– Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Nowotwory złośliwe szyjki macicy stanowią u kobiet 4% zachorowań. Umiejscawia to ten nowotwór na 7 miejscu w kolejności występowania zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet – mówił dr Gębka.
Jakie są objawy? – Objawy we wczesnych stadiach są dyskretne, praktycznie ich nie ma. W momencie większego zaawansowania choroby pojawiają się specyficzne bóle podbrzusza, upławy, mogą być krwiście podbarwione. Proces rozwoju raka szyjki macicy jest powolny i trwa nawet kilka lat – powiedział nasz gość.
– Przede wszystkim trzeba stawiać na profilaktykę – mówił dr Gębka. Są trzy drogi: edukacja, szczepienia i regularne wykonywanie cytologii, najlepiej co dwa lata. Szczepi się dziewczynki w wieku od 11 do 14 lat, jednak jak zwrócił uwagę nasz gość, występuje problem z dostępnością szczepionki.
Wśród czynników ryzyka jest przede wszystkim zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Inne przyczyny to np. wczesne rozpoczęcie współżycia czy duża liczba partnerów seksualnych.
Więcej informacji można zasięgnąć dziś w siedzibie opolskiej NFZu w godz. 9:00-14:00, w ramach trwającej „Środy z profilaktyką”.