Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w…
2019-11-14, 10:23 Autor: Maciej Wajler

Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji

Małgorzata Wilkos o tym, czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji
Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole
- To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło mnie poparcie dla marszałek Elżbiety Witek. To że została wybrana nie tylko głosami Zjednoczonej Prawicy, ale ma większy mandat zaufania, bo poparły ją częściowo także kluby opozycyjne, np. Lewica i PSL. Koalicja Obywatelska się wstrzymała i cóż, jak była opozycją totalną w poprzedniej kadencji tak wygląda na to, że przynajmniej na początku chcą nią nadal być – stwierdziła Wilkos w porannej rozmowie.
Przedstawicielka Solidarnej Polski negatywnie oceniła z kolei sytuację w senacie. – Nie chodzi nawet o wybór marszałka prof. Tomasza Grodzkiego, ale o prezydium. Rozkład miejsc jest niesprawiedliwy dla Zjednoczonej Prawicy, bo PiS ma 48 senatorów na 100, jest największym klubem w senacie a w 5 osobowym prezydium ma tylko jedno miejsce – mówiła Wilkos. Dodał też, że nie podobają jej się pierwsze wypowiedzi marszałka, zapowiedzi wyjazdu do USA czy wygłoszenia orędzia do narodu.Naszego gościa zapytaliśmy także o pogłoski dotyczące Janusza Kowalskiego, posła z Opolszczyzny o którym mówi się że znajdzie się w rządzie. – Im więcej ludzi z Solidarnej Polski w ministerstwach tym lepiej – stwierdziła Małgorzata Wilkos.
Piotr Wach o tym, czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji
Piotr Wach, wiceprzewodniczący Nowoczesnej w regionie
- Sądziłem że przy licznych i kosztownych obietnicach socjalnych PiS miałby szansę zwiększyć przewagę, ale mimo wydatków wciąż ma 235 posłów, czyli tyle ile miał. Co do senatu jestem bardzo zadowolony z wyniku, bo opozycja demokratyczna posiada większość – mówił Piotr Wach, pytany o ewentualne zaskoczenia dotyczące nowego parlamentu.Nasz gość zwrócił uwagę, że „przejęcie” senatu to powód do radości, ale nikt nie mówi o triumfalizmie. – Jesteśmy przeświadczeni, że to kolejny krok do potencjalnych zwycięstw, bo za pół roku następne wybory prezydenckie, które mamy zamiar wygrać. Mamy do czynienia z pewnym zwycięstwem dotyczącym pewnego podziału ról. Jeśli sejm będzie zarządzany ręcznie przez PiS a senat będzie wspierany przez siły prodemokratyczne, to unikniemy takiego procedowania, które było karygodne – ocenił Wach.Pytany o połączenie z Platformą Obywatelską wskazał, że 24 listopada odbędzie się konwencja Nowoczesnej, która rozstrzygnie o tym jak będzie rozwijała się partia. – Ja cały czas podkreślam, że Nowoczesna jako partia i projekt przeżywa wzloty i upadki. Natomiast bardzo poważną siłą tego projektu są ludzie i jestem przekonany, że ci ludzie będą ogromnym argumentem i potencjałem na przyszłość - stwierdził Wach. Przypomnijmy, w poprzednich wyborach Nowoczesna wprowadziła 28 posłów, w tych wyborach gdy weszła w skład Koalicji Obywatelskiej, wywalczyła osiem mandatów, w tym Witolda Zembaczyńskiego.

Zobacz także

2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej 2019-12-03, godz. 09:55 Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola - Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy… » więcej 2019-12-02, godz. 09:18 Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów Adrian Czubak, Wojewoda Opolski - W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej… » więcej 2019-12-01, godz. 09:00 Elżbieta Pisula-Bieniecka i Mariusz Bieniecki "W cztery oczy" (01.12.2019) W niedzielny wieczór, 1 grudnia, w Domu Kultury w Ozimku odbędzie się finał III Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Jesteśmy Tacy Sami. O idei tego festiwalu… » więcej 2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »