Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony…
2020-01-08, 09:06 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery oczy"

Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery oczy"
– To są czujniki firmy Airly, z którą mamy umowę. Początkowo mieliśmy 17 czujników do monitoringu wspomagającego, później po poszerzeniu granic 25, a teraz mamy umowę na dwa lata na 40 czujników – mówiła w porannej rozmowie Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa opolskiego ratusza.
– Chodzi o to, żeby sprawdzić jak zachodzi rozprzestrzenianie emisji zanieczyszczeń, szczególnie tej niskiej, czyli z pieców domowych. Dlatego stwierdziliśmy że monitoring trzeba poszerzyć, szczególnie tam gdzie jest zwarta zabudowa mieszkaniowa – wyjaśnił nasz gość.

Naczelniczka poinformowała, że miasto ma też 5 autonomicznych czujników, które spełniają wszystkie wymagania referencyjności.

– To trudne, bo monitoring państwowy to jedyny monitoring, który bada jakość powietrza metodami referencyjnymi i jest prowadzony przez WIOŚ i który służy do oceny jakości powietrza w każdym mieście. Natomiast monitoring z czujnikami to monitoring wspomagający, który służy do analizy niskiej emisji. Widzimy wtedy, w której dzielnicy występuje np. nadmierne spalanie paliw – podkreślała.

Do dyspozycji mieszkańców jest specjalna strona internetowa https://airly.eu/map/pl/ oraz aplikacja „Powietrze w Opolu”.

Naszego gościa pytaliśmy też o ewentualne poszerzenie sieci czujników. Małgorzata Rabiega odpowiedziała, że ich zamontowaniem interesują się sąsiednie gminy, a współpraca z Opolem polegałaby na tym, że czujniki np. z Komprachcic byłyby widoczne na opolskiej mapie.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »