Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie…
2020-03-21, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO

Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
Joanna Łaba [fot. archiwum prywatne]
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO, opowiedziała prezes stowarzyszenia, pediatra, doktor Joanna Łaba.
- 21 lat temu, gdy powstawało nasze stowarzyszenie w Opolu, na Opolszczyźnie nie było nic dla dzieci z zespołem Downa, z trisomią 21, bo taka jest medyczna nazwa. Od tego czasu sporo udało się zrobić, ale mamy jeszcze wiele marzeń i planów – mówiła założycielka stowarzyszenia TRISO.

- Naszym największym osiągnięciem jest to, że jesteśmy grupą osób, które mogą na siebie liczyć. Tworzą się podgrupy, np. rodziców dzieci starszych, którzy wyjeżdżają razem na wakacje, spotykają się też rodzice dzieci młodszych, którzy też razem wychodzą choćby do kawiarni. To poczucie bliskości z ludźmi, którzy mają podobne problemy, ale i te same radości, to jest najważniejsze – podkreślała lekarka.

- Ponad 150 osób z całego województwa korzysta z różnych form wsparcia ze strony stowarzyszenia. To zaledwie 10 proc., bo na terenie województwa żyje ok. 1500-1800 osób z trisomią 21 – dodała prezes stowarzyszenia TRISO.

- Niestety dziś liczne ciąże są usuwane, gdy pojawia się wiadomość o możliwości urodzenia dziecka z trisomią 21. Zapraszam do nas, można zadzwonić, przyjść, spotkać się. Rodzice boją się takich sytuacji, a i lekarze prawie z marszu proponują usunięcie ciąży, więc rodzi się coraz mniej takich dzieci. My oferujemy wsparcie – podkreśliła doktor Łaba.

- Boimy się inności. Nie znam jednak osoby, która przy bliższym poznaniu dziecka z zespołem Downa, mogłaby powiedzieć o nim coś negatywnego. Te dzieci mają w sobie mnóstwo dobroci, ciepła, zaufania, takiej prostoty, szczerości, której nam bardzo brakuje, której od nich możemy się nauczyć – przekonywała prezes stowarzyszenia TRISO.

Stowarzyszenie prosi o pomoc wolontariuszy m.in. w ramach wakacyjnego wyjazdu z podopiecznymi nad polskie morze. Więcej informacji na stronie: http://www.ospdzd.com/ i pod numerem tel. 500 611 595.

Stowarzyszenie TRISO prosi również o przekazanie 1 proc. podatku, by wesprzeć ich działalność na rzecz dzieci z trisomią 21 - KRS 0000072761.

Zobacz także

2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a także o najbardziej… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny i wieprzowiny… » więcej 2020-03-26, godz. 09:37 Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii - Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Arkadiusz… » więcej 2020-03-25, godz. 09:42 Marcin Ociepa o tym, na jaką pomoc mogą liczyć samorządowcy oraz przedsiębiorcy w związku z tzw. Tarczą Antykryzysową – Dialog jest podstawowym obowiązkiem posła, dlatego że reprezentujemy mieszkańców, a także w jakimś sensie samorządowców. Nie da się rozwiązywać problemów i zarządzać… » więcej 2020-03-24, godz. 08:32 Podinsp. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o konsekwencjach prawnych z nieprzestrzegania zasad… - Od samego początku głośno mówimy o tym, żeby ograniczać spotkania i żeby zostać w domu. To służy nam wszystkim, bo wychodząc na zewnątrz narażamy ratowników… » więcej 2020-03-23, godz. 09:49 Janusz Kowalski o sposobie na przeprowadzenie posiedzenia Sejmu w czasie pandemii - W sytuacji pandemii bardzo ważne jest, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie sejmu i senatu, który jest bardzo potrzebny, by elastycznie przyjmować kolejne ustawy… » więcej 2020-03-22, godz. 08:30 Dr Mariusz Głowacki o tym, czy na Ziemi mamy wystarczające duże zasoby wody i czy w Opolu warto pić kranówkę. W Światowym Dniu Wody (22.03) mówiliśmy o tym, czy na Ziemi mamy wystarczająco duże jej zasoby i czy w Opolu warto pić kranówkę. Na te i inne pytania odpowiedział… » więcej 2020-03-20, godz. 08:22 Łukasz Sowada o tym czy sesja Rady Miasta Opola się odbędzie i jak zapewnić radnym bezpieczeństwo Sesja rady miasta, którą zaplanowaliśmy na 26 marca odbędzie się planowo. Jedyna zmiana to miejsce, bo sesja odbędzie się nie w ratuszu, a w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym… » więcej 2020-03-19, godz. 08:35 Andrzej Buła o regionalnej pomocy dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. - Priorytetem dla nas jest to, żebyśmy wypłacali zaliczki dla przedsiębiorców w ramach unijnych projektów. Staramy się rozmawiać z naszymi beneficjentami, organizacjami… » więcej 2020-03-18, godz. 09:39 Józef Swaczyna o przygotowaniu miejsc pod kwarantannę w powiecie strzeleckim - Mamy 150 miejsc w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Teraz po stronie wojewody jest podpisanie umowy. Dostaliśmy jeszcze od wojewody pismo, aby na pierwszy rzut… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »