Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku…
2020-02-17, 09:29 Autor: Joanna Matlak

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku
- To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, pytana o siłę 1 % podatku, który można przekazać organizacjom pozarządowym. CDO rozpoczęło kampanię w której namawia do pozostawienie 1 procenta organizacjom opolskim.
Jak się okazuje coraz więcej Polaków przekazuje 1 procent podatku organizacjom pozarządowym. – Od 2004 roku, czyli od czasu gdzie do polskiego systemu podatkowego wprowadzono instytucję 1 %, podatnicy przekazali w skali kraju ponad 10 mln złotych, a za 2018 rok to jest aż 870 mln – mówiła Piechowicz Witoń.

W programie pytaliśmy też o wybory podatników: wolą wspierać duże organizacje czy te mniejsze, mniej popularne? Jak wskazała naczelnik CDO, z tym bywa różnie, choć bardzo często w pędzie wybieramy te organizacje, których nazwy dobrze znamy.

- Są podatnicy, którzy od wielu lat przekazują pieniądze na jedną i tę samą organizację, a są też tacy, którzy wspierają różne. Ja sama z roku na rok przekazuje komuś innemu. Lokalnie chętniej oddajemy 1 % na te organizacje, w których być może sami działamy lub osobiście znamy ludzi, którzy te organizacje zakładali i znamy efekty ich działalności.

- Warto dodać, że duże organizacje mają więcej środków na promocję, a mniejsze raczej nie, stąd też chętnie biorą udział w takich kampaniach jak nasza miejska – mówiła Dorota Piechowicz-Witoń. Przed przekazaniem 1 %, można też sprawdzić czy zajmuje się dana organizacja, a może w tym pomóc specjalna ulotka, którą kolportuje CDO.

Drugim tematem rozmowy były zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola. Jak dotąd mieszkańcy oddawali sześć głosów: trzy głosy na projekty ogólnomiejskie i trzy na dzielnicowe. – Teraz będzie to "jeden na jeden", chcieliśmy zapobiec "rozmyciu się" tych głosów – powiedziała naczelnik CDO. Ponadto, wraca głosowanie na projekty związane z placówkami oświatowymi, jednak wymóg jest taki, żeby ich projekt był ogólnodostępny dla mieszkańców, nie tylko dla szkoły. Inna zmiana to wykluczenie pomysłów związanych z jednostkami OSP.

Dodajmy też, że w CDO zakończyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody im. Jana Całki. Niebawem zostanie ogłoszona lista z nazwiskami oraz tzw. „pożytkami” roku, do pracy zasiądzie specjalna komisja, który wybierze laureatów, a pod koniec marca odbędzie się Gala na której wybrani społecznicy zostaną nagrodzeni. O nagrodzie im. Jana Całki będą na najbliższej sesji pod koniec lutego dyskutować radni.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »