Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy…
2020-01-22, 09:41 Autor: Joanna Matlak

Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie

Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie
– Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Paweł Gębka, konsultant wojewódzki w zakresie ginekologii onkologicznej.
– Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Nowotwory złośliwe szyjki macicy stanowią u kobiet 4% zachorowań. Umiejscawia to ten nowotwór na 7 miejscu w kolejności występowania zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet – mówił dr Gębka.

Jakie są objawy? – Objawy we wczesnych stadiach są dyskretne, praktycznie ich nie ma. W momencie większego zaawansowania choroby pojawiają się specyficzne bóle podbrzusza, upławy, mogą być krwiście podbarwione. Proces rozwoju raka szyjki macicy jest powolny i trwa nawet kilka lat – powiedział nasz gość.

– Przede wszystkim trzeba stawiać na profilaktykę – mówił dr Gębka. Są trzy drogi: edukacja, szczepienia i regularne wykonywanie cytologii, najlepiej co dwa lata. Szczepi się dziewczynki w wieku od 11 do 14 lat, jednak jak zwrócił uwagę nasz gość, występuje problem z dostępnością szczepionki.

Wśród czynników ryzyka jest przede wszystkim zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Inne przyczyny to np. wczesne rozpoczęcie współżycia czy duża liczba partnerów seksualnych.

Więcej informacji można zasięgnąć dziś w siedzibie opolskiej NFZu w godz. 9:00-14:00, w ramach trwającej „Środy z profilaktyką”.

Zobacz także

2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***