Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które…
2020-02-20, 08:50 Autor: Joanna Matlak

Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu

Dr Damian Ziętek o bezpłatnych badaniach prenatalnych
- Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania są bardzo potrzebne i stanowią ważny element prawidłowego prowadzenia ciąży i opieki w łonie matki – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Damian Ziętek, ginekolog położnik z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Od dwóch lat na terenie województwa opolskiego panie w ciąży poniżej 35. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych. Przebadano blisko 2650 kobiet, a w ponad 60 przypadkach lekarze wykryli nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na nieinwazyjne i bezpłatne badania prenatalne. Mogą z nich skorzystać wszystkie panie w ciąży z województwa opolskiego bez względu na wiek. Do 35. roku życia badania są wykonywane w ramach projektu współfinansowanego z funduszy unijnych (bez skierowania i wskazań lekarskich), po 35. roku życia – ze skierowaniem w ramach NFZ.

- Badania prenatalne dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne, głównie w 99% wykonujemy badania nieinwazyjne. Wykonujemy je dwukrotnie, najpierw około 11-13 tygodnia ciąży i drugie między 18-24 tygodniem ciąży. Podczas pierwszego badania pokazujemy elementy anatomiczne dziecka, oceniamy struktury mózgowia, kończyn górnych i dolnych, powłok brzusznych, a także oceniamy ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Pokazujemy to przyszłym rodzicom na monitorze. Przy drugim badaniu dokładnie oceniamy anatomię dziecka: serce, żołądek, pęcherz moczowy, nerki, kończyny górne i dolne, bo wówczas dziecko jest większe i wtedy jest optymalny czas, aby obejrzeć anatomię tego dziecka – tłumaczył dr Ziętek.

Wszystkie informacje dotyczące realizacji projektu przez Kliniczne Centrum będą publikowane na stronie: http://dlarodziny-ginekologia.opole.pl/ Projekt będzie realizowany do końca 2021 roku.



W porannej rozmowie poruszyliśmy też problem z płodnością. – To jest coraz większy problem, a kiedyś występował rzadko. Widzimy tendencję obniżonej płodności wśród mężczyzn, bo kiedyś upatrywaliśmy tego problemu wśród kobiet, a teraz to się wyrównało. Na podstawie badań naszego Klinicznego Centrum można powiedzieć, że 40% przyczyn niepłodności leży po stronie żeńskiej, 40 % po stronie męskiej, a 20% nie jesteśmy w stanie sprawdzić – podkreślał nasz gość.

Zapytany o przyczyny problemów z płodnością, doktor Ziętek mówił o prowadzonym przez nas trybie życia, który jeszcze 30 lat temu był inny. – To pogoń za pracą, sukcesem zawodowym, stres, odkładanie macierzyństwa na później. Kobieta potrzebuje stabilizacji zawodowej, boi się o utratę pracy, więc odkłada macierzyństwo, a po 40 roku życia płodność dramatycznie spada i w danym cyklu miesięcznym jest tylko 5% szans na zajście w ciążę. W przypadku panów to również stres, ale też stosowanie używek, papierosów, ciężka praca, brak ruchu, zła dieta, życie na kredytach i brak snu – mówił dr Ziętek.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »