– Z roku na rok uczniów jest coraz mniej i choć koszty są stałe, to one rosną dla samorządu. Chodzi o środki własne, bo kiedy nie ma ucznia, to nie ma subwencji. Kiedy ostatni rocznik opuści szkołę, będziemy mieć szkołę bez uczniów. Jeśli nabór by się pojawił, choć to mało prawdopodobne, to wtedy szkoła może nie być likwidowana – powiedział nasz gość.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wniósł uwag do tego projektu uchwały, natomiast Oświatowa Solidarność opiniując uchwałę napisała, że „należy wyrazić zdziwienie, że w czasach permanentnego niedoboru wszelkich służb medycznych organ samorządu zamierza zlikwidować placówkę zapewniającą stały dopływ pracowników medycznych”. Pismo podpisała przewodnicząca związku Cecylia Gonet.
– Trochę mnie dziwi taka opinia Solidarności, bo musimy zobaczyć jaką mamy inną ofertę innych instytucji w tym PMWSZ, mam informacje od marszałka Kolka i rektora PMWSZ, że z naboru na kierunku pielęgniarskim na 100 miejsc chętnych było raptem 60 osób. Więc widać, że nawet szkoły, które kształcą na wyższym poziomie, mają problem z naborem – podkreślił Rafał Bartek.
W dalszej części rozmowy pytaliśmy o skargę złożoną na działalność Muzeum Śląska Opolskiego. Komisja Petycji, Skarg i Wniosków zarekomendowała aby odrzucić skargę. – Rozmawiałem z przewodniczącą komisji Brygidą Kolendą- Łabuś i powiedziała, że komisja podeszła do tej sprawy bez emocji i rzeczowo i klasyfikując poszczególne zarzuty z tej skargi stwierdzili, że wszystkie są do odparcia – mówił Bartek.
Zapytany o wybory prezydenckie nasz gość odpowiedział, że do poszczególnych kandydatów zostaną wysłane pytania z ważnymi kwestiami dotyczącymi mniejszości, natomiast rekomendacji dla członków MN nie będzie. Rafał Bartek powiedział, że ma swojego faworyta, ale nazwiska zdradzić nie chciał. – Nie chciałbym nikomu nic sugerować – mówił w porannej rozmowie.