Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej…
2019-11-21, 10:09 Autor: Marek Świercz

Agnieszka Gabruk i Iwona Rejnhardt o realizowanej polityce społecznej

Agnieszka Gabruk "W cztery oczy" (21.11.2019)
Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

- ROPS rozpoczął działalność 1 listopada 1999 roku, czyli świętujemy z lekkim opóźnieniem. Powstaliśmy razem z samorządem województwa, na mocy decyzji ustawodawcy, ale także na bazie wewnętrznych ustaleń samorządu. Ja pracuję od 2006 roku, ale myślę, że wkroczyłam w okresie lepszej pomocy społecznej, aczkolwiek już wtedy mocno obciążonej. Mamy poziom gmin, w których funkcjonują ośrodki pomocy społecznej. I tutaj jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami gminy. Tu też się dużo zmienia, dziś kluczowa jest praca socjalna i prewencja prowadzona na poziomie rodzin, nie tylko świadczenia pieniężne. Mamy tu nowy model pomocy społecznej. Mamy też powiatowe centra pomocy rodzinie. A ROPS ze swojego poziomu programuje pomoc społeczną, co wpływa na działalność innych ośrodków zajmujących się polityką socjalną. Między innymi zajmujemy się kształceniem i doskonaleniem pracowników socjalnych, którzy - dodajmy - mają dziś swoje święto - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu.

Jak mówi nasz gość ROPS zajmuje się działalnością badawczo-analityczną w zakresie pomocy i integracji społecznej.

- Co roku analizujemy potrzeby pomocy społecznej, mamy też takie zadanie jak inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej. Ono polega na tym, że możemy wchodzić z różnymi nowymi pomysłami, co robimy od 2016 roku we współpracy z powiatami i gminami - mówi Gabruk. - Wiemy, że brakuje nam asystentów rodzin, mieszkań dla osób usamodzielniających się, wiemy, że istnieje pilną potrzeby w zakresie rozwoju pieczy zastępczej. Mając w zanadrzu taką wiedzę analityczną w zakresie potrzeb, możemy razem z gminami i powiatami robić to, co jest najbardziej potrzebne.
Ten proces trwa. Jak mówi nasz gość, w powiecie krapkowickim nie ma już tradycyjnych domów dziecka, tam funkcjonują już tylko rodzinne formy opieki, ku czemu zmierza cała reforma systemu.

Okazuje się, że w regionie ponad 55 tysięcy osób korzysta z różnych form pomocy społecznej.

- Moim zdaniem, sporo, choć na przestrzeni ostatnich lat ta liczba spada. Na przykład jeśli chodzi o rodziny przeżywające problemy, to ich liczba spadła z 5,5 do 3,5 tysiąca, co oczywiście może być w jakiejś mierze efektem programów socjalnych - mówi nasz gość.
Iwona Rejnhardt "Poglądy i osądy" (21.11.2019)
Iwona Rejnhardt, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

- Współpracujemy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, na przykład przy realizacji projektu "Bliżej rodziny i dziecka". Pomysł jest nasz, akceptuje to ROPS i pomaga nam w przygotowaniu szczegółów, po czym pozyskuje środki unijne. W ramach tego projektu stworzyliśmy mieszkanie chronione dla trzech wychowanków domów dziecka lub rodzin zastępczych. Już w tej chwili mieszka tam dwóch wychowanków, którzy mogą skorzystać z pomocy specjalistycznej, psychologa, terapeuty uzależnień, gdyby była taka potrzeba, ewentualnie psychiatry. A opiekuje się mieszkaniem w ramach tego projektu pracownik socjalny - mówiła w "Poglądach i osądach" Iwona Rejnhardt, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

Jak mówi nasz gość, powiat opolski prowadzi w tej chwili trzy domy dziecka, które czeka gruntowna reforma, bo do końca przyszłego roku w każdym z nich będzie mogło być tylko 14 wychowanków.

- Jest ich oczywiście więcej, dlatego dla części musimy znaleźć rodziny zastępcze. Wciąż jest ich za mało, choć w tej chwili mamy ich na terenie powiatu już 114. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu, procedura naprawdę nie jest skomplikowana. Moim zdaniem, jest jednak niemożliwe, by domy dziecka zupełnie zniknęły - mówiła Rejnhardt. - W grę wchodzą także zawodowe rodziny zastępcze, w których jeden z rodziców jest po prostu zatrudniony przez PCPR.

Powiat zajmuje się także seniorami - w domu pomocy społecznej w Prószkowie jest 223 miejsc.
- Ostatnio otworzyliśmy także dom dziennego pobytu przy domu w Prószkowie - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »