Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy…
2020-01-22, 09:41 Autor: Joanna Matlak

Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie

Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie
– Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Paweł Gębka, konsultant wojewódzki w zakresie ginekologii onkologicznej.
– Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Nowotwory złośliwe szyjki macicy stanowią u kobiet 4% zachorowań. Umiejscawia to ten nowotwór na 7 miejscu w kolejności występowania zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet – mówił dr Gębka.

Jakie są objawy? – Objawy we wczesnych stadiach są dyskretne, praktycznie ich nie ma. W momencie większego zaawansowania choroby pojawiają się specyficzne bóle podbrzusza, upławy, mogą być krwiście podbarwione. Proces rozwoju raka szyjki macicy jest powolny i trwa nawet kilka lat – powiedział nasz gość.

– Przede wszystkim trzeba stawiać na profilaktykę – mówił dr Gębka. Są trzy drogi: edukacja, szczepienia i regularne wykonywanie cytologii, najlepiej co dwa lata. Szczepi się dziewczynki w wieku od 11 do 14 lat, jednak jak zwrócił uwagę nasz gość, występuje problem z dostępnością szczepionki.

Wśród czynników ryzyka jest przede wszystkim zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Inne przyczyny to np. wczesne rozpoczęcie współżycia czy duża liczba partnerów seksualnych.

Więcej informacji można zasięgnąć dziś w siedzibie opolskiej NFZu w godz. 9:00-14:00, w ramach trwającej „Środy z profilaktyką”.

Zobacz także

2020-02-23, godz. 08:20 Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo -Od wielu, wielu lat robimy poważne imprezy rangi mistrzowskiej w różnych grupach wiekowych, dajemy więc gwarancję, że organizacja Pucharu będzie w stu procentach… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni… » więcej 2020-02-21, godz. 10:53 Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować… » więcej 2020-02-20, godz. 08:50 Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa… - Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania… » więcej 2020-02-19, godz. 09:58 Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew - Jeśli kara w ogóle ma być naliczona, to powinna być naliczone spółce, która wycinała drzewo, a nie gminie. Co prawda my jesteśmy w 100% udziałowcem, ale chcemy… » więcej 2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-02-15, godz. 08:20 Małgorzata Ziółkowska o potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga O potrzebie ocieplenia wizerunku chirurga i pomyśle na to, jak można to zrobić, a także wyzwaniach medycyny, Ireneusz Prochera rozmawiał z Małgorzatą Ziółkowską… » więcej 2020-02-14, godz. 09:29 Marta Kuśnierz o nietypowej propozycji, jaką Stowarzyszenie Horyzonty ma na walentynkowy dzień dla wszystkich zakochan… - Podziel się miłością poprzez oddawanie krwi, to taka nasza polska wersja święta zakochanych - mówiła w rozmowie W cztery oczy Marta Kuśnierz, prezes Stowarzyszenia… » więcej 2020-02-13, godz. 08:48 Insp. Transportu Drogowego Krzysztof Chmiel o stanie technicznym pojazdów na naszych drogach - Naprawdę jest kiepsko. Autokary zza wschodniej granicy są bardzo wiekowe, w bardzo kiepskim stanie technicznym - mówił w porannej rozmowie W cztery oczy Krzysztof… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »