi odbiór produkcji czy zaopatrzenie w środki produkcji.

- Uważamy też, że pracownik, w tym obcokrajowiec, w czasie kryzysu, powinien mieć możliwość przedstawienia pisemnego oświadczenia, a nie zaświadczenia, o gotowości do pracy – mówił Ognisty i dodał, że rolnicza mapa ma być swego rodzaju Tarczą Antykryzysową, ale dla rolników.

Zobacz także

2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej 2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »