W programie pytaliśmy też o wybory podatników: wolą wspierać duże organizacje czy te mniejsze, mniej popularne? Jak wskazała naczelnik CDO, z tym bywa różnie, choć bardzo często w pędzie wybieramy te organizacje, których nazwy dobrze znamy.
- Są podatnicy, którzy od wielu lat przekazują pieniądze na jedną i tę samą organizację, a są też tacy, którzy wspierają różne. Ja sama z roku na rok przekazuje komuś innemu. Lokalnie chętniej oddajemy 1 % na te organizacje, w których być może sami działamy lub osobiście znamy ludzi, którzy te organizacje zakładali i znamy efekty ich działalności.
- Warto dodać, że duże organizacje mają więcej środków na promocję, a mniejsze raczej nie, stąd też chętnie biorą udział w takich kampaniach jak nasza miejska – mówiła Dorota Piechowicz-Witoń. Przed przekazaniem 1 %, można też sprawdzić czy zajmuje się dana organizacja, a może w tym pomóc specjalna ulotka, którą kolportuje CDO.
Drugim tematem rozmowy były zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola. Jak dotąd mieszkańcy oddawali sześć głosów: trzy głosy na projekty ogólnomiejskie i trzy na dzielnicowe. – Teraz będzie to "jeden na jeden", chcieliśmy zapobiec "rozmyciu się" tych głosów – powiedziała naczelnik CDO. Ponadto, wraca głosowanie na projekty związane z placówkami oświatowymi, jednak wymóg jest taki, żeby ich projekt był ogólnodostępny dla mieszkańców, nie tylko dla szkoły. Inna zmiana to wykluczenie pomysłów związanych z jednostkami OSP.
Dodajmy też, że w CDO zakończyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody im. Jana Całki. Niebawem zostanie ogłoszona lista z nazwiskami oraz tzw. „pożytkami” roku, do pracy zasiądzie specjalna komisja, który wybierze laureatów, a pod koniec marca odbędzie się Gala na której wybrani społecznicy zostaną nagrodzeni. O nagrodzie im. Jana Całki będą na najbliższej sesji pod koniec lutego dyskutować radni.