Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek…
2020-02-02, 08:00 Autor: Ewa Skrabacz

S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy"

S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy"
2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych przybliżyły s. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame.
- Dziś nawiązujemy do wydarzenia opisanego w Ewangelii wg. św. Łukasza, kiedy Maryja i Józef przynoszą Jezusa do świątyni w Jerozolimie. To było związane z tradycją żydowską, aby pierworodne dziecko zostało poświęcone Panu. Maryja całe swoje życie, całe swoje bogactwo, to co miała najcenniejszego, czyli Jezusa, ofiaruje Ojcu. I to jest świetny dzień, by połączyć to z ideą poświęcenia również czegoś z nas Panu Bogu - mówiła s. Maria Tobiasza Kuboszek.

- Osoby konsekrowane to takie osoby, które właśnie w nawiązaniu do Ofiarowania Pańskiego, gdy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa, stawiają wszystko właśnie na to, by iść za Panem. Chcemy dać swoje życie, talenty, to wszystko czym jesteśmy, żeby nieść to gdziekolwiek Pan Bóg nas postawi - dodała s. Maria Laura Sztefko.

- Siostry Szkolne de Notre Dame do 1945 r. zajmowały się na Opolszczyźnie szkolnictwem, miałyśmy tu bardzo dużo placówek. Jednak po 1945 r. podpalono i zburzono nasze szkoły i siostry musiały na nowo odczytać wolę Bożą. Obecnie nie mamy tu żadnej szkoły, ale na Małym Rynku prowadzimy przedszkole. Siostry także katechizują w szkołach, pracują w kurii diecezjalnej - opowiadała s. Laura.

- To, na co warto zwrócić uwagę to fakt, że nasza założycielka Maria Teresa od Jezusa miała niezwykłą wizję kształcenia i wychowywania człowieka - w tamtych czasach szczególnie dziewcząt, których kształcenie było zaniedbane - które wykraczało poza ówczesne standardy, było bardzo pionierskie. To bardzo mocny rys, niezwykle modny dziś, dotyczący wychowania integralnego, holistycznego - wyjaśniała s. Tobiasza.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »