Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych…
2020-01-11, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka

Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach
11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie, rozmawialiśmy z dr Magdaleną Golachowską z Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Z dr Magdaleną Golachowską rozmawia Ewa Skrabacz
- W tej chwili odmian wegetarianizmu jest bardzo dużo i dziś powiedzenie przez kogoś, że jest wegetarianinem niewiele znaczy. Trzeba doprecyzować, co dokładnie ma się na myśli. Kiedyś dania jarskie, postne to były potrawy bezmięsne, czyli bez mięsa czerwonego, bez mięsa ssaków, ale też bez drobiu, można było jeść ryby. To było jasne. W tej chwili odmian wegetarianizmu jest kilka i musimy uściślić co jemy, a co wykluczamy z diety – mówiła dr Golachowska.

- Semiwegetarianizm to niejedzenie mięsa czerwonego, czyli mięsa dużych ssaków. Wykluczona jest wieprzowina i wołowina. Niektórzy wliczają tu jeszcze jagnięcinę, ale nie zawsze. Jest też taka wersja wegetarianizmu, przy której wykluczamy mięso ssaków, a także drobiu. Jemy wówczas mięso ryb, owoce morza, jajka, produkty mleczne. Odmian jest sporo. Mamy wówczas różne przedrostki np. pollo- jeśli jemy kurczaki, owo- jeśli jemy jajka – wyjaśniała dietetyk.

- W ostatnich latach tego typu diety zyskują na popularności, zwłaszcza, że organizacje zdrowotne zaczęły mówić o tym, że zmniejszenie ilości czerwonego mięsa ma sens zdrowotny. Czerwone mięso, a szczególnie przetwory z czerwonego mięsa, np. różne kiełbasy, wędliny, które są konserwowane niezbyt dla nas zdrowymi związkami, są produktami, które nie powinny pojawiać się w naszej diecie codziennie – podkreśliła dr Golachowska.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »